Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej Polaków wybiera zrównoważone sprzątanie. TOP 3 produktów czyszczących, które masz w kuchennej szafce

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Coraz więcej Polaków stawia na ekologiczne środki czyszczące. Można je kupić, albo zrobić własne ze składników, które prawdopodobnie każdy z nas ma w domu.
Coraz więcej Polaków stawia na ekologiczne środki czyszczące. Można je kupić, albo zrobić własne ze składników, które prawdopodobnie każdy z nas ma w domu. Unsplash.com
Już ponad połowa Polaków deklaruje, że przy wyborze środków czyszczących bierze pod uwagę zrównoważony rozwój. Okazuje się jednak, że niekoniecznie potrafimy trafnie ocenić na podstawie etykiety, które produkty faktycznie są przyjazne dla środowiska. Marketingowych sztuczek można uniknąć, a zamiast gotowych środków czyszczących można postawić na sprawdzone produkty, które prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni.

Spis treści

Oparte na reprezentatywnej próbie 1102 Polaków badanie SW Research na zlecenie marki cleangang wskazuje, że niemal połowa Polaków często zwraca uwagę na zrównoważony rozwój podczas kupowania środków czystości, a prawie co dziesiąty robi to zawsze. Po drugiej stronie są osoby, które przywiązują mniejszą wagę do zrównoważonego rozwoju – podczas kupowania środków czystości rzadko robi to nieco ponad 30%, a wcale – tylko 10%.

Chcemy sprzątać bardziej ekologicznie

Jednocześnie już 59,7% Polaków utożsamia przyjazne środowisku sprzątanie, pranie i zmywanie z oszczędzaniem wody. Dla 51,9 % ankietowanych oznacza to używanie naturalnych środków do sprzątania takich jak ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy, z kolei dla 54,5% to również wybieranie produktów, o składzie przyjaznym środowisku.

Rośnie świadomość związana z potrzebą korzystania z bardziej ekologicznych produktów. Ale jak je dobrze wybierać, kiedy czytamy na etykietach, że są „przyjazne środowisku” czy „lepsze dla klimatu”?

- Często nie wiemy, co za tym, naprawdę się kryje. Uważam, że świetnym drogowskazem są certyfikaty. Potwierdzają, że produkty zostały poddane rygorystycznym testom i spełniają wysokie standardy ekologiczne, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko - mówi Paulina Górska, ekoedukatorka.

Zapytani, w jaki sposób ankietowani oceniają czy dany produkt jest przyjazny dla środowiska, większość zwraca uwagę na informacje o eko składzie na etykiecie. Tylko 21,3% szuka certyfikatów, takich jak EU Ecolabel, Carbon Neutral czy V-Label.

– To popularny błąd. Prawo w zakresie etykietowania środków do sprzątania nie jest tak restrykcyjne jak w zakresie produktów spożywczych czy nawet kosmetyków. Producent nie ma obowiązku podania na opakowaniu pełnego składu produktu, a jedynie średnie zakresy ilości substancji lub mieszanin – wyjaśnia Kaja Buszkiewicz, Head of Product Development w cleangang.

Rozwiązaniem jest weryfikacja produktu pod kątem posiadania ekologicznych certyfikatów nadawanych przez niezależne instytucje. Decyzja o poddaniu się certyfikacji należy do marki. Jeśli jest przekonana, że produkty spełniają restrykcyjne wymagania, mogą poddać je szczegółowemu audytowi niezależnych ekspertów.

Na te opisy na środkach czyszczących warto zwrócić uwagę

Warto zwrócić uwagę na to, czy biodegradowalność produktu została potwierdzona. Firma, która chce to zweryfikować poddaje swój produkt specjalnemu badaniu. W tym celu do próbki produktu wprowadza się pożywkę i zaszczepia się osadem czynnym (bakteriami). Następnie sprawdza się, czy produkt ulega rozkładowi na proste związki naturalnie występujące w środowisku. Jeżeli produkt ulegnie tlenowej biodegradacji w ciągu 28 dni w ponad 70% wówczas zostanie zakwalifikowany jako biodegradowalny.

Nawet surowce, które nie są zakazane bywają szkodliwe. W przypadku produktów do czyszczenia warto wybierać produkty bez mikroplastiku, który najczęściej pojawia się w substancjach ścierających, nadających ładniejszą barwę, zagęstnikach lub jako kapsułki przedłużające odczuwanie zapachu. Dziś dostępne są już zamienniki, które spełniają te same funkcje, ale ulegają pełnej biodegradacji bez tworzenia mikroplastiku.

