Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

Tomasz Borówka, Ryszard Parka
4 czerwca 1989 W wyniku porozumień „Okrągłego Stołu” odbywają się częściowo demokratyczne wybory do Sejmu i całkowicie demokratyczne do Senatu.

4 czerwca 1989 W wyniku porozumień „Okrągłego Stołu” odbywają się częściowo demokratyczne wybory do Sejmu i całkowicie demokratyczne do Senatu. Podobnie jak w reszcie Polski, na Śląsku triumfują kandydaci opozycji wystawiani przez Komitety Obywatelskie „Solidarności”.

Czerwiec 1989 Utworzenie Związku Górnośląskiego. Powstanie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W ciągu kilku najbliższych lat na Śląsku tworzą się dalsze organizacje mniejszości niemieckiej.

12 listopada 1989 Kanclerz RFN Helmut Kohl podczas wizyty w Polsce uczestniczy wraz z polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim w mszy świętej w Krzyżowej.

1990 Podczas konferencji czterech mocarstw oraz dwóch państw niemieckich w sprawie zjednoczenia Niemiec Polska uzyskuje ich gwarancje dotyczące nienaruszalności swojej granicy zachodniej. Na Śląsku Dolnym i Górnym zaczyna rosnąć bezrobocie.

14 listopada 1990 Podpisanie w Warszawie traktatu pomiędzy Polską a zjednoczonymi Niemcami, zatwierdzającego granice na Odrze i Nysie Łużyckiej.

17 czerwca 1991 W Bonn zostaje podpisany traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Niemcami a Polską.

21 grudnia 1991 Utworzenie Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, w którego skład weszły 34 gminy polskiego województwa jeleniogórskiego oraz 1 zielonogórskiego, 10 powiatów niemieckiej Saksonii i 5 powiatów Republiki Czeskiej. Była to pierwsza w Europie struktura służąca współpracy regionów przygranicznych, łącząca terytoria kraju Unii Europejskiej i państw do niej nie należących.

5 października 1995 Podpisanie „Kontraktu regionalnego dla województwa katowickiego”.

30 czerwca 1996 Zatwierdzenie „Programu dostosowania górnictwa wegla kamiennego dowarunków gospodarki rynkowej i międzynarodowej konkurencyjności”.

Lipiec 1997 Katastrofalna powódź wywołuje olbrzymie zniszczenia na Śląsku. Zalane zostają m.in. Wrocław, Opole, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Kłodzko, Nysa.

1998 Uruchomienie fabryki „Opla” w Gliwicach.

1 stycznia 1999 Reforma administracyjna. Wchodzi w życie ustawa z 18 lipca 1998 o powołaniu 16 województw. Większość ziem śląskich wchodzi w skład województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, mniejsze fragmenty zostają włączone do województw: lubuskiego, wielkopolskiego, małopolskiego.

Konsultacja:
dr Kazimierz Miroszewski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto