Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minisłownik ABC zdrowia kobiety

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
* Cykl – miesiączka występuje w cyklicznym rytmie, wynoszącym zwykle około 28 dni. Nowy cykl rozpoczyna się i od tego dnia należy go liczyć z każdym pojawieniem się miesiączki.

* Cykl – miesiączka występuje w cyklicznym rytmie, wynoszącym zwykle około 28 dni. Nowy cykl rozpoczyna się i od tego dnia należy go liczyć z każdym pojawieniem się miesiączki.

* Cytologia – badanie polegające na pobraniu złuszczonych komórek szyjki macicy. Na podstawie ich wyglądu ocenia się zagrożenie rakiem szyjki macicy. Obowiązkowe badanie dla wszystkich pań!

* Endometrioza – objawami choroby mogą być m.in. bolesne miesiączki, obfitsze i wydłużone krwawienia miesiączkowe, dokuczliwe bóle, najsilniejsze w okresie poprzedzającym miesiączkę i podczas miesiączki. Endometrioza dotyczy tylko kobiet w okresie dojrzałości płciowej, ale nigdy przed dojrzewaniem.

* Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – uzupełnianie braku hormonów (estrogenów i progesteronu) w okresie przekwitania i w latach późniejszych. Towarzyszy jej wiele mitów. Stosowanie uzależnione od potrzeb indywidualnych i bezwzględnie pod kontrolą lekarza.

* Hormony – za zmiany w organizmie i procesy podczas cyklu odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe: estrogen i progesteron produkowane w jajnikach i stamtąd wydzielane do organizmu. Ich produkcja uruchamiana jest dzięki pewnym sygnałom hormonalnym z przysadki mózgowej. Progesteron to hormon płciowy ciałka żółtego, wytwarzany też przez korę nadnerczy i łożysko (w okresie ciąży), a estrogeny to grupa żeńskich hormonów płciowych, zwanych hormonami pęcherzykowymi (od pęcherzyka jajnikowego, gdzie powstają), które są odpowiedzialne m.in. za występowanie popędu płciowego.

* Klimakterium – mówimy tak o okresie kilku lat przed i kilku lat po menopauzie, który obejmuje wszystkie zmiany w fizjologii cyklu miesięcznego, samopoczuciu i organizmie kobiety wówczas zachodzących. Tzw. przekwitanie.

* Menopauza – terminem tym określa się samoistne zatrzymanie miesiączkowania, po którym wystąpił okres przynajmniej roku bez kolejnych krwawień miesięcznych. To trudny do zaakceptowania moment wystąpienia ostatniej miesiączki w życiu kobiety.

* Osteoporoza – utrata tkanki kostnej, szczególnie nasilona u kobiet po menopauzie. To tzw. łamliwość kości.

* Owulacja (jajeczkowanie) – pęknięcie pęcherzyka Graafa w jajniku, dzięki czemu powstaje komórka jajowa. Jeden z cudów natury. Zwykle odbywa się w połowie cyklu płciowego, ale może zdarzyć się także zaraz po i krótko przed miesiączką.

* Testosteron – nazywa się go męskim hormonem, ale występuje też u kobiet, a jego produkcja zmniejsza się im bardziej zbliżamy się do menopauzy. Mniejsza ilość testosteronu powoduje pogorszenie się naszego samopoczucia, doprowadza do zmienności nastroju, obniża zainteresowanie seksem. Nie chce nam się żyć i o orgazm coraz trudniej.

* Upławy – nieprawidłowa wydzielina pochwowa. Zwykle jest skutkiem zakażenia, które trzeba leczyć. Warto, aby przyjrzał się im lekarz.

* Wysiłkowe nietrzymanie moczu – kaszel, wybuch śmiechu, kichnięcie, a także wniesienie zakupów powoduje wzrost ciśnienia śródbrzusznego i niemożność utrzymania moczu. Problem dotyczy 10 proc. kobiet w okresie przekwitania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto