Mury przeciwko armatom

[email protected]
Broń palna i wielkie, manewrujące jednostki piechoty zmieniały świat. Zmieniały również oblicza wojny. Coraz większą rolę zaczęły grać twierdze - potężne zespoły umocnień, wyposażone w wielką siłę ognia.

Broń palna i wielkie, manewrujące jednostki piechoty zmieniały świat. Zmieniały również oblicza wojny. Coraz większą rolę zaczęły grać twierdze - potężne zespoły umocnień, wyposażone w wielką siłę ognia. Stosunkowo niewielkie garnizony były w stanie związać walką
na długie miesiące przeważające siły przeciwnika.

Na Śląsku istniało osiem twierdz, wszystkie budowane według nowoczesnej koncepcji Maro Rene de Montalemberta. Jego teoria opierała się na prostym założeniu: to artyleria zdobywa twierdze i przed artylerią trzeba ich bronić.

Dobrze zaplanowana i zbudowana twierdza zawsze miała przewagę ogniową nad wojskami nieprzyjaciela. Zrezygnowano z typowych bastionów. Działa ustawiano w wielopiętrowych kazamatach. Mury twierdzy miały wprost ziać ogniem.

Opierając się na takich założeniach zaczęto budować twierdzę w Srebrnej Górze. Pierwszy projekt wykonał włoski inż. Pinto, ale nie został on przyjęty. Kolejny wykonał w 1764 r. płk. Regeden. Na podstawie tego projektu i pod jego kierunkiem w latach 1765-77 zostały zrealizowane ogromne budowle obronne, obejmujące znaczny obszar Gór Sowich, Bardzkich i Przedgórza Sudeckiego. Główna twierdza, złożona z donżonu i otaczających go fortów, baterii, bastionów oraz innych dzieł obronnych, została założona na czterech wzniesieniach głównego grzbietu Gór Sowich: Warownej Górze, Chochole Małym, Chochole Dużym i Stawnej. Natomiast na Ostrogu w Górach Bardzkich, po drugiej stronie Przełęczy Srebrnej, powstało samodzielne dzieło obronne w postaci potężnego fortu. Oprócz tych fortyfikacji na Przedgórzu Sudeckim i w Górach Bardzkich, poczynając od Barda poprzez Masyw Grochowej założono pierścień zewnętrzny, złożony z różnej wielkości fortów przesłonowych. W drugą stronę podobny łańcuch poprowadzono w kierunku Kłodzka, aby zapewnić łączność z tamtejszą twierdzą.

Zaczęto od budowy fortyfikacji zamykających przełęcz Srebrną. Całość prac pochłonęła kolosalne wydatki zamknięte kwotą 1.668.000 talarów. W szczytowym okresie pracowało przy obiektach twierdzy 4000 ludzi. Do prac zatrudniono okoliczną ludność, a na obszarze otaczającym twierdzę wprowadzono wojskowy rygor. Stąd wzięło się określenie "dopust srebrnogórski". Po zakończenie budowy twierdzy uzbrojono ją i obsadzono garnizonem liczącym 137 oficerów i 2386 żołnierzy.
Prawdziwy chrzest bojowy srebrnogórska i kłodzka twierdza przeszły w czasie wojen napoleońskich. Obie opierały się wojskom napoleońskim praktycznie aż do zawarcia pokoju w Tylży. Srebrna Góra zyskała dzięki temu przydomek "Śląskiego Gibraltaru", często przywoływany w XIX-wiecznej literaturze.


Warto zobaczyć:

  • Twierdza w Kłodzku
  • Twierdza w Srebrnej Górze
  • Fragmenty umocnień we Wrocławiu
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera

    Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

    Komentarze

    Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

    Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

    Podaj powód zgłoszenia

    Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
    Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
    Dodaj ogłoszenie