Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia jest ważna dla Bielawy

Tomasz Targański
Za milion złotych w budynku zabytkowej przepompowni powstanie Interaktywne Centrum Poszanowania Energii
Za milion złotych w budynku zabytkowej przepompowni powstanie Interaktywne Centrum Poszanowania Energii Fot. urząd miasta Bielawy
Bielawa to gmina, która niezwykłą wagę przywiązuje do poszanowania środowiska. W ciągu następnych dwóch lat to zaledwie 30-tysięczne miasto wyda na inwestycje ekologiczne niemal 3 mln zł. Większość środków będzie pochodzić z funduszy unijnych.

- Obok przedsiębiorczości i turystyki ekologia to nasz najważniejszy kierunek rozwoju. Bielawa od lat konsekwentnie dąży do tego, aby kwestie ochrony przyrody stały się nie tylko specjalnością, ale także źródłem dochodów - mówi Łukasz Masyk, rzecznik prasowy urzędu miejskiego.
Realizowane projekty mają na celu wprowadzić Bielawę do pierwszej ligi ekomiast w całej Europie Środkowej. Najbardziej interesującym projektem, który pochłonie niemal 1 mln zł, jest budowa Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii. Będzie się ono mieścić w budynku zabytkowej przepompowni, gdzie do dziś zachowały się stare instalacje wodne. W tej scenerii powstanie placówka, której zadaniem będzie zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców i zwiedzających.

Poprzez interaktywne prezentacje pokazany zostanie proces powstawania energii, dzieci będą mogły na własne oczy zobaczyć, ile wysiłku trzeba włożyć, aby np. zaświeciła się żarówka. - Głównym zadaniem Centrum będzie uświadomienie, ile kosztuje wyprodukowanie energii, i danie tym samym do myślenia, czy warto ją marnować - mówi Andrzej Hordyj, zastępca burmistrza Bielawy.

- Projekt jest na etapie pozyskiwania funduszy, złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie, przygotowujemy plan budowlany - zapewnia Hordyj. Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Poza wspomnianymi instalacjami ekologicznymi w budynku Centrum będzie się mieścić sala wykładowo-konferencyjna, kolektory słoneczne, kotły na biomasę, a na zewnątrz plantacja wierzby energetycznej. Centrum ma rozpocząć działalność do 2012 roku.

Kolejnym elementem ekologicznej układanki jest projekt Szkoła Leśna, której budowa zakończy się jeszcze przed końcem tego roku. - Zakładamy, że będzie to miejsce, w którym dzieci nauczą się ekologii w praktyce. Do ich dyspozycji będzie nowoczesne laboratorium oraz pracownia multimedialna - zapewnia Andrzej Hordyj. Budynek, zbudowany z drewnianych ba-li, jest położony na skraju lasu z wyjściem na trzy ścieżki ekologiczne. Dzieci będą na ich trasie zbierały próbki, które potem wykorzystają w laboratorium Szkoły Leśnej. Koszt całego projektu wyniósł 2 mln zł, z czego niemal 500 tys. władze Bielawy pozyskały z niemieckiejFundacji Ochrony Środowiska (DBU).

We współpracy z Dolnośląskim Biurem Urbanistycznym we Wrocławiu realizowana jest budowa Centrum Kształcenia Ekologicznego. Zmieniono otoczenie wokół ośrodka wypoczynkowego "Sudety". Ukończono też budowę amfiteatru na tysiąc osób. Trakt wokół sceny zagospodarowano poprzez posadzenie wierzb energetycznych, które okalają amfiteatr. W tym roku ukończony zostanie kolejny etap inwestycji: budowa "placu elfickiego" pełniącego funkcje rekreacyjne.

W świecie Tolkiena

- Zgodnie z naszymi planami teren wokół ośrodka przybierze postać osady hobbitów z "Władcy Pierścieni" J.R.R Tolkiena. Norki hobbickie czy domki rochańskie będą nie lada atrakcją dla dzieci. Przewidzieliśmy również miejsce dla punktu gastronomicznego - mówi Andrzej Hordyj.
Władze Bielawy przywiązują dużą wagę do edukacji i rozwijania świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. - Staramy się promować zasady poszanowania środowiska naturalnego od przedszkola poprzez szkołę podstawową aż po studia na naszym oddziale Politechniki Wrocławskiej, którego specjalizacją są odnawialne źródła energii - podkreśla Łukasz Masyk.

Ekologia w szkole

We współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Edukacji Ekologicznej przedszkole przekształcono w placówkę ekologiczną. Na jej terenie powstał m.in. specjalny ogród z kącikami edukacyjnymi, gdzie dzieci uczą się ekologicznych zachowań. Jedna ze szkół podstawowych w mieście także ma status ekologicznej, w związku z tym uczniowie odbywają zajęcia w parku albo lesie, biorą udział w spotkaniach z pracownikami instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Ponadto w miejscowej zawodówce powstała tzw. Słoneczna Szkoła.

W efekcie oferta edukacyjna poszerzyła się o elementy związane z wykorzystaniem energii promieni słonecznych, m.in. o sposób działania instalacji solarnych do podgrzewania wody. Uczniowie są także zapoznawani z technikami praktycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Działania związane z ochroną przyrody nie są wyłącznie domeną władz miasta. Mieszkańcy Bielawy sami bowiem angażują się w różne przedsięwzięcia. Pojemniki do segregacji śmieci można spotkać w kilkudziesięciu punktach miasta. Z roku na rok zwiększa się także ilość posegregowanych odpadków. W zeszłym roku zebrano w ten sposób niemal 400 ton śmieci.

- Bielawa segreguje odpadki od dziesięciu lat. Przybywa pojemników na szkło, plastik czy makulaturę, a wywózka musi być prowadzona nawet dwa, trzy razy w tygodniu - mówi Andrzej Hordyj. Mieszkańcy uczestniczą w zbiórce przeterminowanych leków, specjalne punkty mieszczą się w wybranych aptekach. Podobnie rozwiązano problem zużytych baterii. Pojemniki na nie zapełniają m.in. dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli.
Posprzątaj po psie
Coraz większą popularnością cieszy się także akcja "Posprzątaj po swoim psie". W urzędzie miasta za darmo rozdawane są zestawy higieniczne dla właścicieli czworonogów.

Mieszkańcy Bielawy biorą udział w Sprzątaniu Świata, akcji zazieleniania miasta, obchodzą Światowy Dzień Ziemi oraz Dzień bez Samochodu. Poza tym władze miasta promują modernizację systemów grzewczych.
Osoby, które zdecydują się na likwidację ogrzewania koksowego lub węglowego na rzecz rozwiązań ekologicznych, jak: biomasa, energia wodna czy słoneczna, mogą liczyć na dotację od gminy. Dotyczy to również budowy nowych instalacji grzewczych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto