Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gwiazdka, Telegraf i Kreisblatty

[email protected]
Okres Wiosny Ludów to nie tylko bunty i rewolucje. Na Śląsku pojawiły się wtedy pierwsze polskie gazety. Zaczęło się od "Dziennika Górno-Ślązkiego" wychodzącego w Bytomiu i Piekarach Śląskich w latach 1848-1849.

Okres Wiosny Ludów to nie tylko bunty i rewolucje. Na Śląsku pojawiły się wtedy pierwsze polskie gazety. Zaczęło się od "Dziennika Górno-Ślązkiego" wychodzącego w Bytomiu i Piekarach Śląskich w latach 1848-1849. Zaczęło się nie bez problemów. Już po wydaniu pierwszych kilku numerów do redakcji zaczęły napływać listy z pretensjami o wprowadzanie do gazet na Śląsku literackiego języka polskiego, mało zrozumiałego dla śląskiego ludu.

Redaktorzy, jak Józef Łepkowski, pochodzący z Wielkopolski, tłumaczyli się nieznajomością prac pisanych w języku śląskim, a polski wydawał im się najbardziej zrozumiały. Początkowo w gazecie przedrukowywano jedynie artykuły ukazujące się w Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy Lwowie. Dopiero kiedy z Dziennikiem zaczął współpracować Józef Lompa (od numeru 16), wszystko się zmieniło.

Zaczęto drukować cykl legend i opowieści ze Śląska, przygotowywanych przez Lompę, zamieszczano artykuły traktujące o historii regionu. Lompa nie bał się umieszczania tłumaczeń z niemieckich artykułów. Literaturę polsko- i niemiecko-języczną traktował na równi, zamieszczając omówienia ciekawszych książek. Pojawiły się również artykuły o najważniejszych wydarzeniach lokalnych.

Co ciekawe, Lompa nawet starał się przekonać redaktorów Dziennika do rezygnacji z używania wyłącznie języka polskiego w gazecie, jeżeli przez to zajdzie podejrzenie, że Ślązak może nie zrozumieć wymowy artykułu.

Również staraniem J. Lompy, kóry w 1849 r. został redaktorem Dziennika, w gazecie tej zaczęto drukować w odcinkach słownik śląsko - polski. Staraniem "Dziennika Górno-Ślązkiego" otwarto na Śląsku czytelnie ludowe w: Bytomiu, Woźnikach, Rybniku i Lublińcu. Były to pierwsze biblioteki publiczne na Górnym Śląsku zawierające książki polskojęzyczne. W Woźnikach Lompie udało się przekonać do tego pomysłu burmistrza Juliusa Radlika i uzyskać pomoc miasta, a także szkoły powszechnej.
Kolejną inicjatywą Lompy było założenie w Cieszynie "Gwiazdki Cieszyńskiej". To czasopismo na pruski Śląsk docierało niezupełnie legalnie. Podobnie jak przemycane gazety wydawane w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Były one bowiem uznawane przez pruskie władze za zbyt... wywrotowe. Prócz ukazujących się w tym czasie "Dziennika..." i "Telegrafu", również wychodzące prawie w każdym górnośląskim powiecie "Kreisblattach" znajdują się teksty polskojęzyczne. Są to jednak głównie odezwy, tłumaczenia urzędowe ustaw pruskich i reklamy. W gazetach tych brak jest tekstów pisanych literacką polszczyzną. Teksty pisane po śląsku, aby miejscowa ludność mogła je łatwiej zrozumieć.

Po załamaniu się Wiosny Ludów nie powrócono na Śląsku do drukowania prasy polskojęzycznej. Następną taką próbę podjął dopiero Karol Miarka, na krótko przed zjednoczeniem Niemiec, około 1869 roku wykupując "Katolika" i czyniąc z niego jedną z najbardziej poczytnych gazet na Górnym Śląsku.


Pruskie reformy

 • W latach 1808-1815 zreformowano zarządzanie prowincją, którą podzielono na 4 rejencje (legnicką, wrocławską, dzierżoniowską i opolską). W 1816 r. zlikwidowano hrabstwo kłodzkie (włączono je do rejencji wrocławskiej) i podzielono rejencje na powiaty. W 1820 likwidacji uległa rejencja dzierżoniowska.
 • Od 1825 r. działał śląski sejmik prowincjonalny, złożony z 4 stanów: książąt oraz posłów szlachty, miast i gmin wiejskich, a od 1827 r. sejmiki powiatowe.
 • W 1808 r. ukazała się tzw. "Ordynacja miejska", znosząca dawny podział miast na królewskie i prywatne. Miasta zyskały własny, wybieralny samorząd , w którym reprezentację mieli wszyscy ich obywatele (co nie znaczy, że cała ludność, gdyż jej większość nie posiadała obywatelskiego statusu).
 • W 1812 r. ukazał się edykt królewski, przyznający prawa obywatelskie ludności żydowskiej.
 • W 1814 r. wprowadzono powszechny obowiązek służby wojskowej.
 • od 12 lat
  Wideo

  Płomień Solidarności z Ukrainą

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera
  Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto