Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze choroby gardła

Mariola Marklowska
OSTRE NIEŻYTOWE ZAPALENIE GARDŁA jest ostrym stanem zapalnym błony śluzowej tylnej ściany gardła i tkanki chłonnej gardła. Przyczyną tej choroby jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne.

OSTRE NIEŻYTOWE ZAPALENIE GARDŁA jest ostrym stanem zapalnym błony śluzowej tylnej ściany gardła i tkanki chłonnej gardła. Przyczyną tej choroby jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Zwykle poprzedza ją ostry nieżyt nosa i nosowej części gardła.
• Objawy są podobne, jak przy ostrym nieżycie nosa (obfita śluzowa lub ropno-śluzowa wydzielina), tyle że dolegliwości ze strony gardła są bardziej dokuczliwe. Dominującym objawem jest ból gardła o różnym nasileniu, któremu towarzyszy uczucie suchości, które zmusza chorego do częstego połykania, co jeszcze bardziej nasila ból. Choroba przebiega zwykle z podniesioną temperaturą i ogólnym osłabieniem.
• Leczenie. Należy dbać o utrzymanie drożności nosa, a ponadto zaleca się ssanie tabletek na ból gardła. Trzeba pić dużo napojów i zażywać polopirynę S (2-3 razy dziennie po 1-2 tabletki rozpuszczone w połowie szklanki wody).
Jeśli ostre zapalenie gardła trwa dłużej niż 48 godzin, towarzyszy mu surowicza jasna lub ropna wydzielina oraz powiększone węzły chłonne, wymaga leczenia specjalistycznego.

OSTRE ZAPALENIE MIGDAŁKÓW PODNIEBIENNYCH, czyli popularna angina, jest najczęściej spotykaną postacią zapalenia migdałków. Chorobę tę wywołują bakterie — zwykle paciorkowce lub gronkowce i dwoinki zapalenia płuc.
• Objawy. Angina zaczyna się nagle bólem gardła, któremu towarzyszą: podwyższona temperatura, dreszcze, ból głowy, ogólne osłabienie, a nierzadko również duszność (stąd nazwa angina-dusznica).
• Leczenie domowe może tylko uzupełnić postępowanie zalecone przez laryngologa lub lekarza rodzinnego. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona angina może prowadzić do powikłań. Jednym z najczęstszych jest naciek lub ropień okołomigdałkowy, który może się rozwinąć również bez anginy. Oba powikłania charakteryzuje narastający ból po jednej stronie gardła, narastające trudności w połykaniu i szczękościsk. Objawom tym towarzyszą ślinotok oraz problemy z mówieniem — barwa głosu jest zmieniona, a artykulacja zniekształcona. Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, który prawdopodobnie będzie zmuszony naciąć ropień. Przyniesie to choremu natychmiastową ulgę.

ANGINA PLAUTA I VINCENTA to choroba bakteryjna dotykająca głównie mężczyzn. Charakteryzuje ją brudnoszary nalot na migdałku (zwykle zaatakowany jest tylko jeden). Chory odczuwa lekki ból gardła po stronie zmienionego chorobowo migdałka, nasilający się przy połykaniu. Ma powiększone węzły chłonne. Z jego ust wydobywa się przykry zapach.
Przed podjęciem właściwego leczenia warto przepłukać gardło roztworem wody utlenionej (1 łyżka na pół szklanki przegotowanej wody) lub wypędzlować nalot z owrzodzeniem na migdałku 3-6-proc. wodą utlenioną. Do pędzlowania najlepiej użyć specjalnego pędzelka, który można kupić w aptece.

PRZEWLEKŁE ROPNE ZAPALENIE MIGDAŁKÓW PODNIEBIENNYCH jest chorobą, która może przybrać różne postacie. Wywołują ją bakterie, zwykle paciorkowce. Zmienione chorobowo migdałki stanowią ognisko zakażenia, które może wpływać na stan innych narządów, przede wszystkim stawów, serca i nerek.
Do przewlekłego ropnego zapalenia migdałków podniebiennych dochodzi zwykle po przebyciu kilku, czasem ciężkich, angin w krótkich odstępach. Bywa jednak, że zapalenie rozwija się powoli, bez ostrych epizodów.
• Objawy są niewielkie i zmienne. Należą do nich:
- nieprzyjemny zapach z ust
- uczucie obecności obcego ciała w gardle
- ból gardła nasilający się przy połykaniu, promieniujący do ucha.
Niekiedy jedynym objawem jest utrzymujący się przez dłuższy czas stan podgorączkowy, któremu może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych szyi.

PRZEWLEKŁY NIEŻYT GARDŁA, w zależności od czynników, które go wywołują, może przybierać różne postacie. Do tych czynników należą: zakażenia wynikające z powtarzających się ostrych stanów zapalnych gardła, migdałków, nosa, zatok przynosowych, a także drażniące skutki dymu tytoniowego, kurzu i pyłków, alkoholu, gorących potraw.
Na przewlekły nieżyt gardła częściej chorują osoby z wrodzoną większą podatnością na uszkodzenie błony śluzowej gardła.
• Objawy to zaczerwienienie błony śluzowej gardła, która staje się sucha i błyszcząca (czasem pokrywa ją zasychająca wydzielina w postaci strupów widocznych za języczkiem). Chory odczuwa ból gardła o zmiennym nasileniu, ma wrażenie obecności jakiejś przeszkody w gardle, czuje w nim drapanie i pieczenie.
• Leczenie wymaga wizyty u laryngologa. Można je wesprzeć domowymi sposobami płucząc gardło np. solą fizjologiczną dostępną w aptece bez recepty. Na początku choroby konieczne jest przeprowadzenie badań ogólnych i dodatkowych: badanie moczu, morfologia krwi i stężenie cukru we krwi.

NOWOTWORY GARDŁA I GRUCZOŁÓW ŚLINOWYCH dzielą się na niezłośliwe i złośliwe.
Nowotwory niezłośliwe bardzo rzadko spotykane są w gardle. Mają wygląd płaskich mających różną wielkość guzków, które są pokryte niezmienioną błoną śluzową. Są to różnego typu włókniaki zlokalizowane na podniebieniu miękkim, łukach migdałkowych lub migdałkach lub brodawczaki umiejscowione na błonie śluzowej gardła lub jamy ustnej. W nosowej części gardła u chłopców rozwija się czasem włókniak młodzieńczy, który łatwo krwawi.
Nowotwory złośliwe gardła — mięsaki i nabłoniaki limfatyczne — występują w gardle częściej niż nowotwory niezłośliwe.
* Jeśli są zlokalizowane w nosowej części gardła, powodują trudności w oddychaniu przez nos, zmianę barwy głosu i zaburzają artykulację. Z ust chorego wydobywa się przykry zapach, a z nosa wypływa krew.
* Nowotwory zlokalizowane w ustnej części gardła — jego tylnej ściany lub migdałka — mają postać guza, który w miarę wzrostu zaczyna się rozpadać. W jego miejsce powstaje ubytek pokryty martwiczym szarym nalotem.
Guz migdałka podniebiennego objawia się początkowo jego powiększeniem. Migdałek staje się twardy i mniej ruchomy. W początkowej fazie choroby pacjent odczuwa przede wszystkim obecność przeszkody w gardle, ale w miarę jej rozwoju dochodzą inne objawy. Należą do nich głównie trudności w mówieniu i oddychaniu.
* Nowotwory zlokalizowane w gruczołach ślinowych (śliniankach) przyusznych i podżuchwowywych mogą przyjmować zarówno postacie złośliwe, jak i niezłośliwe. Ich wspólną cechą jest ich umiejscowienie. Głównym objawem we wczesnym okresie rozwoju jest powiększenie się gruczołu ślinowego. Późniejsze objawy to: ból samoistny lub przy dotyku okolicy ślinianki oraz niedowład nerwu twarzowego (skrzywienie twarzy). Konieczne jest leczenie specjalistyczne, poprzedzone badaniami. •
(na podstawie „Domowego poradnika medycznego” pod red. Kazimierza Janickiego)

Jak zapobiegać chorobom gardła
• Osoby skłonne do zapadania na tego typu choroby powinny unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych oraz źle wietrzonych lub w ogóle niewietrzonych.
• Przy skłonności do chorób gardła nie powinno się palić papierosów, pić gorących napojów i jeść gorących posiłków. Zimne potrawy (również lody) nie są szkodliwe.
• Należy jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto