Czy to bezpieczny pieniądz

(jal)
Zabezpieczenie pieniędzy przed fałszowaniem powinno być adekwatne do stopnia zagrożenia fałszerstwami. Fałszerze niestety o wiele bardziej interesują się podrabianiem banknotów niż monet.

Zabezpieczenie pieniędzy przed fałszowaniem powinno być adekwatne do stopnia zagrożenia fałszerstwami. Fałszerze niestety o wiele bardziej interesują się podrabianiem banknotów niż monet. Powód jest prosty: te pierwsze mają wyższe nominały, a więc i zyski z udanego wprowadzenia do obiegu są wyższe.

Dla zabezpieczenia monet przed fałszerstwami wystarczają na ogół mniej wyszukane i prostsze sposoby. W przypadku monet bitych współcześnie, w tym także monet euro, dostateczne i wystarczające sposoby ich zabezpieczenia to skład stopu monetarnego, rodzaj obrzeża monety (ząbkowane gęsto, rzadko, z przerwami, gładkie), głębokość i wyrazistość rzeźby powierzchni monety.

Wszystkie te cechy są dla fałszerzy trudne do dokładnego odwzorowania i stanowią na ogół wystarczające zabezpieczenie monet.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku fałszowania banknotów. W tym przypadku korzyści fałszerza i straty emitenta są wielokrotnie większe. Zagrożenie banknotów fałszerstwami jest zatem bardzo duże - tym większe, im wyższy jest nominał banknotu. Mimo że dla banknotów o najwyższych wartościach nominalnych stosowane są najlepsze i najbardziej wyrafinowane zabezpieczenia, nic nie jest wstanie całkowicie zniechęcić fałszerzy przed próbami naśladownictwa. Próby te można jedynie utrudnić. Ponieważ nie ma i przypuszczalnie nie będzie idealnych i całkowicie skutecznych sposobów zabezpieczania banknotów przed fałszerstwami, otwartą sprawą pozostaje potrzebny fałszerzom czas i wielkość nakładów niezbędnych do pokonania tych zabezpieczeń. Również banknoty euro nie są całkowicie wolne od prób ich fałszowania.

Banknoty euro mają bardzo zróżnicowane zabezpieczenia, zarówno takie, które można zauważyć gołym okiem, przez dotyk, jak i takie, które należą do wyższego poziomu, a przeznaczone są dla kasjerów bankowych i specjalistów. Z zabezpieczeń wymienionych w drugiej kolejności można korzystać przy użyciu specjalistycznego sprzętu (na przykład silnie powiększające lupy, lampy emitujące różne promieniowanie i inne).

Euro zabezpieczenia to:

 • znak wodny (pod światło widoczny jest rysunek i cyfry nominału)
 • nitka zabezpieczająca, efekt recto-verso (elementy graficzne drukowane w tym samym miejscu, lecz po obydwu stronach banknotu; oglądane pod światło precyzyjnie uzupełniają się i tworzą pełen obraz)
 • staloryt (druk wyczuwalny dotykiem),
 • pasek opalizujący w banknotach 5, 10 i 20 euro
 • pasek holograficzny (5, 10 i 20 euro)
 • hologram (50, 100, 200 i 500 euro),
 • farba optycznie zmienna na banknotach o nominałach od 50 do 500 euro;
 • Oprócz wprowadzonych sposobów zabezpieczenia eurogotówki, powołano grupę ekspertów Interpolu, Europolu, policji narodowych i Europejskiego Banku Centralnego. Jej celem jest monitorowanie sytuacji w zakresie fałszowania euro, badanie nowych technik fałszerskich oraz osiągnięć w dziedzinie nowych technik zabezpieczania.

  EBC wydał zalecenia w sprawie wzmocnienia ochrony prawnej banknotów i monet euro.

  Tworzona jest centralna baza danych, gromadząca informacje o falsyfikatach euro (m.in. dane techniczne, szczegółowe opisy wszystkich typów falsyfikatów, liczba falsyfikatów, miejsce pochodzenia i ujawnienia, metody produkcji).

  Ma powstać Centrum Analiz Fałszerstw, współpracujące ze wspomnianą bazą danych i systemem monitorowania. W kręgach profesjonalnych wstępnie oceniono, że poziom zabezpieczenia banknotów euro jest lepszy, niż wycofanych z obiegu walut narodowych.

  Z pasji do szycia powstało niezwykłe miejsce w Zielonej Górze

  Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie