4 czerwca 1989 W wyniku porozumień „Okrągłego Stołu” odbywają się częściowo demokratyczne wybory do Sejmu i całkowicie demokratyczne do Senatu. Podobnie jak w reszcie Polski, na Śląsku triumfują kandydaci opozycji wystawiani przez Komitety Obywatelskie „Solidarności”.
Czerwiec 1989 Utworzenie Związku Górnośląskiego. Powstanie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W ciągu kilku najbliższych lat na Śląsku tworzą się dalsze organizacje mniejszości niemieckiej.
12 listopada 1989 Kanclerz RFN Helmut Kohl podczas wizyty w Polsce uczestniczy wraz z polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim w mszy świętej w Krzyżowej.
1990 Podczas konferencji czterech mocarstw oraz dwóch państw niemieckich w sprawie zjednoczenia Niemiec Polska uzyskuje ich gwarancje dotyczące nienaruszalności swojej granicy zachodniej. Na Śląsku Dolnym i Górnym zaczyna rosnąć bezrobocie.
14 listopada 1990 Podpisanie w Warszawie traktatu pomiędzy Polską a zjednoczonymi Niemcami, zatwierdzającego granice na Odrze i Nysie Łużyckiej.
17 czerwca 1991 W Bonn zostaje podpisany traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Niemcami a Polską.
21 grudnia 1991 Utworzenie Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, w którego skład weszły 34 gminy polskiego województwa jeleniogórskiego oraz 1 zielonogórskiego, 10 powiatów niemieckiej Saksonii i 5 powiatów Republiki Czeskiej. Była to pierwsza w Europie struktura służąca współpracy regionów przygranicznych, łącząca terytoria kraju Unii Europejskiej i państw do niej nie należących.
5 października 1995 Podpisanie „Kontraktu regionalnego dla województwa katowickiego”.
30 czerwca 1996 Zatwierdzenie „Programu dostosowania górnictwa wegla kamiennego dowarunków gospodarki rynkowej i międzynarodowej konkurencyjności”.
Lipiec 1997 Katastrofalna powódź wywołuje olbrzymie zniszczenia na Śląsku. Zalane zostają m.in. Wrocław, Opole, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Kłodzko, Nysa.
1998 Uruchomienie fabryki „Opla” w Gliwicach.
1 stycznia 1999 Reforma administracyjna. Wchodzi w życie ustawa z 18 lipca 1998 o powołaniu 16 województw. Większość ziem śląskich wchodzi w skład województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, mniejsze fragmenty zostają włączone do województw: lubuskiego, wielkopolskiego, małopolskiego.
Konsultacja:
dr Kazimierz Miroszewski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót