Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długowłose, czarne i białe. Owczarki na medal!

baronek
W niedzielę 18 września na hali GOSiR-u w Gdyni wesoło merdały ogonami przepiękne owczarki niemieckie długowłose podpalane, czarne oraz białe (zwane też owczarkami szwajcarskimi).

W niedzielę 18 września na hali GOSiR-u w Gdyni wesoło merdały ogonami przepiękne owczarki niemieckie długowłose podpalane, czarne oraz białe (zwane też owczarkami szwajcarskimi).

XX Krajowa Wystawa Owczarków Niemieckich Długowłosych zorganizowana przez Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego to pierwsza taka wystawa w Trójmieście.

83 rozszczekane psiaki biegały po ringu by zdobyć tytuł najpiękniejszego psa Polski na rok 2006.

Wystawa owczarków to niezwykłe widowisko charakteryzujące się ogólną wrzawą panującą na ringu i wokół niego.
To biegające i rozszczekane psiaki a obok nich nawołujący właściciele, pogwizdujący na specjalnych gwizdkach czy trąbkach.
A wszystko po to, by ich czworonogi jak najlepiej zaprezentowały się na wybiegu.

Wystawa ta charakteryzuje się również swoją odrębnością i niezależnością, od Polskiego Związku Kynologicznego.
Tu psy rejestruje Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego, ponieważ Związek Kynologiczny nie akceptuje istnienia w rasie owczarek niemiecki obok najbardziej popularnego twardowłosego jeszcze 2 wariantów - długowłosy z podszerstkiem i długowłosy bez podszerstka. Ten ostatni nie jest hodowlany.

Należy jednak zauważyć, że ZKwP akceptuje odmiany w rasie np. owczarek belgijski - 4 odmiany, czy holenderski - 3 odmiany.
Związek Kynologiczny motywuje to między innymi tym, że owczarek niemiecki długowłosy nie nadaje się do ciężkiej pracy w terenie ze względu na długi włos i wielkość, co nie przekonuje hodowców ponieważ większość psów pracujących w trudnych warunkach jest właśnie długowłosa, jak i duża jak np. nowofundland, bernardyn, owczarek podhalański czy kuwasz węgierski.

Na stronach owczarka niemieckiego przedstawiono historię tego związku. Jak pisze pani Ewa Kamińska-Wach - kierownik Śląskiego Biura Terenowego ZOND, "minęło już ponad 15 lat odkąd grupa zapaleńców z Wrocławia, której głównym inicjatorem powstania była Marta Trzcińska, zaczęła prowadzić pierwsze spotkania i prace nad założeniem Związku Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce, którego istnienie stało się faktem w dniu 21.07.1990 roku poprzez wpisanie go do rejestru Stowarzyszeń przez Sąd Wojewódzki we Wrocławiu. Nie była to jednak pierwsza organizacja tego typu, ponieważ od 1984 r. istniał już w kraju macierzystym tej rasy Związek o nazwie L.S.V.D (Langhaar - Schaferhunde - Verband - Deutschland e.V), a w latach 90-tych powstały tam kolejne 3 związki, z którymi to nasz rodzimy Związek utrzymuje kontakty i współpracuje."

Celem Związku Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce jest oparta na podstawach naukowych organizacja hodowli i szkolenia owczarka niemieckiego długowłosego dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu zarówno pod względem użytkowym jak i eksterierowym. Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego w Polsce prowadzi Główną Polską Księgę Rodowodową owczarków niemieckich długowłosych i wydaje własne rodowody. Posiada również własną bazę sędziowską i szkoleniową, oraz organizuje wystawy, przeglądy hodowlane i szkolenia psów.

Krótka charakterystyka ras:
Owczarek niemiecki długowłosy:

Wzorzec owczarka niemieckiego długowłosego jest praktycznie taki sam jak owczarka krótkowłosego, z tą różnicą, że psy te posiadają długi włos, który powinien być z podszerstkiem.

Kolejną różnicą jest wzrost i co za tym idzie waga, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Obowiązujące wymiary to dla psa 62-67cm w kłębie, dla suki 57-62cm w kłębie, plus minus 1cm. Przyjmuje się że owczarek niemiecki długowłosy jest cięższy od krótkowłosego o około 10kg. Dotyczy to psów po rodzicach długowłosych, natomiast inna jest waga potomstwa urodzonego po rodzicach krótkowłosych.

Cechy charakteru są wspólne dla wszystkich owczarków niemieckich, uznanych jako psy wszechstronnie użytkowe, psy rodzinne, bardzo inteligentne, wymagające stałego kontaktu z człowiekiem. Nadaje się do uprawiania sportów, czy jako pies służbowy.
To pies, który nie powinien pozostać sam sobie. Został stworzony przez człowieka i dla człowieka, dlatego wymaga współistnienia w tej silnej więzi. Wówczas będzie niezawodnym przyjacielem.

Owczarek biały:
Rasa ta powstała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie skąd w latach 70 dwudziestego wieku pierwsze egzemplarze zostały importowane do Szwajcarii.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, które to kraje jako pierwsze na świecie rozpoczęły hodowle tej rasy istnieje pod nazwą owczarek amerykańsko – kanadyjski, w Europie pod nazwą biały owczarek szwajcarski (nr FCI 347 – rasa zatwierdzona wstępnie).

Aby urodziły się białe szczenięta oboje rodzice muszą przenosić tzw. gen recesywny, gwarantujący białe umaszczenie. Pierwszym udokumentowanym nosicielem tego genu był Horand von Grafrath – oficjalnie zarejestrowany owczarek niemiecki, który miał białego dziadka, psa o imieniu Greif.

Natomiast pierwszym uznanym białym owczarkiem został amerykański pies LOBO, urodzony 05.03.1966 roku. Psy urodzone z połączenia Lobo oraz innych psów z importu rozprzestrzeniły się po całej Europie.
Od lipca 1991 roku został uznany za nową rasę w księdze hodowlanej Szwajcarii.

To pies wszechstronnie użytkowy, jak każdy owczarek. Świetnie sprawdzający się w roli towarzyszącego psa rodzinnego, jest używany jako pies policyjny, wojskowy, jako pies stróżujący, przewodnik ociemniałych, pies lawinowy, poszukujący czy pasterski. Do tak różnorodnych zadań, predysponuje tą rasę zarówno budowa ciała jak i charakter.
U białych owczarków nie podtrzymano predyspozycji do sportów obronnych – jego psychikę skierowano głównie na uzyskanie psa rodzinnego.

Hodowcy białego owczarka mówią, że jest to pies, który wyróżnia się swoją osobowością, odważny ale nie agresywny, pełen temperamentu i zapału do pracy, szybko uczący się, nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Spokojny i pewny siebie, nie okazuje lęku. W stosunku do obcych zachowuje dystans lecz dla swojego pana zrobi wszystko. Wierny i kochający towarzysz, czujny, uważny i bystry.

Zwycięscy XX Krajowej Wystawy Owczarków Niemieckich Długowłosych w poszczególnych klasach:

Owczarki długowłose
PSY

Klasa młodzieży psy - Ursus Szlachetny Przyjaciel
Klasa otwarta psy - Pandur Szlachetny Przyjaciel
Klasa użytkowa psy - Wick Linabero

SUKI
Klasa młodzieży suki - Bella Przyjaciel Dzieci
Klasa otwarta suki - Dora Acer Aureum
Klasa użytkowa suki - Dolly Acer Aurerum

Klasa zwycięzców suki - Misty Szlachetny Przyjaciel

Klasa weteranów suki - Daria Szlachetny Przyjaciel

Owczarki białe
PSY

Klasa otwarta psy - Blacky Biały Kieł
Klasa użytkowa psy - Alex Biały Kieł
Klasa zwycięzców psy - Amir Biały Kieł

suki
Klasa młodzieży suki - Canta Biały Kieł
Klasa otwarta suki - Aya Biały Kieł
Klasa zwycięzców suki - Tess - Sheila von Bella Luna

Zwycięzca Polski na rok 2006 pies - Pandur Szlachetny Przyjaciel
Zwycięzca Polski na rok 2006 oraz Zwycięzca Rasy na rok 2006 suka - Bella Przyjaciel Dzieci

Źródło: www.owczarek.pl, www.bialyowczarek.pl, E.M. Kramer „Rasy psów”, miesięcznik „Mój pies”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto