Fundusze strukturalne na wyciągnięcie ręki

redakcja@dz.com.pl
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego w Katowicach już rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dotacje z funduszy strukturalnych. Można je składać do niektórych programów wynikających z uzyskanych przez Polskę funduszy ...

Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego w Katowicach już rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dotacje z funduszy strukturalnych. Można je składać do niektórych programów wynikających z uzyskanych przez Polskę funduszy strukturalnych. GARR SA - jako Regionalna Instytucja Finansująca (RIF) śląska - jest bowiem regionalnym partnerem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przy wdrażania funduszy strukturalnych.

O dotacje mogą wnioskować firmy, które działają na rynku od co najmniej 3 lat lub wykonują działalność opartą o wykorzystanie zaawansowanych technologii.


Sektorowy Program Operacyjny - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw

 • Działanie 2.1. - Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo.
  Można uzyskać wsparcie (dotacje) na doradztwo w zakresie: prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej, w zakresie jakości, innowacji i nowych technologii, eksportu, łączenia przedsiębiorstw, tworzenia sieci kooperacyjnych firm, pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności.

  - Maksymalnie można otrzymać do 50 proc. wydatków kwalifikowanych, - kwota wsparcia nie będzie mogła być niższa niż 2.500 zł i wyższa niż 250 tys. zł,
  - współfinansowaniu podlegają koszty usług świadczonych przez akredytowanych wykonawców,
  - termin składania wniosków w tym roku: od 20 września do 16 grudnia.

 • Działanie 2.3. - Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje.
  Zgłaszane projekty muszą dotyczyć innowacyjności produktowej lub procesowej (nowego lub ulepszonego produktu, usługi lub procesu technologicznego).

  Wśród kosztów podlegających współfinansowaniu znajdują się nowe lub używane środki trwałe, raty kapitałowe z tytułu leasingu nowych środków trwałych, wartości niematerialne i prawne, licencje, materiały i roboty budowlane, nieruchomości zabudowane i niezabudowane.

  - Wypłata dotacji odbywa się na zasadzie refundacji poniesionych kosztów zawartych we wniosku,
  - przedsiębiorcy realizujący inwestycje na terenie naszego województwa mogą liczyć na uzyskanie refundacji w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych,
  - można ubiegać się o dotacje od 10 tys. tł do 1 mln 250 tys. na jeden projekt inwestycyjny,
  - pierwsza tura aplikacyjna rozpoczęła się 20 września 2004 r. i potrwa do 2 grudnia do godziny 15.00.
  Sektorowy Program Operacyjny - Rozwój Zasobów Ludzkich

 • Działanie 2.3. - Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki.
  Dotyczy doskonalenia kadr przedsiębiorstw, inwestowania w wiedzę i umiejętności pracowników i menedżerów. Celem działania jest promocja konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i polskiej gospodarki poprzez wsparcie rozwoju zasobów ludzkich.

  Projekty dotyczyć mogą:
  - szkoleń zawodowych - zarówno w zakresie ogólnego podwyższenia kwalifikacji i umiejętności, jak i zdobycia nowych, związanych ze zmianami technologicznymi (kursy zawodowe, zastosowanie IT, szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii i innowacji);
  - szkoleń menedżerskich - służących usprawnieniu zarządzania (zwłaszcza zasobami ludzkimi), identyfikacji potrzeb związanych z kwalifikacjami pracowników, poprawie organizacji pracy;
  - studiów podyplomowych w celu podwyższenia lub zdobycia nowych kwalifikacji;
  - szkoleń praktycznych odbywających się w instytucjach naukowo-badawczych;
  - podwyższania umiejętności i kwalifikacji pracowników nisko wykwalifikowanych.

 • Wnioski złożone do 2 listopada 2004 r. do godz. 15.00 zostaną ocenione merytorycznie przez Komisję Oceny Projektów, której obrady rozpoczną się 24 listopada 2004 r.
 • Wnioski złożone do 31 grudnia 2004 r. do godz. 15.00 zostaną ocenione przez Komisję Oceny Projektów, której obrady rozpoczną się 24 stycznia 2005 r.
  Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR)

 • Działanie 2.5. - Promocja Przedsiębiorczości
  (do wykorzystania kwota 4,6 mln euro).
  Ma ono pomóc osobom, które zamierzają rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej (w formie mikroprzedsiębiorstwa zatrudniającego mniej niż 10 osób). Uczestnikami projektu mogą być osoby fizyczne, nie zarejestrowane jako bezrobotne, zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą, z wyłączenie osób, które były właścicielami przedsiębiorstwa i prowadziły działalność gospodarczą po 1 stycznia 2004 roku. Dostępne będą
 • bezpłatne usługi doradcze oraz szkoleniowe,
 • wsparcie finansowe:
  - dotacja pomostowa (comiesięczne dotacje przez okres pierwszych 6-miesięcy istnienia firmy w wysokość ok. 700 zł)
  - jednorazowa dotacja inwestycyjna, ułatwiająca sfinansowanie pierwszych wydatków (np. zakup drobnego sprzętu, mebli etc).
  Przedsiębiorca maksymalnie może otrzymać 75 proc. kosztów kwalifikowanych do 5 tys. euro, jednak sam musi zagwarantować wkład własny w wysokości 25 proc.

 • Działanie 3.4. Mikroprzedsiębiorstwa
  (do wykorzystania kwota 6,2 mln euro).
  Na wsparcie mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa działające krócej niż 3 lata. W ramach tego działania można będzie skorzystać:

  * ze specjalistycznych usług doradczych i szkoleniowych (dotyczących przetrwania, wzrostu nowo powstających przedsiębiorstw i unowocześnienia firmy, wprowadzenie na rynek nowego produktu, komputeryzacji i poprawy zarządzania wewnątrz firmy). Poziom wsparcia - 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 000 euro.

  * ze wsparcia inwestycyjnego związanego z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, rozszerzenia działalności gospodarczej, modernizacją środków produkcji, unowocześnieniem wyposażenia, koniecznego do prowadzenia działalności gospodarczej.

  Poziom wsparcia - 65 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. euro.
 • Rynek pracy odporny na pandemię

  Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie