Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możecie zobaczyć wyjątkowe mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Potomek właścicieli bogatego rodu Magnisów żyje, jest misjonarzem!

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich to perła regionu. Mieli być tu pochowani członkowie całej rodziny Magnisów z Ołdrzychowic, ale tak się nie stało
Mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich to perła regionu. Mieli być tu pochowani członkowie całej rodziny Magnisów z Ołdrzychowic, ale tak się nie stało Michał Jabłoński
Dziś zabieramy Was do wyjątkowego mauzoleum Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich, o ocalenie którego walczy miejscowy proboszcz Stefan Łobodziński. Można je zobaczyć osobiście. Ksiądz odnalazł nawet potomka wielkiego rodu w nadziei, że pomoże odkryć tajemnice tego miejsca. Kim jest potomek Magnisów, co robi i gdzie przebywa?

Spis treści

Mauzoleum Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich to miejsce wyjątkowe

Ołdrzychowickie mauzoleum od 1889 roku przetrwało do naszych czasów właściwie w nienaruszonym stanie. Choć niemal każdy zakątek woła o renowację i odrestaurowanie, to jednak widać tu wielkość i bogactwo rodu, który ufundowali to miejsce.

Magnisowie pochodzili z Włoch nad jeziorem Como, gdzie żyli z kupiectwa. W XVI wieku przeprowadzili się do Rzeszy Niemieckiej za sprawą nadwornego lekarza cesarskiego i od tego momentu pomnażali majątek. Otrzymali tytuły szlacheckie i posiadłości na Morawach, które poszerzyli także o hrabstwo kłodzkie. Władali tutaj dobrami w:

 • Wambierzycach
 • Bożkowie
 • Ołdrzychowicach Kłodzkich
 • Nowej Rudzie
 • Wojborzu
 • Ścinawce Średniej
 • Gorzuchowie)
 • Młynowie
 • Ścinawce Dolnej
 • Czerwieńczycach
 • Raszkowie
 • Woliborzu
 • Łącznej

- Magnisowie to był potężny, bogaty ród, fundatorzy wielu obiektów i majątków. Mieli m.in. pałac w Bożkowie. W Ołdrzychowicach Kłodzkich Magnisowie zbudowali Mauzoleum i chcieli , by pochowana została tu rodzina. Przygotowano osiem sarkofagów, które do dzisiaj znajdują się w krypcie pod kaplicą, ale pochowano w nich tylko trzy osoby, pozostałych pięć trumien stoi pusta - opowiada ksiądz Stefan Łobodziński, miejscowy proboszcz.

Można się umówić na zwiedzanie Mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Od lat walczy o pieniądze i przychylność władz od najniższego do najwyższego szczebla i próbuje zainteresować tym miejscem osoby, które mogą pomóc w odrestaurowaniu mauzoleum. By ocalić je dla potomnych. To rzez kosztowna i trudna. - Nie ma jakoś woli w narodzie - mówi ze smutkiem i jak sam dodaje, urzędnicy coraz bardziej podcinają mu skrzydła.

Dziś mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich jest na co dzień zamknięte, ale można je zwiedzać po uprzednim umówieniu się na wizytę. - Otwieramy jednak dla grup, nie jesteśmy w stanie wpuszczać pojedynczych osób - zaznacza ksiądz i zachęca, by wcześniej wysłać maila. Na pewno odpisze. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale warto zostawić datek, by wesprzeć księdza w staraniach o remonty zabytku.

W mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich są trzy trumny zmarłych i pięć pustych sarkofagów

Monumentalne, neoromańskie mauzoleum znajduje się tuż przy kościele św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Od cmentarza odzielone jest ogrodzeniem. Zbudował je w 1889 roku właściciel Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabia Anton Franz von Magnis.

- Chciał, aby cała ołdrzychowicka rodzina von Magnis pochowana była w tym miejscu - zaznacza proboszcz. I podkreśla, że nie wiadomo, dlaczego to się nie udało. i dlaczego dwoje potomków pochowanych zostało poza murami Mauzoleum. Czy sprzeniewierzyli się w jakiś sposób rodzinie?

Po II wojnie światowej Magnisowie przenieśli się do Niemiec, a kapliczkę przejęła polska parafia. Służyła kościołowi jako magazyn.

- Przechowywano tu różne kościelne rzeczy, np. ozdoby świąteczne, to był taki składzik kościelny. W latach 90. zaś miejsce służyło jako salka katechetyczna - opowiada ksiądz Stefan Łobodziński.

Zagad

Za jego sprawą udało się odkryć tutaj część zamalowanych malowideł. - Mamy tu wiele zagadek, których nie jest w stanie rozwiązać nawet konserwator zabytków. Mamy obrazy nieznanych autorów i przedstawionych świętych. Rozpoznajemy tylko jeden z czterech, który przedstawia świętego Jan Niepomucena, mamy witraże, tajemnicze podpisy - wylicza proboszcz.

Potomek Magnisów w Indochinach i Kamilka na facebooku

Pomóc w rozwiązaniu zagadek miał żyjący jeszcze potomek wielkiego rodu Magnisów.

- Udało nam się go odnaleźć w Indochinach! Ma 82 lata i jest tam misjonarzem z zakonu jezuitów. Przesłał nam nawet zdjęcie swojej mamy. Napisał, że nigdy nie wróci już ani do Polski ani gdzie indziej, zostanie już tam gdzie jest - mówi ksiądz Łobodziński. - Znaleźliśmy też Kamilkę Magnis na facebooku, ale nie wiemy czy ma ona jakiś związek z arystoktatami - dodaje ksiądz.

I nadal marzy o tym, by udało się odrestaurować mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Zobaczcie zdjęcia tego wyjątkowego miejsca, których autorem jest pasjonat zapomnianych zabytków Michał Jabłoński z Wałbrzycha.

Mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodzkich to perła regionu. Mieli być tu pochowani członkowie całej rodziny Magnisów z Ołdrzychowic, ale tak się nie stało

Możecie zobaczyć wyjątkowe mauzoleum w Ołdrzychowicach Kłodz...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto