Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowy smak lata

Maria Zawała
No to mamy prawdziwy sezon na owoce. Po dorodnych truskawkach i pierwszych, jeszcze „nienadziewanych” czereśniach przyszedł teraz czas na jagody, wiśnie, maliny i porzeczki.

No to mamy prawdziwy sezon na owoce. Po dorodnych truskawkach i pierwszych, jeszcze „nienadziewanych” czereśniach przyszedł teraz czas na jagody, wiśnie, maliny i porzeczki.
Choć wiedzą o tym nawet małe dzieci, to jednak zawsze warto przypominać, że warzywa i owoce są głównym źródłem większości witamin i składników mineralnych oraz dostarczają dużych ilości błonnika pokarmowego.

- Wkrótce dojrzeją papierówki. Jedyne smaczne polskie jabłka jakie ocalały po zbrodniczej działalności profesora Pieniążka — mówi Robert Makłowicz, który nie może podarować znanemu w czasach socjalizmu sadownikowi zniszczenia dobrych odmian jabłek i zastąpienia ich, jak to mówi, karłowatymi paskudami.

- Osobiście lubię wszystkie owoce, ale najbardziej te płynne: morelówkę, gruszkówkę, malinówkę, czy rodzimą śliwowicę — żartuje znany propagator jedzenia Robert Makłowicz, którego kulinarne podróże po Europie od lat śledzi w telewizji cała Polska. — Wielka szkoda, że w Polsce nie wolno domowym sposobem destylować takich pyszności. Że też mogą to robić Węgrzy i Słowacy....

- Latem polecam spożywanie tych owoców, które są świeże i dojrzewają w Polsce, albo u naszych sąsiadów. Te, które trafiają do nas z daleka, zrywane są jako niedojrzałe. To jak mają smakować? Ja na przykład w ogóle nie jadam w Polsce brzoskwiń, za to na Węgrzech, bez przerwy. Takie są dobre, że ślinka cieknie. Jedynym wyjątkiem są teraz melony. Nie dość że tanie, to wyjątkowo o tej porze roku smaczne. Wkrótce zacznie się też sezon na arbuzy. Dojrzewają nie tylko u naszych południowych sąsiadów, ale i na południu Polski. Pychotka!
Robert Makłowicz przyznaje, że nie przepada ani za chłodnikami, ani za owocowymi sałatkami, ani za pierogami z jagodami. — Fuj — mówi. — Nie lubię takiej babraniny, z wyjątkiem dania, które kocham ponad wszystko. To knedle z morelami. Danie rodem z CK kuchni. Są różne szkoły przygotowywania ciasta na knedle. Ja wolę je robić z ziemniakami gotowanymi. Polecam jednak zamiast podawania knedli na polski sposób z bułką tartą, zrumienić na maśle tarte orzechy laskowe. Niebo w gębie.

Knedle z morelami to typowy austriacki deser. Część tamtejszych kucharzy z sobie tylko znanych powodów upiera się, by do knedli ze śliwkami używać ciasta z dodatkiem ziemniaków, zaś do knedli z morelami ciasta bez ziemniaków.

Oryginalny CK przepis Roberta Makłowicza
Marillenknödel z parzonego ciasta

150 g mąki
130 g masła
2 jajka
750 g moreli
szczypta soli
80 g tartej bułki lub orzechów laskowych
cukier puder
0,3 l wody zagotować z 30 g masła. Wrzucamy następnie mąkę, mieszając gotujemy na małym ogniu tak długo, aż masa zacznie odchodzić od ścianek naczynia. Zdejmujemy z ognia, wbijamy jajka i mieszamy. Zostawiamy do ostudzenia. Na stolnicy formujemy gruby wałek, tniemy na plastry, owijamy w nie wydrylowane morele posypane cukrem lub wkładamy do każdej pół kostki cukru. Gotujemy knedle kilka minut na osolonej wodzie, odcedzamy. Tartą bułkę rozpuszczamy z masłem, lub zamiast tego orzechy laskowe i obtaczamy ciepłe knedle. Posypujemy cukrem.


Czy wiesz, że...

Świeże owoce pokrywają w dużym stopniu dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i betakaroten, czyli przeciwutleniacze (zwalczające wolne rodniki) odgrywające ogromną rolę w zabezpieczeniu organizmu przed rozwojem miażdżycy i nowotworów. Owoce i warzywa są niskokaloryczne, a więc szczególnie polecane w dietach odchudzających.
Pamiętaj!
Aby zachować zdrowie, jedz różnorodne warzywa i owoce (co najmniej 2 x dziennie owoce i 3 x dziennie warzywa).


Czereśnie

są przede wszystkim owocami deserowymi i tylko w niewielkich ilościach przerabiane są na kompoty. Mało kto jednak wie, że czereśnie także poprawiają apetyt, mają właściwości antytoksyczne i odtruwające. Zalecane są do spożywania dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, nerkowymi, a także dla chorych na serce.

Wiśnie
spożywa się przede wszystkim w postaci przetworzonej. Robi się z nich soki, kompoty, galaretki, konfitury, a także nalewki i brandy. W południowo-wschodniej Europie uprawia się specjalną odmianę owoców, których używa się do wyrobów likierów maraskino. Wiśnie można również kandyzować. Na przetwory lepsze są sokówki, natomiast do ciast i deserów — szklanki. Wszystkie wiśnie, i kwaśne, i słodkie, zawierają dużo witaminy A, a także witaminę C, cukry, kwasy organiczne i pektyny.

Truskawki
to jedne z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców. Mają sporo witaminy C i B2, trochę B1 i A (np. 10 dag surowych truskawek pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C). Bogactwo składników mineralnych — zwłaszcza potasu, wapnia i magnezu — działa odkwaszająco, a zawartość żelaza sprawia, że mają one działanie krwiotwórcze i wzmacniające. Truskawki są szczególnie polecane osobom cierpiącym na reumatyzm i artretyzm oraz chorym na watrobę i nerki. Bez obawy mogą je też jeść cukrzycy.
Spróbuj, bo dobre!

Zapiekane papierówki
2 większe jabłka papierówki 2 goździki łyżeczka masła 2 łyżeczki dowolnych konfitur 2 łyżeczki płatków migdałów 2 łyżki miodu wymieszane z łyżką wody
Małe naczynia żaroodporne natłuścić masłem. Jabłka umyć, ściąć płasko od strony ogonka, wydrążyć gniazda nasienne. W pozostałości kwiatu wbić goździki. W miejsce gniazda nałożyć konfitury i posypać migdałami. Ustawić w przygotowanych naczyniach i włożyć do nagrzanego do temperatury 180 st. C piekarnika.
Piec przez 15 minut, po tym czasie polać z wierzchu miodem z wodą i na krótko (ok. 5 min.) zwiększyć temperaturę do 220 stopni. Podawać w naczyniu, w którym się zapiekały.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto