Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie każdy nowotwór jest rakiem

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Nowotwór, nazywany popularnie guzem (ze względu na kształt, który przyjmuje), to nowo tworząca się, najczęściej w postaci guza, tkanka, która rozwija się w sposób nienormalny.

Nowotwór, nazywany popularnie guzem (ze względu na kształt, który przyjmuje), to nowo tworząca się, najczęściej
w postaci guza, tkanka, która rozwija się w sposób nienormalny. Żyje własnym życiem, często w sprzeczności
z interesem całego organizmu. Jest niezwykle perfidna, ponieważ upodabnia się do zdrowej komórki i trudno
ją odróżnić.

Nowotwory dzielą się na łagodne i złośliwe. Do nowotworów łagodnych zalicza się m.in. kaszaki, torbiele i tłuszczaki.
Na nowotwory złośliwe mówi się raki. Do najczęściej występujących należą m.in. rak piersi, przełyku, płuca, żołądka i odbytnicy.

* KASZAKI mają postać różnej wielkości guzów, które są pokryte skórą. Występują najczęściej w obrębie owłosionej skóry głowy, ale pojawiają się również na twarzy, w okolicach nosa, ucha, na karku, plecach, worku mosznowym. Czasem ropieją – stają się wówczas bolesne, a skóra na nich jest zaczerwieniona i obrzmiała. Leczenie kaszaków polega na operacyjnym wyłuszczeniu guzka wraz z jego torebką.

* TORBIELE to kuliste, galaretowate guzy, które występują na grzbiecie ręki, w okolicy nadgarstka, a rzadziej na grzbiecie stopy. Jeśli są niewielkie, można je nakłuć igłą i wyssać ich zawartość. Większe trzeba po prostu wyciąć.

* TŁUSZCZAKI są typowymi guzami o niezłośliwym charakterze. Zwykle pojawiają się na tułowiu w postaci niebolesnych guzów, które nie powodują żadnych dolegliwości. Usuwa się je chirurgicznie.

* RAK PIERSI dotyka najczęściej kobiet między 40.
i 70. rokiem życia. Początkowo nie daje żadnych objawów.
Ma postać niewielkiego stwardnienia lub guzka niewyczuwalnego pod palcami. Z czasem staje się coraz bardziej wyraźny i wtedy można go wyczuć np. podczas kąpieli pod prysznicem. Kobieta powinna się udać natychmiast do lekarza, jeśli zaobserwuje jakiekolwiek zmiany
w wyglądzie piersi, brodawki lub skóry, a także kiedy wyczuje jakieś zgrubienie na piersi lub powiększony węzeł chłonny pod pachą. W większości przypadków to schorzenie rozpoznają same kobiety podczas tzw. samobadania piersi, które należy przeprowadzać raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki (kobiety, które już nie miesiączkują powinny sobie ustalić sztywną datę badania).

* RAK PRZEŁYKU rozwija się najczęściej u osób w wieku 50-60 lat. Większość chorych stanowią mężczyźni. Objawia się utrudnieniem połykania, któremu towarzyszy ogólne osłabienie, utrata wagi, a docelowo wyniszczenie organizmu. Onkolodzy apelują, aby bezzwłocznie zgłosić się do poradni, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy z przełykaniem.

* RAK ŻOŁĄDKA należy do najczęstszych, a jednocześnie najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. Dotyka przede wszystkim osób po czterdziestce, częściej mężczyzn niż kobiety. We wczesnym stadium zaawansowania objawia się zwykle brakiem łaknienia, odbijaniem i uczuciem pełności.
Z czasem chory jest coraz bardziej osłabiony, chudnie i źle wygląda. Lekarze radzą, aby nie zwlekać z wizytą, jeżeli jakakolwiek dolegliwość żołądkowa trwa dłużej niż 3 tygodnie i dotyczy osoby, która nie miała wcześniej problemów gastrycznych.

* RAK ODBYTNICY występuje zwykle między 50. i 60. rokiem życia. Rzadko zdarza się u osób poniżej trzydziestki. Choroba rozwija się przez wiele lat. Często daje o sobie znać dopiero w momencie, gdy jest już zaawansowana. Może się objawiać zaburzeniami w oddawaniu stolca (zaparcia, biegunki lub oba stany na przemian), uczuciem parcia, wydalaniem śluzu z domieszką krwi. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który musi wyjaśnić ich przyczynę. Najprostszym badaniem jest badanie palcem fachowo określane jako per rectum. Niektórych chorych kieruje się na kolonoskopię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto