Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobierzyce to dziś najszybciej rozwijająca się gmina na Dolnym Śląsku! Tak gmina przyszłości wyglądała w przeszłości 100 lat temu! ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Lata 1895-1905 
Ulica Robotnicza. Od skrzyżowania z ul. Spółdzielczą i Witosa. Po prawej budynek gospodarczy i karczma sądowa - nie przetrwały do naszych czasów. Dalej dach sali tanecznej to dziś Robotnicza 4 i kamienica nr 8. Dalej nieistniejąca remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.
Lata 1895-1905 Ulica Robotnicza. Od skrzyżowania z ul. Spółdzielczą i Witosa. Po prawej budynek gospodarczy i karczma sądowa - nie przetrwały do naszych czasów. Dalej dach sali tanecznej to dziś Robotnicza 4 i kamienica nr 8. Dalej nieistniejąca remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdjęcia i opisy fotopolska.eu
Ranking Gmin Województwa Dolnośląskiego stanowi jasno, że Kobierzyce to na Dolnym Śląsku gmina numer jeden wśród gmin powyżej 20 000 mieszkańców. Z 16 wskaźników, które przeanalizował urząd statystyczny z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej wynika, że to właśnie Kobierzyce rozwijają się najprężniej. Zobaczcie, jak gmina przyszłości wyglądała w przeszłości! Oto Kobierzyce 100 lat temu.

Spis treści

Kobierzyce to dolnośląska gmina przyszłości

Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej wynika, że Kobierzyce w powiecie wrocławskim są na Dolnym Śląsku najprężniej rozwijającą się gminą. Pod uwagę wzięto 16 wskaźników w czterech dziedzinach życia:

  • gospodarczej
  • społecznej
  • środowiskowej
  • przestrzennej

To m.in. dochody mieszkańców, przyrost naturalny, migracja,wydatki na ochronę środowiska, czy średni wynik egzaminu ósmoklasity

Okazuje się, że Kobierzyce to szybko rozwijająca się gmina, przyjazna zarówno mieszkańcom, jak inwestorom. Mieszka tu ponad 21 tysięcy osób.

Przedstawiciele gminy wśród atutów wymieniają m.in.:

  • położenie w aglomeracji wrocławskiej
  • położenie wzdłuż drogi krajowej nr 35 i nr 8 i w pobliżu skrzyżowania autostrady A-4 oraz Autostradowej Obwodnicy Wrocławia
  • bliskość do granicy czeskiej i niemieckiej

Kobierzyce i Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Przyjęta i konsekwentnie realizowana strategia gminy doprowadziła do zmiany jej wizerunku (regionu). Gmina Kobierzyce z typowo rolniczej zmieniła się w gminę przemysłowo – rolniczą.

"Jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w powojennej Polsce, o dużym znaczeniu dla całego regionu, było utworzenie w Biskupicach Podgórnych Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pozyskanie ważnego inwestora z branży produkcyjnej i elektronicznej i powstanie tam w 2007 r. Parku Technologicznego" - czytamy na stronie gminy Kobierzyce, w skład której wchodzą 33 miejscowości.

Strategicznymi inwestorami w strefie są:

  • LG Energy Solution (największa na świecie fabryka baterii do samochodów elektrycznych)
  • LG Electronics
  • LG Innotek

Historia Kobierzyc

Kobierzyce (niem. Koberwitz). Nazwa pochodzi od nazwy kobierca i związana jest z tkactwem. Pierwsza wzmianka o Kobierzycach pojawiła się w 1257 toku, wymieniona przez Henryka III Białego jako Cobilwiz. Od 1395 do lat 30. XX wieś nazywała się Koberwitz.

Potencjał gminy Kobierzyce od początku jej istnienia wiąże się z jej położeniem geograficznym i sąsiedztwem ze stolica Dolnego Śląska - Wrocławiem. Już w Średniowieczu stanowiły jego zaplecze rolnicze. Nie bez znaczenia było również położenie Kobierzyc blisko ważnego szlaku komunikacyjnego ze wschodu na zachód i z południa na północ. Ważną rolę odegrała też budowa linii kolejowej ze Świdnicy do Wrocławia przez Kobierzyce w 1885 i później do Dzierżoniowa w roku 1898. Po wojnie wieś włączono do Polski jako Sobiegród, a od 1946 jako Kobierzyce.

Najważniejsze zabytki:

  • zespół pałacowy z XVIII wieku
  • park przy pałacu

Zobaczcie zdjęcia, jak Kobierzyce wyglądały 100 lat temu

Lata 1895-1905 
Ulica Robotnicza. Od skrzyżowania z ul. Spółdzielczą i Witosa. Po prawej budynek gospodarczy i karczma sądowa - nie przetrwały do naszych czasów. Dalej dach sali tanecznej to dziś Robotnicza 4 i kamienica nr 8. Dalej nieistniejąca remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kobierzyce to dziś najszybciej rozwijająca się gmina na Doln...

Jak trafić do Kobierzyc? Podpowiadamy na poniższej mapie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto