TĘTNIAK – to workowate uwypuklenie ściany tętnicy spowodowane przebiegającym procesem miażdżycowym. Może osiągnąć sporą wielkość. Tętniaki leczy się operacyjnie. Pęknięcie tętniaka może doprowadzić do krwotoku i zgonu.
CHOROBA WIEŃCOWA – jej przyczyną jest przede wszystkim miażdżyca tętnic wieńcowych. Do tej choroby dochodzi wskutek niedostatecznego zaopatrzenia w krew tętniczą mięśnia sercowego. Rozwojowi choroby wieńcowej sprzyjają nadciśnienie tętnicze i otyłość. Do objawów choroby wieńcowej należy zaliczyć: napadowe bóle zamostkowe, niekiedy nudności i problemy z oddychaniem. Przedłużające się niedokrwienie mięśnia sercowego może doprowadzić do martwicy i zawału serca.
CHOROBA BUERGERA – to zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych. Choroba może obejmować wszystkie mniejsze naczynia, lecz najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Występuje przede wszystkim u mężczyzn przed 40 rokiem życia. Przyczyny nie są do końca znane, ale wystąpienie choroby ma związek z paleniem tytoniu. Niekiedy konieczna jest amputacja. Zwykle leczy się Buergera lekami przeciwzapalnymi, przeciwzakrzepowymi, ćwiczeniami. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia.
CHROMANIE PRZESTANKOWE – to problemy z chodzenie spowodowane miażdżycą naczyń, a objawiające się bólami łydek i okolic podkolanowych. To następstwo chorób zwężających światło tętnic (np. miażdżycy tętnic, zakrzepowego zapalenie żył, choroby Buergera).
Polacy nieprzekonani do szczepionek z Rosji i Chin