Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2023: Geopark Krobica - idealna atrakcja dla dzieci i dorosłych na Dolnym Śląsku

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Przejście wąskimi, zimnymi korytarzami dawnej kopalni w Krobicy to ciekawe doświadczenie.
Przejście wąskimi, zimnymi korytarzami dawnej kopalni w Krobicy to ciekawe doświadczenie. Geopark w Krobicy
U stóp Gór Izerskich położona jest niepozorna wieś Krobica, która skrywa turystyczną perełkę. Podziemna trasa turystyczna, ciekawe opowieści o górniczych dziejach tego regionu i interesujące eksponaty — to wszystko czeka na odwiedzających Geopark w Krobicy. Łatwo tam dojechać po drodze do Świeradowa Zdroju. Wystarczy przed nim odbić w lewo lub wyjeżdżając z niego w stronę Gryfowa w prawo.

Spis treści

Najważniejsze atrakcje Geoparku Krobicy. Co koniecznie trzeba zobaczyć będąc na miejscu?

Zwiedzanie Geoparku odbywa się w dwóch częściach:

  • Sala ekspozycyjna — w pierwszej części wycieczki przewodnik opowiada o historii górnictwa w regionie, narzędziach używanych przez górników, życiu górnika, a w sali obejrzeć można ciekawe eksponaty w postaci minerałów takich jak topaz, granaty, czy szafir.
  • Podziemna trasa turystyczna — w drugiej części wycieczki turyści mają okazję przejść wąskimi, zimnymi korytarzami wyrąbanymi w sakle kopalni.
Kręte i wąskie korytarze dawnej sztolni serwuje ciekawe doznania.Geopark w Krobicy

Geopark Krobica otwiera się na turystów. Zwiedzanie 2023 i cennik na ferie

Podziemną trasę kopalni św. Jana w Krobicy można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00-17.00. Ostatnie wejście w weekendy, wakacje, ferie i święta o godzinie 17.00 (przy bardzo dużym ruchu do 18.00). Wycieczka dzieli się na dwie części — w pierwszej z nich odwiedzana jest sala ekspozycyjna, gdzie przewodnik opowiada o historii górnictwa, w drugiej zwiedzana jest podziemna trasa turystyczna. Całość oprowadzania trwa 50-60 minut.

Bilet normalny: 28 zł
Bilet ulgowy: 24 zł

Bilet ulgowy przysługuje:

  • dzieciom do 18 roku życia,
  • seniorom, którzy ukończyli 60 lat,
  • osobom niepełnosprawnym za okazaniem odpowiedniego dokumentu.

Jak dotrzeć do Geoparku w Krobicy? Mapa dojazdu

Krobica to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. Geopark położony jest 5 km od Świeradowa-Zdroju. Szczegóły na mapie poniżej.

Historia górnictwa w regionie. To warto wiedzieć!

Geopark w Krobicy mieści się tam, gdzie dawniej istniała kopalnia św. Jana. W rejonie ówczesnych miejscowości Krobsdorf (Krobica) oraz Giehren (Gierczyn) około roku 1512 rozpoczęto poszukiwania złóż przez górników przybyłych z rejonu Jachymowa (obecnie teren Czech). Początkowo powstawały tu wyrobiska odkrywkowe, które sukcesywnie były przekształcane w szyby i wyrobiska podziemne. Ich odwodnienie pozwoliło na budowanie sztolni. Podczas tych zabiegów, które miały na celu wypuścić podziemną wodę na powierzchnię, górnicy wielokrotnie natykali się na złoża, głównie rudy cyny. Tak powstała sieć podziemnych, ciasnych korytarzy.

Na kolejne lata przypada rozwój górnictwa w regionie, budowanie kolejnych chodników i sieci tuneli. W Gierczynie w XVI wieku wydobywano ogromne pokłady rudy cyny, jednak załamanie górnictwa, które przyszło wraz z wojną 30-letnią, spowodowało zaprzestanie wydobycia.

Geopark w Krobicy to atrakcja turystyczna, która będzie idealna w upalny dzień
Geopark w Krobicy to atrakcja turystyczna, która będzie idealna w upalny dzień.Geopark w Krobicy

W wieku XVIII rozpoczęto wydobycie złóż kobaltu. W tym okresie powstała również sztolnia Leopolda w Krobicy skupiona głównie na pozyskiwaniu kobaltu używanego do tworzenia niebieskiego barwnika z rud zawierających minerał kobaltyn, a rozwój techniki pozwolił na usprawnienie prac górniczych. W kopalniach coraz częściej stosowano odstrzały przy użyciu ładunków wybuchowych, drewniane pompy wodne do odwadniania kopalni, a woda gruntowa przestała być barierą dla izerskich górników.

Z początkiem XIX wieku zakończono wydobycie w sztolni Leopolda. Dopiero w trakcie II wojny światowej na nowo zainteresowano się izerskimi złożami. Niemieccy specjaliści poszukiwali tutaj cyny, a ich zainteresowanie ukierunkowane było również na potencjalną mineralizację uranową. Prace w rejonie Gierczyna odbywały się jeszcze w latach 50 i 60 XX wieku. Świadkowie twierdzą, że poszukiwano tutaj uranu.

Obiekt został na wiele lat zapomniany i odkryty na nowo przez Macieja Madziarza, naukowca z Politechniki Wrocławskiej, któremu udało się przekonać lokalne władze do udziału w projekcie unijnym pt. „Rekultywacja terenów zdegradowanych pracami górniczymi”.

Geopark został oficjalnie oddany do użytku w lipcu 2013 roku. Przez 5 lat Gmina Mirsk udostępniała atrakcję turystyczną w pełnym sezonie bezpłatnie. Od września 2019 roku dzierżawę przejęła Patrycja Ościak, sudecki przewodnik.

Zobacz podziemną atrakcję na zdjęciach. Te podziemne trasy robią niesamowite wrażenie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ferie 2023: Geopark Krobica - idealna atrakcja dla dzieci i dorosłych na Dolnym Śląsku - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto