Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej. To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z trzech w Europie

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Kaplicę Czaszek otwarto w 1804 roku.
Kaplicę Czaszek otwarto w 1804 roku. Merlin/ Wikipedia commons
Kaplica Czaszek co roku przyciąga tłumy turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Kaplica Czaszek, wybudowana w stylu barokowym w 1776 roku znajduje się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Przeczytaj ciekawostki o tym miejscu i obejrzyj zdjęcia.

Robiąca ogromne wrażenie Kaplica Czaszek w Czermnej powstała w XVIII stuleciu z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka. To właśnie z inicjatywy duchownego zebrano w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy Zdroju czaszki i kości zmarłych na cholerę w czasie epidemii panującej w okresie wojny 30-letniej (1618-1648) i zabitych w czasie wojen śląskich, głównie 7-letniej (1756-63). Prace nad urządzaniem kaplicy trwały osiem lat, do 1804 roku.

Kaplica Czaszek - zbiorowa mogiła w Czermnej

Ściany i sufit wyłożono w sumie około 3 tysiącami czaszek i piszczeli. W piwnicy pod podłogą znajduje się jeszcze prawdziwy stos czaszek wypełniających ją do wysokości ok. 2 metrów. Kości księdza Tomaszka zgodnie z jego wolą również znajdują się w kaplicy. Teraz to jedna z wyjątkowych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej.

Raz w roku, dokładniej o północy z 14. na 15. sierpnia w Kaplicy Czaszek w Czermnej odbywa się msza święta za wszystkich tych, którzy w niej spoczywają, ale również za wszystkich, którzy umarli na skutek nieuleczalnych chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Księża za zgodą rodziny zmarłych wyczytują imiona osób z wypominkowych kartek.

Jak dojechać do Kaplicy Czaszek w Czermnej? Mapa dojazdu

XVIII-wieczna Kaplica Czaszek w Czermnej usytuowana jest przy ul. Stanisława Moniuszki 8a w Kudowie-Zdrój, niespełna 5 km w linii prostej od Szczelińca Wielkiego.

Kaplica Czaszek dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli.
Godziny otwarcia kaplicy:

  • w kwietniu 10-16
  • w maju oraz czerwcu: 9.00 - 17.30,
  • od lipca do września: 9.30 - 17.00,
  • w październiku: 10.00 - 17.00,
  • od listopada do kwietnia: 10.00 - 16.00.

W poniedziałki Kaplica Czaszek jest zamknięta.

Kaplica Czaszek - cennik 2023 biletów:

  • dorośli 10 zł
  • emeryci i renciści 8 zł (po okazaniu legitymacji emeryta, rencisty)
  • dzieci i młodzież 5 zł (6 – 18 lat)

W pobliżu Kaplicy Czaszek znajduje się bezpłatny parking.

Środki uzyskane z tytułu zwiedzania Kaplicy Czaszek w Czermnej przeznaczane są na:

  • remonty,
  • konserwację
  • i utrzymanie obiektów sakralnych parafii.

Duchowni zapowiadają, że nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji odwiedzin Kaplicy, a wejście odbywa się według kolejności przychodzenia grup. Ostatnie wejście do kaplicy możliwe jest na 15 minut przed zamknięciem. A zwiedzających prosi się o zachowanie szacunku i stosowny strój. W Kaplicy obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Czas nie ma litości. Czaszki i piszczele w Kaplicy Czaszek zamieniają się w proch

Dane odnoszące się do liczby czaszek, a także kości znajdujących się w tym obiekcie są jedynie prawdopodobnie. Nikt nigdy nie policzył dokładnie kości oraz czaszek.

Grobowiec ma już ponad 200 lat i część kości zamieniło się w proch. W latach 70. szczątki pod podłogą Kaplicy Czaszek w Czermnej były w zasięgu ręki, dziś z kolei trzeba zejść po drabince na dół.

Za każdą kością oraz czaszką w kaplicy kryje się niewyobrażalne cierpienie, oraz śmierć.

Ksiądz Wacław Tomaszek to twórca Kaplicy Czaszek w Czermnej. Niemiec o czeskich korzeniach, który w parafii św. Bartłomieja przez 40 lat był proboszczem. Legenda mówi, że zbiorowa mogiła na cmentarzu, jak i rozsiane po okolicznych lasach oraz polach nie dawały mu spokoju, dlatego też zdecydował się utworzyć zbiorowy grób.

W Kaplicy nic nie jest przypadkowe. Po otworzeniu drzwi najpierw widać okazały krzyż ołtarzowy: …"w krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie". Następnie ołtarz mszalny: "kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym". Na ścianach pomiędzy czaszkami znajdują się dwaj Aniołowie z tekstami po czesku i po łacinie: "powstańcie z martwych", oraz: "pójdźcie na sąd".

Kliknij w przycisk i zobacz, jak obecnie wygląda Kaplica Czaszek w Czermnej

Źródło:czermna.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej. To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z trzech w Europie - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto