Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro w Polsce

(jal)
Euro nie jest wspólną i jednolitą walutą całej Europy. Istnienie euro ma jednak wpływ na państwa, które do tej pory nie mogą, czy też nie chcą wprowadzić u siebie euro. Tak jest również w przypadku Polski.

Euro nie jest wspólną i jednolitą walutą całej Europy. Istnienie euro ma jednak wpływ na państwa, które do tej pory nie mogą, czy też nie chcą wprowadzić u siebie euro. Tak jest również w przypadku Polski.

Polska wykazuje silne związki gospodarcze z UE. W przybliżeniu dwie trzecie obrotów naszego handlu zagranicznego to wymiana handlowa z państwami UE. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem funkcjonowania UGW dostrzegano wysokie prawdopodobieństwo zastosowania euro w charakterze pieniądza transakcyjno-rozliczeniowego w relacjach polskich podmiotów gospodarczych z ich partnerami ze strefy euro. Mimo że nikt nie miał prawa zmuszać polskich partnerów, aby niezwłocznie po 1 stycznia 1999 r. stosowali euro, to propozycje takie były najzupełniej realne. Z tego względu strona polska przygotowywała się do uczestniczenia w eurorozliczeniach. Celem było zapewnienie możliwości stosowania euro w Polsce, w tym także w postaci banknotów i monet. W polskim prawie - poza uznawaniem euro za walutę obcą - nie istniały właściwie żadne regulacje dotyczące stosowania euro.

Ustalony termin nadania euro w strefie 12 państw statusu prawnie obowiązującego środka płatniczego, silne związki Polski z gospodarką strefy euro, rozrachunki w walutach narodowych, liczne rachunki bankowe prowadzone w polskich bankach w tych walutach oraz gotówka w walutach narodowych posiadana w Polsce przez osoby fizyczne i prawne, a także perspektywa utraty statusu prawnego środka płatniczego - wszystko to wymagało wyprzedzającego uporządkowania i uregulowania w drodze ustawowej. NBP przygotował w grudniu 2000 r. projekt stosownej ustawy, uchwalonej przez Sejm 25 maja 2001 r. Celem ustawy było określenie skutków wprowadzenia do obiegu w państwach UGW wspólnej waluty euro, w tym zasady wymiany banknotów i monet nominowanych w walutach narodowych tych państw na banknoty i monety nominowane w euro. Ustawa stworzyła podstawę płynnego funkcjonowania euro, właściwego funkcjonowania po wprowadzeniu euro oraz bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Ustawa uregulowała wiele najważniejszych kwestii związanych z konsekwencjami zastąpienia dotychczasowych walut narodowych przez euro dla polskiego porządku prawnego. Spośród nich należy wymienić:

  • okres podwójnego obiegu
  • stosowanie nieodwołalnych kursów wymiany
  • zasady przeliczania i zaokrąglania
  • zasadę zachowania ważności umów
  • zasady i terminy wymiany banknotów i monet w walutach narodowych na banknoty i monety euro oraz opłaty zat wymianę
  • od 7 lat
    Wideo

    Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto