Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już co drugi Polak waży więcej niż powinien

(mk)
Otyłość sprzyja cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobie niedokrwiennej serca, kamicy pęcherzyka żółciowego i zwyrodnieniom stawów. Głównymi czynnikami jej powstawania jest spożywanie żywności przekraczające ...

Otyłość sprzyja cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobie niedokrwiennej serca, kamicy pęcherzyka żółciowego i zwyrodnieniom stawów. Głównymi czynnikami jej powstawania jest spożywanie żywności przekraczające zapotrzebowanie organizmu (czyli objadanie się ponad
miarę) oraz zbyt mała aktywność fizyczna (siedzący tryb życia, brak sportu).

Jak schudnąć?
Aby schudnąć, trzeba średnio o połowę zmniejszyć liczbę przyjmowanych kalorii. Kobieta potrzebuje ich ok. 2000 na dobę. Jeżeli chce zeszczupleć, wystarczy jej 1200. By wskaźnik wagi zaczął opadać należy postawić także na ćwiczenia fizyczne. To właśnie wzmożona aktywność fizyczna stanowi jeden z podstawowych elementów każdego programu odchudzającego. Czasami jednak i to nie pomaga. Warto wtedy zwrócić się po pomoc do fachowca. Dobry dietetyk ustali odpowiedni sposób odżywiania, skoryguje błędy i nawyki, a jeżeli będzie to konieczne przepisze środki farmaceutyczne, które pomogą schudnąć. Podczas odchudzania trzeba bowiem pamiętać o jakości spożywanych pokarmów, o dostarczaniu witamin, makro- i mikroelementów. Podczas odchudzania nie trzeba ograniczać płynów, z wyjątkiem napojów wysoko słodzonych.

Dużo ruchu

Oprócz diety niezbędna jest aktywność fizyczna. Przyspiesza spalanie energii oraz zapobiega redukcji masy mięśniowej, do jakiej może dość podczas dużej utraty masy ciała. Pomaga również rozładować stres. Żeby wspomagać dietę, trzeba trenować nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu po 30 min. Systematyczny trening ułatwia nie tylko utratę energii ale również wyrównuje współistniejące zaburzenia metaboliczne, obniża wydzielanie insuliny oraz zapobiega obniżeniu podstawowej przemiany materii po odchudzaniu. Ważne jest również to, że uprawiając sport zapobiegamy efektowi jo-jo.

Cudowne diety
Niektórzy z nas tyją, bo mają różne zaburzenia metaboliczne, ale zdecydowana większość zawdzięcza swoje krągłe kształty zbyt obfitym posiłkom. Najbardziej korzystne sposoby walki z otyłością polegają na zastosowaniu zrównoważonej, a więc zawierającej odpowiednią ilość tłuszczu, węglowodanów i białek, diety o zmniejszonej kaloryczności połączonej ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Na diecie więc, należy jeść nie mniej niż pięć lekkich posiłków dziennie. I chudnąć nie więcej niż dwa-cztery kilogramy miesięcznie. Warto zrezygnować ze słodyczy i alkoholu. Z tłuszczów może pochodzić tylko 30 proc. dziennej dawki kalorii. Diety „cud”, według doniesień naukowców, są jedną z przyczyn systematycznego przyrostu kilogramów! Nieprawidłowo prowadzona kuracja odchudzająca grozi wystąpieniem tzw. efektu jo-jo. Polega on na tym, że u osoby odchudzającej się następuje przyrost masy ciała, a nie jej spadek. Dzieje się tak w przypadkach, gdy okresy diety są przeplatane okresami wysokiego spożycia.


Mało kalorii

W czasie stosowania diety niskokalorycznej organizm reaguje obniżeniem podstawowej przemiany materii, natomiast po zaprzestaniu diety i powrocie do nadmiernego spożycia podstawowa przemiana materii nie wzrasta do poziomu sprzed odchudzania. Rezultat jest taki, że osoba odchudzająca się w ten sposób tyje, a kolejne diety niskokaloryczne są coraz mniej skuteczne. Odradzamy również jedno- lub dwudniowe głodówki, bo wygłodniały organizm szybko odrabia kaloryczne zaległości. Również nie najlepszym sposobem na zrzucenie kilogramów są długo używane zioła na przeczyszczenie, ponieważ one przede wszystkim odwadniają organizm, a więc tylko pozornie odchudzają. W godzinę można stracić:
• 105 kcal gotując,
• 120 kcal prasując
• 150 kcal zaścielając łóżka,
• 200 kcal zmywając naczynia,
• 250 kcal myjąc podłogi,
• 300 kcal robiąc zakupy,
• 300 kcal myjąc okna.


Zadbaj o siebie

Jeżeli zauważasz u siebie problemy z wagą nie odwlekaj w nieskończoność momentu, w którym zaczniesz dbać o swoją figurę. Im starszy organizm tym trudniej pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Pamiętajmy, że podczas odchudzania potrzebna jest systematyczność, cierpliwość i motywacja. Ważne jest również wsparcie najbliższych, których możemy poprosić o to, by nie objadali się w naszej obecności jakimiś niezdrowymi pysznościami. Warto również pamiętać, że efekty nie przyjdą od razu. Ale za jakiś czas będą z pewnością widoczne, postarajmy się je utrzymać. Nagła utrata wagi, nigdy nie jest bez znaczenia dla zdrowia.


Warto zapamiętać, by nie tyć

Należy wystrzegać się:
• podjadania między posiłkami,
• zbyt szybkiego jedzenia,
• głodzenia się w ciągu dnia i objadania wieczorem oraz słodzonych napojów, soków, piwa,
• dodawania wysokokalorycznych sosów do dietetycznych sałatek, warzyw czy innych potraw oraz jedzenia z innych przyczyn niż zaspokajanie głodu jak np. z nudów, dla towarzystwa, ze zdenerwowania lub frustracji.

Bezpieczne „podjadacze”:
• marchewka
• świeża kalarepka
• otręby owsiane zalane odrobiną kefiru
• parę listków sałaty
• zielony ogórek z koperkiem
• pomidor posypany cebulką
• kawałek melona
• plaster chudego twarogu
• kromka chudego pieczywa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto