Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś 6 stycznia? Za rok już wolne

Hanna Wieczorek
Posłowie PO chcą, by za rok dzień Trzech Króli był wolny dla wszystkich. Na razie ze święta cieszą się tylko pracownicy łódzkiego magistratu

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki od dwóch lat walczy, by Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. W tym roku, nie zważając na to, że posłowie dwukrotnie odrzucili obywatelski projekt ustawy w tej sprawie (w październiku 2008 roku i w lipcu 2009 roku), zarządził, że 6 stycznia łódzki magistrat będzie zamknięty. Jego pracownicy odrabiają to święto, pracując kwadrans dłużej w dniach 4-16 stycznia.

Szykuje się jednak przełom. Posłowie PO, do tej pory konsekwentnie głosujący przeciw, sami złożyli w Sejmie projekt ustanawiający święto Objawienia Pańskiego dniem wolnym od pracy.

Wrocławski poseł PO Stanisław Huskowski tłumaczy, że jego partia wbrew pozorom nie wykonała wolty.
- Głosowaliśmy przeciw nie dlatego, że nie lubimy Trzech Króli - uśmiecha się Huskowski. - Polski po prostu nie stać na dodatkowy dzień wolny od pracy. Nasz nowy projekt rozwiązuje ten problem. W zamian z kodeksu pra-cy ma zniknąć zapis, że w wypadku gdy święto państwowe czy religijne przypada w sobotę, pracownikowi należy się wolne w inny dzień.

Ile stracimy na tej zmianie? Autorzy projektu sprawdzili, że w ciągu najbliższych 10 lat co roku mielibyśmy do odebrania średnio od 1,4 do 1,7 dnia wolnego za święta wypadające w sobotę.
Huskowski dodaje, że do uchwalenia nowych przepisów droga jeszcze daleka. Posłów czekają bowiem pertraktacje ze związkami zawodowymi.
Janusz Łaznowski, szef dolnośląskiego Zarządu Regionu Solidarności, zapewnia, że związek będzie uważnie przyglądać się projektowi.
Natomiast Zbigniew Sebastian, szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, która reprezentuje firmy z naszego regionu, nie kryje sceptycyzmu.
- Sejm ma naprawdę poważniejsze sprawy niż debatowanie o wolnym w Trzech Króli - zżyma się Sebastian.

We wrocławskim urzędzie miejskim nikt się nawet nie zastanawiał nad dołożeniem urzędnikom dodatkowego wolnego.
- Wolne od pracy są tylko te dni, które wyznacza ustawa - podkreśla szef biura prasowego Paweł Czuma. - Dodatkowe święto ograniczałoby dostęp wrocławian do urzędu.
Co ciekawe, prezydent Jerzy Kropiwnicki nie będzie dziś odpoczywał. Przewodniczący łódzkiej rady miejskiej właśnie na 6 stycznia zwołał nad-zwyczajną sesję. A na niej prezydent oczywiście być musi.

Do 1960 r. święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym. Dziś 6 stycznia nie pracują między innymi Niemcy, Austriacy, Grecy, Hiszpanie, Słowacy, Włosi, Szwedzi, Szwajcarzy oraz Finowie.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto