Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dziennik budowy...

[email protected]
1924 POWSTAJĄ WIELKIE KATOWICE Katowice jako stolica województwa i centrum dyspozycyjne przemysłu nie mogły się już pomieścić w starych granicach. Do powiatu miejskiego Katowice zostały włączone gminy: Bogucice, ...

1924 POWSTAJĄ WIELKIE KATOWICE
Katowice jako stolica województwa i centrum dyspozycyjne przemysłu nie mogły się już pomieścić w starych granicach. Do powiatu miejskiego Katowice zostały włączone gminy: Bogucice, Załęże, Brynów i Ligota Pszczyńska. Po tej decyzji powierzchnia miasta wzrosła do 4.023 hektarów (dotąd 888 ha), a liczba ludności do 112.822 mieszkańców (poprzednio 56.739).

1927 DWORZEC LOTNICZY W KATOWICACH
W rekordowym czasie jednego roku zbudowano w Katowicach lotnisko na Muchowcu. Towarzyszyły mu konieczne obiekty: budynek dworca lotniczego, hangar, budynek administracyjny ze stacją meteorologiczną, warsztaty. Regularną komunikację lotniczą z Warszawą i Poznaniem uruchomiono w roku 1929.

1927 ROZGŁOŚNIA KATOWICKA POLSKIEGO RADIA
Uroczyste otwarcie Rozgłośni Katowickiej Polskiego Radia nastąpiło w dniu 4 grudnia 1927 roku. Do roku 1937 studia rozgłośni mieściły się w budynku przy ul. Warszawskiej 7. Nowy budynek rozgłośni przy ul. Ligonia, zaprojektowany przez Tadeusza Łobosa, otwarto uroczyście 19 października 1937 roku.

1929 ZAKOŃCZENIE BUDOWY GMACHU URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO
Monumentalny gmach budowano w latach 1925-1929. Był on wtedy największym budynkiem w Polsce - kubatura 161.474 m sześc., 634 pomieszczenia.

1930 PIERWSZY W POLSCE SZTUCZNY TOR ŁYŻWIARSKI
Przy ulicy Bankowej, 7 grudnia 1930 rok otwarto pierwszy w Polsce Sztuczny Tor Łyżwiarski. Imponujący, na owe czasy, obiekt zrealizowano w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Śląsk stał się "pionierem sportów zimowych".

1932 DRAPACZ CHMUR
Ukończony w roku 1932, budowany według projektu słynnego konstruktora prof. Stefana Bryły i architekta Mieczysława Kozłowskiego, katowicki "drapacz chmur" był w tym czasie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce.

1939 UKOŃCZENIE BUDOWY MUZEUM ŚLĄSKIEGO
Już od początku 1930 roku władze wojewódzkie podejmowały starania o zbudowanie specjalnego gmachu dla Muzeum Śląskiego. Dopiero jednak w roku 1934 wytypowano projektanta - młodego, zdolnego architekta Karola Schayera. Na początku roku 1935 przedstawił on projekt gmachu, który miał być jednym z najnowocześniejszych muzeów w Europie, a jednocześnie swego rodzaju monumentalnym pomnikiem. Budowę, rozpoczętą w roku 1936, zakończono w lecie 1939 roku. Muzeum miało być otwarte dla publiczności wiosną następnego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto