Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak obejrzeć film z gazety?

Adam Synowiec
To, że staromodna kaseta VHS przegrała już z płytą DVD, stało się faktem. Oryginalna płyta DVD z nagraniem oferuje miłośnikowi filmu znacznie lepsze doznania natury estetycznej niż kaseta.

To, że staromodna kaseta VHS przegrała już z płytą DVD, stało się faktem. Oryginalna płyta DVD z nagraniem oferuje miłośnikowi filmu znacznie lepsze doznania natury estetycznej niż kaseta. Zdecydowanie ostrzejszy, bogatszy kolorystycznie obraz, dźwięk przestrzenny, dodatki (wywiady z twórcami, komentarze reżysera, sceny wycięte z filmu, teledyski, itp.) i mnogość opcji dodatkowych (film z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami, film z lektorem polskim).

Jakość opracowania filmów na płytach DVD także znacząco się poprawia. Jeszcze w zeszłym roku dystrybutorzy filmowi umożliwiali leniwym widzom słuchanie lektora polskiego (bez konieczności czytania napisów), ale tylko w systemie dźwięku 2.0 (bez opcji surround). Obecnie wszystkie nowe filmy sprzedawane na płytach DVD proponują opcję lektorską w wersji 5.1, czy z przestrzennym dźwiękiem.
Film z dobrej płyty, odtwarzany na markowym sprzęcie z wykorzystaniem płaskiego telewizora w formacie 16:9 (plazma lub LCD) i głośników otaczających (pięć podstawowych plus głośnik tonów niskich) to już niezły substytut wrażeń kinowych, które dodatkowo możemy przeżywać w domowych pieleszach.
Gdy początkowo na przeciętnej jakości zestaw do kina domowego (odtwarzacz DVD z wbudowanym tunerem tv, wzmacniaczem i zestawem głośników) trzeba było wydać blisko dziesięć tysięcy złotych, obecnie sprzęt DVD Thomsona (Divix) z głośnikami można już kupić za niespełna 500 złotych w supermarketach.
Wybuchowe wręcz zainteresowanie Polaków technologią DVD w dużej części zawdzięczamy... redakcjom czasopism. W 2003 roku gazety wprowadziły na rynek, jako tzw. inserty (czyli darmowe dodatki do sprzedawanego czasopisma) ponad 150 filmów na płytach VCD i DVD.
W roku 2003 urządzenia do odtwarzania DVD miało w Polsce jedynie trzy procent gospodarstw domowych. Ale już w 2004 roku gazety z płytami znikały z kiosków jak świeże bułeczki. Kupowali je nie tylko szczęśliwi nabywcy nowych odtwarzaczy DVD, ale także posiadacze komputerów z czytnikami DVD i VCD.
Końcem zeszłego roku na rynku dokonała się następna rewolucja. Pojawiły się tanie odtwarzacze DVD zaopatrzone w czytniki formatu Divix, w jakim najczęściej przegrywane są filmy ściągane z Internetu. Domorośli tłumacze-amatorzy zaopatrują je potem w polskie napisy, a tak gotowy film na płycie rusza na podbój polskich domostw. Tylko wielkie amerykańskie wytwórnie zgrzytają zębami, bo to proceder bezczelnie łamiący wszelkie prawa autorskie.
Piractwo filmowe pozwala obejrzeć często nowy film jeszcze przed oficjalną premierą amerykańską. Na kilka miesięcy przed pojawieniem się obrazu w krajowych kinach.
Zdaniem specjalistów, aż 80 procent obecnych nabywców nowych odtwarzaczy DVD kupuje je z myślą o wykorzystywaniu do oglądania filmów na płytach Divix. Interesy firm sprzętowych są jednak ulokowane gdzie indziej niż biznes hollywoodzkich studiów. Dlatego szybko zainteresowanie rynku nowym formatem podchwyciły nawet uznane firmy elektroniczne, zaopatrując swoje modele również w czytniki Diviksa.

Co to jest DVD?
DVD to skrót od nazwy Digital Versatile Disc, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza nośnik danych cyfrowych (uniwersalny). Jest to dysk, który wygląda dokładnie tak samo jak zwykła płyta CD. Różnica polega na ilości danych, które na płycie DVD można zachować. Pierwsze płyty DVD zostały wyprodukowane w 1996 roku. Po dziewięciu latach od debiutu na rynku, technologia DVD bije rekordy popularności.
Dla utrudnienia nielegalnego handlu płytami DVD (różne daty premier filmów i różne ceny w odległych częściach świata) branża kinematograficzna podzieliła świat na sześć regionów. Polska trafiła do grupy drugiej, czyli Europy, Japonii i Bliskiego Wschodu.
Każdy film na płycie DVD miał być inaczej kodowany, tak żeby odtwarzacz w Polsce nie potrafił przeczytać danych z płyty DVD wydanej na rynek amerykański. Pierwsza tę blokadę złamała konsola do gier PlayStation 2, która z łatwością odtwarzała dodatkowo filmy DVD z każdego regionu.
Teraz w Internecie można znaleźć listy urządzeń stacjonarnych DVD, które w ten sam sposób odtwarzają każdą płytę, bez względu na zabezpieczenia strefowe. Najczęściej można zmienić ręcznie po prostu kod RCE (Region Code Enhanced) wprost z pilota urządzenia. Także w sieci znajdują się opisane sposoby programowego obchodzenia RCE w odtwarzaczach (polecenie wpisywane z pilota).

Co to jest VCD?
Co to jest VCD?
Poprzednik formatu DVD. Video CD to sposób zapisu obrazu i dźwięku na zwykłej płycie kompaktowej. Pozwala na umieszczenie na takim nośniku filmu o długości około 70 minut w dość słabej jakości obrazu (352x228 pikseli), odpowiadającej z grubsza jakości kasety VHS. Zaletą VCD jest to, że format potrafią odtwarzać zwykłe czytniki CD w komputerach. Podłączone do telewizora, przekazują obraz na ekran. Format VCD wprowadziły w 1993 roku firmy Philips i Sony. Początkowo format VCD wykorzystywany był do zapisu filmów na płytach dołączanych do czasopism w Polsce (spora liczba komputerów, przy małej odtwarzaczy DVD w domach). Obecnie większość filmów z insertów jest już w formacie DVD.

Co to jest Divix?
Co to jest Divix?
Format znany także pod nazwą „ZoomTV”. Wycofany oficjalnie z rynku w roku 1999, zaledwie w rok po oficjalnej premierze. Właściciel patentu na ten standard, amerykańska firma Circuity City wydała na jego przygotowanie i popularyzację ponad sto milionów dolarów. Divix w zamierzeniu miał być mieszanką standardu DVD i metody zabezpieczania antypirackiego filmów na płytach, udostępnianych w wypożyczalniach wideo. Klient mógł oglądać film w domu prze dwie doby, a potem płyta się „blokowała”. Koszt przeniesienia filmu na płytę Divix był kilkakrotnie tańszy od DVD. Odtwarzacze Divix umiały czytać dane także z płyt DVD. Playery DVD jednak nie odtwarzały dysków Divix.
Obecnie płyt Divix nie ma w oficjalnej sprzedaży nigdzie na świecie. Kod pomysłu Divix został jednak udostępniony w Internecie jako tzw. „open source”. Tak jak w przypadku systemu operacyjnego Linux, każdy na świecie może się z nim zapoznać i go udoskonalić, pozwalając pobrać innym bezpłatną wersję lepszego oprogramowania.
Divix stał się natychmiast podstawowym standardem w przesyłaniu w sieci filmów pirackich. Po pięciu latach od oficjalnej śmierci standardu Divix każdy obecnie wprowadzany model odtwarzacza DVD ma już moduł umożliwiający „czytanie” nagrania w tym standardzie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto