Wyprawa do dawnych Słowian nie wymaga wehikułu czasu. Ich siedziby można zobaczyć już o kilka minut jazdy od centrum Czeskiego Cieszyna.
Na wzgórzu w miejscowości Chotebuz-Podobora przed wiekami tętniło życie. Od 30 lat trwają tu badania archeologiczne a od niedawna budowa... archeoparku. To przedsięwzięcie podobne do rekonstrukcji polskiego Biskupina.
W VIII-VII w. przed Chrystusem powstała tutaj osada obronna. Istniała około 500 lat, gdy doszczętnie strawił ją pożar. Życie na wzgórzu zamarło, wreszcie w VIII w. n.e. zasiedlili je Słowianie. Stworzyli dobrze umocnioną osadę, w której żyło około 200 osób. Archeolodzy z Brna natrafili na ślady palisady, ziemianek, miejsca kultu. Spokojne życie plemienia zakończyły na przełomie IX i X w. walka i pożar osady.
Pierwsze prace przy archeoparku ruszyły w 2001 roku. Teraz zaczyna on już nabierać kształtów, a efekt widać z daleka. Na wzgórzu stoi brama, strzegąca przed wiekami wjazdu do najważniejszego miejsca w osadzie. Ukończono już rekonstrukcję fosy i mostu. - Wszystko jest wykonane tak, jak to robili ówcześni mieszkańcy. Nie ma gwoździ, tylko kliny, tak jak oni używamy jodły - mówi Izabela Zajac z Muzeum w Czeskim Cieszynie. Kolejna budowla, to "długi dom" w którym zbierali się wojownicy.
Wokół osady powstaną jeszcze dwie palisady, a w centrum osady miejsce kultu z figurą bożka. Zrekonstruowane będą także ziemianki i półziemianki oraz zadaszone obiekty gospodarcze, gdzie wypalano ceramikę, mielono mąkę czy tkano. - Chcemy tu pokazywać zwiedzającym codzienne życie Słowian, czyli mielenie, tkanie czy wytapianie żelaza w prymitywnym piecu - mówi Zajac.
Archeopark zostanie w całości udostępnoiony za kilka lat. Ale już teraz można oglądać ukończone obiekty.

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?