Pamiętajmy też, że wpływ na środowisko ma nie tylko skład produktu, ale również jego opakowanie. Coraz popularniejsze stają się butelki, które nadają się w 100% do recyklingu oraz wykorzystujące surowce wtórne. Na rynku pojawiają się też prawdziwie innowacyjne technologie.

W przypadku opakowań produktów do sprzątania, warto wiedzieć, że bardzo dużo plastiku zużywa wyprodukowanie spryskiwacza, a przez skomplikowaną konstrukcję może on być wykonany z wielu różnych materiałów i nie nadawać się do recyklingu.

TOP 3 naturalnych i domowych środków czyszczących

Jeśli nie możemy się zdecydować, lub w lokalnych sklepach ekologiczne środki czyszczące nie są dostępne, albo ich cena wydaje się być zbyt wysoka, zawsze można postawić na produkty, które prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni.

Soda oczyszczona i ocet często idą w parze i dają świetne efekty, wystarczy wymieszać te składniki w odpowiednich proporcjach. Wykorzystamy je do czyszczenia m.in.:

  • Odpływ – domowy sposób na odświeżenie odpływu i usunięcie drobnych zatorów to odpowiednie zastosowanie sody i octu. Najpierw wsypujemy do zlewu pół szklanki sody oczyszczonej, następnie 1 szklankę octu i czekamy, aż mieszanina zacznie bulgotać. Po ustaniu bulgotania zalewamy odpływ bardzo ciepłą wodą, najlepiej, aby płynęła ona przez kilka minut, na koniec spłukujemy wszystko zimną wodą.
  • Kamień na kranach – namaczamy ścierkę w occie i owijamy wokół kranu. Pozostawiamy na 2 godziny. Tuż przed upływem tego czasu mieszamy równe części sody oraz wody, zdejmujemy szmatkę, rozprowadzamy pastę na miejscach z kamieniem i szorujemy np. szczoteczką do zębów. Pozostałe ślady wycieramy wilgotną szmatką.
  • Toaleta – spryskujemy octem wnętrze muszli klozetowej, ten sam obszar posypujemy sodą oczyszczoną i ponownie spryskujemy octem. Zostawiamy na 5 minut, szorujemy szczotką toaletową i spłukujemy.
  • Plamy z kawy lub herbaty – ulubiony kubek ma plamy, których nie da się doczyścić? Jest na to domowy sposób. Mieszamy równe części sody i octu i powstałą pastę nakładamy na plamy. Zostawiamy, aż mikstura zacznie bulgotać i wycieramy wilgotną szmatką. Jeśli plamy są bardzo mocne, czynność należy powtórzyć.

Kolejnym elementem naturalnego sprzątania jest wykorzystanie cytrusów, a konkretnie soku z cytryny i skórki pomarańczy. Można je wykorzystać na różne sposoby:

  • Naturalna gąbka – skórka pomarańczowa jest naturalną gąbką. Jeśli masz brudny piekarnik lub zlew, użyj świeżej skórki pomarańczowej, aby doprowadzić je do porządku. Naturalne oleje w skórce są doskonałym środkiem odtłuszczającym i czyszczącym.
  • Spray czyszczący bez chemii – wrzuć skórki pomarańczowe do słoika i zalej je białym octem. Zakręć i wstaw do lodówki na kilka tygodni, potrząsaj od czasu do czasu. Gotowy płyn przelewamy do butelki ze spryskiwaczem, wstrząsamy i używamy do czyszczenia powierzchni, okien i podłóg. Jest to również świetny sposób na pleśń. Jeśli zauważysz, że pleśń pojawia się na suficie, spryskaj go pomarańczowo-octowym sprayem.
  • Kuchenka mikrofalowa jak nowa - do kuchenki włóż miskę z wodą wymieszaną z sokiem z 1 cytryny i podgrzej do zagotowania wody przez kilka minut. Następnie odczekaj 5 minut i daj parze wydobywającej się z wody pracować. Po otwarciu drzwiczek wyjmujemy miskę i wycieramy ścianki kuchenki.
  • Drewniane deski do krojenia - są poplamione lub nieprzyjemnie pachną? Należy taką deskę posypać solą, a następnie wyszorować połówką cytryny. Spłukujemy wodą i powtarzamy czynność, jeśli jest taka potrzeba.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej Polaków wybiera zrównoważone sprzątanie. TOP 3 produktów czyszczących, które masz w kuchennej szafce - Strefa Agro

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto