Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak karmić swojego psa?

Marcin Wierzba
Na początku udomowienia, gdzieś u zarania ras, psy dostawały do jedzenia resztki ze stołu człowieka. Ludzka dieta też była wtedy inna i żaden pies nie jadł ani suchej karmy, ani ciasteczek ukradzionych właścicielowi.

Obecnie większość z nas ma dostęp do różnych produktów spożywczych pod warunkiem, że ma na nie pieniądze. Nasz pies więc, jeśli tak zdecydujemy, może dostać każdy rodzaj jedzenia, jaki nam przyjdzie do głowy. O tym, że niektóre produkty są dla psa szkodliwe, i że pies woli dietę stabilną od zmiennej, pisałem tydzień temu. Czym jednak karmić psa, skoro na rynku jest tyle rodzajów diet, co teorii dietetycznych? Początkujący właściciel istotnie może się pogubić. Zanim przejdę do opisania plusów i minusów różnych karm, kilka zasad podstawowych.

Nie przekarmiaj psa - większość z nich jest w stanie jeść "do oporu". To spadek po przodkach, którym polowanie udawało się od czasu do czasu, a więc, gdy już nastąpił czas obfitości, każdy członek stada zjadał łapczywie tyle, ile mógł, by uzupełnić niedobory pokarmowe. Obecnie to właściciel musi odpowiednio dawkować jedzenie psu, by nie doprowadzić do otyłości pupila i wynikających z niej konsekwencji (między innymi obciążenie układu ruchu, problemy z krążeniem, oddychaniem, termoregulacją i cukrzycą). Rasy zagrożone otyłością ze względu na wrodzone łakomstwo to np. jamniki, bassety, labradory. Trzeba jednak pamiętać, że każdy pies (rasowy czy nie) ma swój poziom wydatkowania energii, jeden niższy, a drugi wyższy. Poziom ten można określić odpowiednimi testami.

Wybierz dietę optymalną dla psa - chodzi nie tylko o dopasowanie ilości i kaloryczności pokarmu do poziomu energii psa, ale o dobranie diety pod względem składu substancji odżywczych (białek, cukrów i tłuszczów oraz minerałów i witamin). Najlepiej wybrać dietę zachowującą proporcje: białko do węglowodanów - 30:36, a poziom wapnia do fosforu - 4:1.

Osobom, które gotują dla psa, trudno jest ocenić, co dokładnie i w jakich proporcjach znajduje się w posiłku. Najczęściej domowe jedzenie wymaga wprowadzenia mineralno-witaminowych suplementów ze sklepu zoologicznego. Należy też pamiętać, że w psiej diecie (gotowanej, mokrej lub suchej) powinny się znaleźć substancje wspomagające rozwój i regenerację chrząstek stawowych (glukozamina i siarczan chondroityny). Jeśli odchody psa są zbyt luźne, zbyt zwarte lub jest ich zbyt dużo (psią kupę powinieneś sprzątać 1-2 razy dziennie), oznacza to, że dieta lub dobowa dawka pokarmu nie jest prawidłowo dobrana.

Nie stosuj diety mieszanej - chyba że zależy Ci na rozchwianiu układu pokarmowego psa (biegunki, zatwardzenia, wymioty) lub rozkapryszeniu czworonoga - pies, który raz je suchą karmę, a raz gotowaną, będzie czekał na tę gotowaną, a odmawiał spożywania suchej
Namaczaj suchą karmę - jest łatwiej przyswajalna, ale z drugiej strony wymaga częstszego szczotkowania psich zębów lub dostarczania gryzaków do usuwania osadu nazębnego.
Jeśli gotujesz psu, nie doprawiaj jedzenia - pies nie potrzebuje soli, pieprzu czy innych przypraw. Nie musi też pić wody mineralnej; ta wodociągowa lub deszczowa jest dla niego wystarczająco dobra.
Sprawdź, na co jest uczulony i stosuj dietę eliminacyjną - psy też mają alergie pokarmowe!

Częstym alergenem są dla nich białka zbóż (pszenicy), dlatego nie karm psa chlebem, a jeśli ma objawy alergii (np. dokuczliwe zmiany skórne) - kupuj karmy pozbawione tego składnika.
Czytaj etykiety na karmach - zwracaj uwagę na skład, dawkowanie, ale i termin przydatności do spożycia. W przeterminowanych doszło do rozkładu cennych składników! Uważaj na informacje w stylu: "i inne produkty pochodzenia zwierzęcego" - to może oznaczać np. zmielone kopyta, skórę czy włosy, które nie mają wartości odżywczych, bo psy nie mogą ich trawić.

Nie kupuj na wagę karmy suchej z otwartego pojemnika lub worka - powinna być przechowywana tak, by nie dochodziło do jej zagrzybienia lub zanieczyszczenia odchodami roztoczy. Jeśli masz możliwość - kup oryginalne opakowanie i przechowuj w szczelnym pojemniku.

Dostosuj dawkę pokarmu i częstotliwość karmienia - szczeniaki powinny jeść 3-4 razy dziennie, psy dorosłe 1-2. Dawki powinny być większe w dniach intensywnej aktywności psa i mroźnych, a mniejsze podczas dni nudnych i gorących. Psy pracujące, suki ciężarne i karmiące powinny dostawać bardziej kaloryczny pokarm od tych kanapowych i nieciężarnych/niekarmiących. Obserwuj psa - stan skóry, dobre samopoczucie, utrzymywanie stałej masy ciała to wyznaczniki dobrze dobranej diety.

Drogi Czytelniku, podziel się z psem opłatkiem, ale nie karm go wszystkim, co zostanie z wigilijnego stołu, bo jego brzuch nie jest pojemnikiem na odpadki.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu wszystkiego, co dobre dla ludzi i zwierząt. Jesteśmy stworzeniami uzależnionymi od siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto