Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas dojrzewania

(mat)
Są to szczególne lata w życiu człowieka. Nie tylko dlatego, że młodzi ludzie osiągają dojrzałość płciową, ale przede wszystkim ze względu na ogromne zmiany jakie zachodzą w ich psychice.

Są to szczególne lata w życiu człowieka. Nie tylko dlatego, że młodzi ludzie osiągają dojrzałość płciową, ale przede wszystkim ze względu na ogromne zmiany jakie zachodzą w ich psychice. To od nich często zależy jak będą sobie radzić w dorosłym życiu.

Moja paczka
Nastolatki odczuwają ogromną potrzebę przynależności do grupy rówieśników. Wpływa ona silnie na ich poglądy, gusty muzyczne, sposób zachowania i ubierania. Spełnia też ważne funkcje społeczne – daje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, pełnego zrozumienia. Jest to najczęściej świat zamknięty dla osób dorosłych, którzy zwykle nie akceptują do końca wyglądu i sposobu bycia swoich dorastających dzieci. To dlatego tak często dochodzi do konfliktów, które są zalążkiem młodzieńczego buntu i jeszcze bardziej zbliżają dorastającego człowieka do grupy rówieśników.

A jednak nie rdzewieje...
O pierwszej miłości powiedziano i napisano już chyba wszystko, a mimo to wciąż jest ona wielką tajemnicą. Dla niektórych pozostaje jedynym, najprawdziwszym uczuciem, a inni twierdzą, że... nawet jej nie pamiętają. Badania psychologów dowodzą jednak, że dla wielu osób pierwsza miłość, zwłaszcza ta niespełniona, jest wzorcem, do którego porównują kolejnych partnerów. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że w czasie dojrzewania młodzi ludzie doświadczają najbardziej skrajnych i intensywnych emocji. Szalejące hormony sprawiają, że miłość, nienawiść, radość i smutek są przeżywane silniej niż w innych okresach życia, a przez to głębiej zapadają w pamięć.

Czas dojrzewania cechuje też chwiejność nastrojów – nastolatki łatwo przechodzą od płaczu do śmiechu, od załamania do entuzjazmu i niemal euforycznej pewności siebie. Sprawia to, że najczęściej pierwsze młodzieńcze uczucie mija z dnia na dzień, ale rzadko zdarza się, by nie pozostawiło śladu w kształtującej się psychice młodego człowieka. A później, z perspektywy czasu wszystko wydaje się jeszcze piękniejsze i doskonalsze...


To naturalne, choć niepokoi

W organizmie dziewcząt i chłopców – w wyniku działania hormonów płciowych – dochodzi do wielu zmian, które mogą wzbudzać niepokój, chociaż są całkowicie fizjologiczne.
U dziewcząt wzrasta poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. W efekcie pojawia się pierwsza miesiączka, rosną sutki i piersi, przybywa centymetrów w obwodzie bioder i pośladków, a ubywa – w talii. Budowa ciała dziewczynek coraz bardziej przypomina kobiece kształty. Problemem mogą być więc zbyt duże lub małe piersi, pojawiające się owłosienie na wzgórku łonowym, pod pachami czy na nogach, nadmierna potliwość, zbyt szybko przetłuszczające się włosy i skóra, trądzik.

U chłopców natomiast wzrost poziomu testosteronu sprawia, że powiększają się narządy płciowe, na twarzy pojawia się zarost, głos staje się coraz grubszy, sylwetka przybiera typowo męski kształt, rozwijają się mięśnie. Niepokój, a czasami wstyd i zażenowanie, mogą budzić tzw. polucje, czyli zmazy nocne. Niektórzy zauważają u siebie też powiększenie piersi (tzw. ginekomastia). Zmiany te nie powinny budzić jednak obaw, ponieważ są wynikiem burzy hormonalnej i znikają wraz z zakończeniem procesu dojrzewania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto