Duńczyk Nortoft zwycięzcą Orlen Wyścigu Narodów. W Augustowie niemieckie podium

Mariusz Klimaszewski
Najlepsi kolarze Orlen Wyścigu Narodów: Leslie Luhrs (Niemcy) - 2. miejsce, Morten Nortoft (Dania) - 1. miejsce, Gleb Karpenko (Estonia) - 3. miejsce Urszula Łobaczewska
Drugi etap kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów wygrał Niemiec Ole Theiler. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Duńczyk Morten Nortoft. Najlepszy z Polaków Kacper Gieryk zajął szóste miejsce.

Rozstrzygnięcia z pierwszego, piątkowego etapu Supraśl - Białystok zadecydowały o końcowej klasyfikacji całego Orlen Wyścigu Narodów, będącego częścią cyklu UCI Pucharu Narodów kolarzy do lat 23. Etap drugi z Białegostoku do Augustowa, liczący 136 km, nie przyniósł żadnych zmian w końcowej klasyfikacji.

Duńczycy przez cały etap pilnowali lidera Morten Nortofta, by nie stracił swojej przewagi wywalczonej w piątek. Na trasie do Augustowa oglądaliśmy śmiałą ucieczkę czwórki kolarzy: Niemca Ole Theilera oraz Polaków z grup klubowych Piotra Maślaka, Kacpra Majewskiego i Radosława Frątczaka. Uciekający utrzymywali przewagę około 2 minut nad peletonem. Na jego czele jechali kontrolujący wydarzenia Duńczycy, którzy nie widzieli zagrożenia dla swojego lidera. Cała czwórka miała stratę do Nortofta ponad 9 minut.

od 16 lat

W końcówce wyścigu, gdy pozostawało 17 kilometrów do mety, zaatakował Ole Theiler. Z początku próbował dotrzymać mu kroku Piotr Maślak, ale Polak nie wytrzymał tempa rywala, który samotnie wjechał do Augustowa. Utrzymując przewagę 30 sekund nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa samotnie przekraczając linię mety. Z peletonu najszybciej finiszowali jego rodacy Leslie Luhrs oraz Tim Torn Teutenberg. Tuż za nimi był Polak Filip Prokopyszyn.

W klasyfikacji generalnej wyścigu pierwsze miejsce zajął piątkowy etapowy zwycięzca Duńczyk Morten Nortoft. Najlepszy z Polaków Kacper Gieryk zajął szóste miejsce.

Klasyfikacja II etapu Białystok - Augustów (136 km)