Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek kontroluje pożywienie psa

Marcin Wierzba
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Mikołaj Nowacki
Często jestem pytany o to, jak i czym karmię swoje psy. Pomyślałem więc sobie, że w tym tygodniu zajmę się tematem psiej diety i rytuałów pokarmowych.

Od udomowienia psa upłynęły tysiące lat, jest to zwierzę, które, niezależnie od rasy, zachowuje cechy psychiczne potrzebne do przeżycia w stadzie. Każdy więc pies będzie doceniał przywileje stadne, jakie mu da człowiek, i w razie potrzeby ich bronił. To właśnie dlatego niektóre psy warczą na swoich ludzi w obronie miski lub atakują ich w obronie innych, cennych dla nich dóbr.

Za takie zachowanie psa odpowiedzialny jest zawsze człowiek, który pozwala mu na przejęcie kontroli nad jakąś przestrzenią. W konsekwencji to pies staje się "właścicielem" człowieka, a nie odwrotnie. Niezależnie, co, Drogi Czytelniku, myślisz o teorii dominacji, w codziennym życiu z psem o wiele bardziej praktyczne i bezpieczne jest inicjowanie zachowań psa i nagradzanie go za współpracę niż pozwalanie mu na podejmowanie własnych decyzji.

Pies musi zrozumieć, że:
-kradzież jedzenia człowiekowi jest niedopuszczalna,
-żebranie przy stole jest nieopłacalne,
-wymuszanie karmienia szczekaniem, skakaniem lub szarpaniem za rękawy na człowieka nie działa, natomiast spokojne czekanie (i to najlepiej w miejscu odległym od ludzkiego stołu) - tak,
-można podejść do miski i jeść tylko na wyraźny sygnał pana,
-jeśli pan powie "fuj" lub "wypluj", to trzeba natychmiast wypuścić z pyska to, co w nim aktualnie jest, by zasłużyć na nagrodę,
-pokarm pojawia się w misce tylko od czasu do czasu, a ponieważ nie jest dostępny non stop, trzeba na niego zasłużyć i wykonać komendy wydane przez człowieka.

Jeśli zabierzemy się do pracy nad psem, gdy jest jeszcze szczeniakiem, nauka tych wszystkich trudnych umiejętności nie będzie taka długa. Pies dobrze wychowany wie, że to człowiek kontroluje pożywienie. Pisałem już kiedyś, że psy lubią rytuały. Wiele jednak osób robi błędy podczas kształtowania psich rytuałów pokarmowych.

Oto najczęstsze z nich:
-pozostawianie pełnej miski w miejscu dostępnym dla psa przez całą dobę,
-uleganie zachciankom psa i karmienie go czymkolwiek i kiedykolwiek ma ochotę na jedzenie,
-pozwalanie psu na przebywanie przy stole podczas posiłku,
-karmienie psa, gdy ten fiksuje na poznanych komendach, chociaż żadna z nich nie została wydana (tzn. pokazuje wszystko, czego się nauczył, żeby tylko dostać pokarm),
-ciągłe zmiany psiej diety (myślenie "muszę urozmaicać jedzenie mojemu psu, żeby mu się nie znudziło"),
-karmienie pokarmem, który psu szkodzi lub jest dla niego toksyczny (np. czekoladą lub innymi słodyczami),
-niedopasowanie diety do wieku i aktywności psa (szczeniaki karmione karmą dla psów dorosłych lub psy pracujące karmione karmą niskokaloryczną).

Tak w przypadku psów, jak i ludzi sprawdza się zasada "jesteś tym, co jesz". Swoje psy karmię odpowiednio dla nich zbilansowaną suchą karmą. O tym, czym psa karmić i jak wypracować u niego właściwe zachowania pokarmowe, napiszę w następnych odcinkach. Pozdrawiam.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto