Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakich błędów unikać w wychowaniu psa ze schroniska

Marcin Wierzba
Piotr Krzyżanowski
Jak pisałem tydzień temu, schroniska dla zwierząt pękają w szwach, szczególnie w okresie wakacyjnym. Na szczęście, wiele osób przygarnia te zwierzaki i zapewnia im dobre życie. Ale wybór psa ze schroniska nie jest łatwą sprawą, a jeszcze trudniejsze jest jego wychowanie (o problemach z tym związanych napiszę w następnym odcinku). Za błędy zawsze płacą trzy strony: zwierzę, jego nowi właściciele i inni ludzie. Warto więc przemyśleć wszystkie swoje decyzje i działania, by nikomu nie dokładać cierpień.

Najczęstsze błędy przy adopcji psa? Bierzemy tego psa, który nam się podoba, a uroda nie zawsze idzie w parze z dobrym zachowaniem (dotyczy tak psów, jak i ludzi).

Zwierzę "dokonuje wyboru": "on tak szybko podbiegł do nas i tak ślicznie spojrzał, że od razu wiedzieliśmy, że będzie nasz" - taki pies nie zawsze będzie wiedział, jak okazać podporządkowanie człowiekowi.

Wybór z litości: "siedział w kącie klatki i bał się wszystkiego, musieliśmy mu pomóc!" - istnieje prawdopodobieństwo, że taki pies nie przestanie się bać, gdy już trafi do nowego domu. Może też być konieczna długotrwała i kosztowna terapia lęków, fobii i czasami agresji na tle lękowym.

Kolejny błąd to wybór na podstawie złego stanu fizycznego - leczenie psa zawsze kosztuje. Wybór na podstawie podobieństwa: "Tak przypomina mojego poprzedniego psa, że musi być mój!" - czy nie będziemy oczekiwać, że nowy pies będzie się zachowywać tak jak poprzedni? Co jeśli będzie inny?

Wybór na podstawie wieku: szczeniaka zawsze łatwiej wychować. Ale szczeniak brudzi w domu, jego wychowanie wymaga cierpliwości i konsekwencji; zmiana zachowania dorosłego psa też wymaga czasu.

Wybór bez względu na rasę lub typ rasowy (mieszańce): każda rasa została wyhodowana do określonego celu. Nie każdy pies schroniskowy będzie psem rodzinnym, "kanapowcem" czy psem stróżującym. Wybierając psa ze schroniska, sprawdźmy, jak zachowuje się w kontakcie z ludźmi i zwierzętami, ile wymaga ruchu, czy jest podatny na szkolenie. Określmy swoje możliwości zapewnienia mu opieki (czas, który będziemy mogli codziennie poświęcić, i pieniądze, które możemy wydać na jego wyżywienie, szkolenie i opiekę medyczną).

Określmy swoje oczekiwania. Dobrze jest siąść całą rodziną i przedyskutować wszystkie "za" i "przeciw" oraz ustalić wspólne kryteria wyboru i strategie działania (na co psu pozwolimy, kto będzie go wyprowadzał, szkolił, leczył, jak i czym będzie karmiony), a potem przygotować dom na przyjęcie nowego lokatora.

W schronisku ważne jest, by decyzja o adopcji konkretnego psa była podejmowana racjonalnie, a nie emocjonalnie. Jeśli pies zostanie dobrze wybrany, to już nigdy nie trafi do schroniska!

W razie potrzeby służę pomocą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto