Nasza Loteria

Jak spędzić ferie w Wałbrzychu i okolicach

Elżbieta Węgrzyn
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu nie ukrywali, że bardzo cieszą ich ferie zimowe. Jeżeli nie wybierają się na zimowiska, będą mogli skorzystać  z wielu ciekawych zajęć organizowanych w Wałbrzychu i okolicach.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu nie ukrywali, że bardzo cieszą ich ferie zimowe. Jeżeli nie wybierają się na zimowiska, będą mogli skorzystać z wielu ciekawych zajęć organizowanych w Wałbrzychu i okolicach. Paweł Gołębiewski
Sprawdź, gdzie, kiedy i za ile organizowane są ciekawe zajęcia w naszym regionie i zaplanuj zimowy wypoczynek dla swoich dzieci.

Wiemy już, że podczas ferii w regionie wałbrzyskim będzie mroźno i śnieżnie. Zadowoleni mogą być więc ci, którzy zamierzają wyjechać na zimowiska.
Nie każdego jednak stać na opłacenie pobytu kilkorga dzieci na zimowisku poza miejscem zamieszkania, bo taki dziesięciodniowy wyjazd, np. do Karpacza, kosztuje ponad tysiąc złotych. Do tej kwoty trzeba też doliczyć wydatek na tzw. kieszonkowe. Zagraniczne dziesięciodniowe szaleństwo młodzieży na nartach kosztuje przynajmniej 1,3 tysiąca złotych, do tego kieszonkowe.

Ale nawet jeśli zostajesz na miejscu, nie będziesz się nudził. Czasem wystarczy pomysł na to, jak spędzić czas wolny i ferie mogą być naprawdę udane. - Jadę na krótko do Czech na narty, a potem pobawię się z kolegami z podwórka - mówi Gabrysia Podlińska z PSP nr 28 z Wałbrzycha.

Jej koleżanka Agata Jabłuszewska chce lepić z przyjaciółkami igloo i czytać, a Kamil Rejniak nie może się doczekać jazdy na sankach i snowboardzie w towarzystwie rodzeństwa. Są też i tacy, którzy spędzą wolny czas u dalszej rodziny jak Wiktoria Rudy. - Pojadę do cioci i będę się bawić z kuzynką i jej psami - opowiada dziewczynka.

Żeby zapobiec godzinom spędzonym przed komputerem lub telewizorem, warto zapisać też dzieci na zajęcia, które są organizowane niemal w każdej miejscowości w naszym regionie. Można też uczestniczyć w półkoloniach w szkołach.

W Świdnicy i w Bielawie przedpołudniowe zajęcia szkolne to już tradycja.

- Organizujemy bezpłatne zajęcia od godz. 9 do 15, od poniedziałku do piątku dla 5 grup dzieci - mówi Dariusz Spychalski, dyrektor PSP nr 10 w Bielawie. - Wiele zależy od pogody, ale mamy propozycje na każdą ewentualność. Spartakiady, turnieje, spotkania z ciekawymi ludźmi i wyjścia na basen, to tylko część z nich.
Niestety, w Wałbrzychu nie ma szans na zapisanie dziecka na półkolonie, bo miejskie szkoły ich nie organizują. Przedpołudniowe zajęcia proponują jednak lokalne biblioteki, świetlice środowiskowe, miejskie i osiedlowe domy kultury, muzea, oraz Ośrodki Sportu i Rekreacji. Większość jest bezpłatna lub dzięki gminnemu dofinansowaniu kosztuje 2-5 zł.

Jeżeli chcemy wysłać pociechę na zajęcia do sąsiedniej gminy, trzeba wziąć pod uwagę konieczność poniesienia wyższych kosztów, bo np. władze Lądka-Zdroju dofinansowały karnety dla młodych narciarzy z własnej gminy, a dzieci spoza Lądka nie są objęte ulgą.

Dodatkowe utrudnienia szykuje też komunikacja miejska i podmiejska niektórych miast. Np. prywatni przewoźnicy z Boguszowa-Gorców linii 32 i Wałbrzych-Stary Lesieniec zapowiedzieli, że na czas ferii będą jeździć wg codziennego rozkładu jazdy, a już sąsiedni Wałbrzych zawiesza kursowanie linii 17 i 20 oraz ogranicza
częstotliwość kursowania autobusów na liniach: A, C, 2, 4, 5, 10 i 13.

Na większość zajęć trzeba dziecko wcześniej zapisać. Zdarza się, że na planowane seanse filmowe, czy wycieczki nie ma już miejsc, jak np. w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Przy zapisywaniu młodzieży na wycieczki trzeba pamiętać o podpisaniu zgody na wyjazd. Formularze można dostać w placówce organizującej wypoczynek, a w Świebodzicach znajdziecie go na miejskiej stronie internetowej.

Najtrudniej jest znaleźć ciekawe zajęcia dla nastolatków, bo najwięcej propozycji jest dla kilkuletnich dzieci. Starsze mogą skorzystać z osobnej oferty Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu oraz PWSZ w Wałbrzychu.

Świdnica i Świebodzice będą współpracować.
Świdnica przeznaczy na organizację ferii w mieście ponad 34 tys. zł. Od 1 do 14 lutego na dzieci i młodzież będzie czekać wiele atrakcji w szkołach, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Młodzieżowym Domu Kultury i Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

MBP zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatne zajęcia do wszystkich swoich filii od poniedziałku do piątku od g. 12 do 14. W programie m.in. warsztaty plastyczne, czytelnicze, przyrodnicze, występ teatru, pokaz iluzjonisty i wiele innych atrakcji.

ŚOSiR (Hala Zawiszów, ul. Galla Anonima 1) proponuje codzienne zajęcia sportowe i rekreacyjne od g. 9 do 15 oraz turnieje halowe. Wstęp na salę wolny, ale obowiązują zmienny strój i obuwie. Przez całe ferie młodzież może też korzystać ze sztucznego lodowiska przy ul. Śląskiej. Promocyjny bilet kosztuje 2 zł. W ramach wymiany dzieci Świdnica-Świebodzice organizowane są wyjazdy młodych świdniczan na basen do Świebodzic, a młodych świebodziczan na lodowisko do Świdnicy.

MDK (ul. Nauczycielska 2) proponuje zajęcia w ramach półkolonii (odpłatność 250 zł). W programie m.in. wyjścia na lodowisko, wyjazd od Teatru Lalek w Wałbrzychu i Aquaparku we Wrocławiu, wyjazdy na sanki do Andrzejówki, zimowe ogniska, zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne, komputerowe oraz spotkania z przedstawicielami służb mundurowych.

Ponadto Młodzieżowy Dom Kultury organizuje dużo bezpłatnych warsztatów, spotkań i wycieczek dla dzieci i młodzieży spoza półkolonii.
Więcej informacji można zdobyć pod numerem telefonu MDK w Świdnicy: 74-851 33 30.

Świebodzice
W mieście organizacją wypoczynku zajęły się miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, świetlica środowiskowa (Osiedle Sudeckie 12) i Miejski Dom Kultury.

OSiR w Świebodzicach proponuje całą gamę zajęć sportowych (g 9-15) i turniejów (od g. 15). Ośrodek udostępnia też własną kręgielnię i stoły do tenisa, siłownię oraz basen. Bilet wstępu na basen od poniedziałku do piątku od 9 do 15 kosztuje jedynie 2 zł. Młodzieżą zajmą się instruktorzy od aerobiku i tańca, odbędą się też pokazy samoobrony i sztuk walki.

Wałbrzych atrakcyjny w ferie.
W mieście organizacją czasu zajęły się Biblioteka pod Atlantami i jej filie, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Ośrodek Społeczno-Kulturalny Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze", Wspólnota Samorządowa Biały Kamień-Konradów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Książańskie Stado Ogierów.

Stado Ogierów organizuje płatne półkolonie, podczas których będzie można uczyć się jazdy konnej i powożenia, jeździć na przejażdżki bryczkami oraz wycieczki krajoznawcze do zamku Książ i Palmiarni. Cena turnusu to 350 zł. Obejmuje ona dwa posiłki dziennie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 74-840-58-67.

Biblioteka pod Atlantami (Oddział Dziecięcy) proponuje przedpołudniowe spotkania od g. 11 do 13 dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas "Ferii z Mikołajkiem" dzieci poznają popularną książkę wezmą udział w zabawach i konkursach na temat tej lektury. Udział bezpłatny. W pozostałych filiach spotkania będą się odbywać od poniedziałku do piątku i trwać będą po dwie godziny od 11 do 13 lub od 10 do 12.

OSK "Podzamcze" (aleja Podwale 1) zaprasza do swej siedziby dzieci od poniedziałku do piątku o g. 9 na bezpłatne spotkania. Przygotowano takie atrakcje jak: gry i zabawy, piesze wycieczki i wiele innych.

Wspólnota Samorządowa Biały Kamień.
Zajęcia prowadzone będą od poniedziałku do piątku od g. 11 do 15. W programie poza słodkimi poczęstunkami i ogniskami z kiełbaskami wiele zajęć, pieszych wycieczek i wiele innych atrakcji.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu (ul. Zamkowa 4) organizuje bezpłatnie spotkania dla starszej młodzieży - I Akademickie Ferie Zimowe. Od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni prowadzone będą warsztaty. Szczegóły i zapisy poprzez kontakt tel. 74-641-92-08.

Propozycja Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury skierowana do dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Są to warsztaty piernikowe, malowania na szkle, rzeźbienia w glinie, budowania karmników dla ptaków - po 8 zł każdy z nich i wyjazdy na basen oraz lodowisko po 15 zł.

Zajęcia będą się odbywać od poniedziałku do piątku od godz.10 do 14. Zapisy w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury ul. Andersa 185, 74-666-43-50 i ul. Broniewskiego 65a, 74-666-43-55.

Sporty zimowe atrakcją dla dzieci w Walimiu.
W Walimiu organizowane są zajęcia dla dzieci i osobne spotkania dla młodzieży. Są one fundowane przez Centrum Kultury i Turystyki i miejscowe władze. W programie: zabawy i gry, konkursy plastyczne, zajęcia wokalne i komputerowe, projekcje filmów, aerobik, wyjazdy na basen, spotkania i pogadanki z przedstawicielami miejskich służb oraz zabawy taneczne.

4 lutego odbędą się dla dzieci "II Otwarte Alpejskie Mistrzostwa Gmin". Będą to zawody w slalomie gigancie, w narciarstwie biegowym, zjazdu na desce snowboardowej, zjazdu na byle czym i rzutach kulami śnieżnymi do celu. Młodzież może liczyć na dyskoteki, zabawy walentynkowe, mecze w piłkę siatkową i pokaz sztuk walki karate. Kontakt: CKiT ul. T. Kościuszki 2, tel. 74-845-72-30.

Kłodzko stawia na zagadki, sport i warsztaty.
W Kłodzku ferie zimowe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych finansuje gmina miejska Kłodzko. Wypoczynek organizują miejscowe szkoły podstawowe i gimnazja. Proponują zajęcia sportowo-rekreacyjne, wyjazdy na narty, basen, wyjścia na lokalne lodowisko (kłodzki Rynek). Wypoczynek uprzyjemniać będzie też Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji podczas zajęć plastycznych, wokalnych, taneczno-choreograficznych, recytatorskich, teatralnych, projekcji filmów dla dzieci. Jedyny koszt stanowią bilety na bal karnawałowy 6 lutego w hali sportowej na stadionie kłodzkim. Cena biletu 5 zł
.
Na gry, zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne, wspólne czytanie książek zaprasza też Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna (Filia w Kłodzku, ul. Okrzei 20), a Muzeum Ziemi Kłodzkiej proponuje dzieciom "Zabawę w odkrywców średniowiecznych", czyli odkrywanie kłodzkiej historii i jej tajemnic. Spotkania prowadzone będą we wtorki i czwartki od g. 10-12. Podczas czterech spotkań dzieci poznają życie średniowiecznych kłodzczan, przygotują makietę. Przy okazji młodzież zwiedzi muzealne wystawy, zagra w kalambury i zwiedzi kłodzkie podziemia.

Zajęcia bezpłatne - dla zorganizowanych grup szkolnych. Każde spotkanie kosztuje 3 zł.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto