Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herbata dla zdrowia i urody

(mam)
Herbata posiada wiele cennych właściwości wykorzystywanych w lecznictwie i kosmetyce. Zawdzięcza je zawartym w niej składnikom: teinie, taninie, witaminom z grupy B, prowitaminie A, witaminom C, PP i K, olejkom ...

Herbata posiada wiele cennych właściwości wykorzystywanych w lecznictwie i kosmetyce. Zawdzięcza je zawartym w niej składnikom: teinie, taninie, witaminom z grupy B, prowitaminie A, witaminom C, PP i K, olejkom eterycznym, substancjom zapachowym, karotenom, minerałom (sód, wapń, potas, fosfor, fluor) oraz mikroelementom (jod, miedź i mangan).


Na bakterie i wirusy

Warto ją zaparzyć w trakcie przeziębienia, kiedy organizm jest osłabiony. Zawarte w niej garbniki mają działanie antybakteryjne i antywirusowe. Napar z czarnej i zielonej herbaty stosuje się przy zatruciach, biegunkach i innych zaburzeniach trawiennych. Hamuje również rozwój bakterii odpowiedzialnych za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Tanina i skumulowany w liściach herbaty fluor zapobiegają powstawaniu próchnicy, chronią przed osadzaniem się kamienia nazębnego oraz niwelują przykry zapach z ust (z tego powodu wyciąg z herbaty dodawany jest przez wiele firm do past do zębów).

W ostatnich latach zwraca się również uwagę na profilaktyczne działanie herbaty, zwłaszcza w przypadku tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów (m. in. prostaty, płuc, skóry, jelita grubego i odbytnicy). Rozwój tych schorzeń hamują polifenole — substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, które wiążą i ograniczają wchłanianie toksycznych metali ciężkich, takich jak: ołów, kadm i rtęć.

Napar z herbaty, szczególnie zielonej i czerwonej, działa korzystnie na układ pokarmowy oraz ułatwia przyswajanie i trawienie pokarmów. Pomaga w ten sposób pozbyć się nadwagi.

Koi i odświeża
Herbata znajduje również coraz szersze zastosowanie w kosmetyce. Zawarte w niej sole mineralne, mikroelementy i witaminy mają działanie kojące, odświeżające i nawilżające. Znajdujące się w liściach herbaty polifenole neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają starzeniu się skóry i chronią ją przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Ekstrakty z herbaty są wykorzystywane w produkcji kremów, żeli do kąpieli, balsamów, szamponów i odżywek do włosów. Można je znaleźć przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz preparatach do pielęgnacji stóp.

Kąpiel z dodatkiem naparu z herbaty odświeża i tonizuje skórę, olej herbaciany chłodzi zmęczone stopy, a moczenie nóg w naparze herbacianym zmniejsza ich potliwość i chroni przed bakteriami i grzybami.
Herbata jest znana również jako środek łagodzący objawy oparzenia słonecznego, stąd chętnie wykorzystuje się ją do produkcji „słonecznych linii” kosmetyków. (mam)


Dobre rady

1 Bardzo mocna, słodka i gorąca czarna herbata jest doskonałym antidotum na zatrucie alkoholem i lekami.
2 Mocna, gorzka, czarna herbata może być pomocna przy kłopotach z żołądkiem.
3 Kompresy z naparu herbaty łagodzą stany zapalne po oparzeniach słonecznych.
4 Żucie suchej, zielonej herbaty pomaga przy mdłościach i skłonnościach do wymiotów u kobiet w ciąży oraz u osób cierpiących na chorobę morską.
5 Kompresy z ostudzonych torebek po zaparzeniu herbaty likwidują opuchliznę oczu, przywracają im blask i spłycają zmarszczki pod oczami.
6 Okłady z bardzo mocnego naparu herbacianego (najlepiej z zielonej herbaty) są skuteczne w przypadku ukąszeń owadów. Okład należy przyłożyć bezpośrednio na opuchnięte miejsce.
7 Zimny, herbaciany napar można wykorzystać jako tonik dla każdego rodzaju skóry. Taki zabieg łagodzi podrażnienia i doskonale oczyszcza cerę.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto