Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O czym smakosze wiedzieć powinni

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Mieszkańcy Grecji, Francji i innych krajów basenu Morza Śródziemnego są zdrowsi i dłużej żyją od mieszkańców innych, bardziej nawet rozwiniętych krajów.

Mieszkańcy Grecji, Francji i innych krajów basenu Morza Śródziemnego są zdrowsi i dłużej żyją od mieszkańców innych, bardziej nawet rozwiniętych krajów. Przyczyny tego zjawiska upatruje się przede wszystkim w tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej, charakteryzującej się dużym spożyciem pokarmów pochodzenia roślinnego.

• Szczególne miejsce zajmują w niej warzywa i owoce, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Zawierają znikome ilości tłuszczu, a są bogatym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, m.in. witamin A, C i E oraz błonnika. Badania naukowe dowiodły, że dieta uboga w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, o dużej zawartości błonnika, zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
• Błonnik to nietrawione w przewodzie pokarmowym nieskrobiowe, wielkocząsteczkowe węglowodany pochodzenia roślinnego, takie jak: celuloza, hemiceluloza, pektyna czy lignina. Wpływają one korzystnie na pracę jelit zapobiegając nowotworowi jelita grubego i odbytnicy. Pęcznieją powodując uczucie sytości, obniżają poziom cholesterolu i usuwają z organizmu toksyczne metale ciężkie, w tym m.in. ołów i kadm. Najwięcej błonnika zawierają produkty zbożowe oraz wszystkie warzywa i owoce, szczególnie suszone. Można go znaleźć również w nieklarownych, przecierowych sokach owocowych i warzywnych. Dzienna zalecana dawka błonnika wynosi 20-30 gramów.
• Świeże warzywa i owoce należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 0 do 4 st. Celsjusza. Ogórki, pomidory, banany i dynia wymagają wyższej temperatury — od 10 do 15 st. Celsjusza. Owoce cytrusowe można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet do 2 tygodni. Jeśli chcemy, aby przetrwały dłużej, należy je umieścić w najcieplejszym miejscu lodówki.
• Wybierając owoce cytrusowe należy się kierować m.in. ich kształtem i wagą. Powinny być okrągłe, ciężkie, o cienkiej skórce, soczyste. Barwa skórki nie ma żadnego wpływu na wartości zdrowotne i smakowe.
• Cennym składnikiem diety są orzechy — źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin B i E. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu są jednak wysokokaloryczne, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością. Kupując orzechy należy wybierać tylko naturalne, a unikać solonych. Dietetycy nie polecają również batonów orzechowych — ze względu na dużą zawartość niezdrowych tłuszczów nasyconych. Orzechy powinno się przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, aby zapobiec ich pleśnieniu. Nie wolno jeść orzechów nawet z minimalnym śladem pleśni (może ona zawierać toksyczne substancje).
• Nasiona są doskonałym źródłem białka, tłuszczu, witamin z grupy B, E, błonnika i soli mineralnych (żelazo, magnez, cynk). Można je wykorzystywać jako dodatek do sałatek lub potraktować jako pożywną przekąskę.
- Nasiona dyni są wykorzystywane jako pomocniczy środek w leczeniu i profilaktyce stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, łuszczenia się naskórka, wypadania włosów oraz w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Stosuje się je również jako lek przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego: tasiemcom i glistom ludzkim.
— Nasiona słonecznika to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, których ludzki organizm nie jest w stanie wytwarzać w związku z czym trzeba mu je dostarczyć wraz z pożywieniem. zawierają również sporo witaminy E, która ma działanie przeciwmiażdżycowe, zapobiega zakrzepom i opóźnia proces starzenia się komórek. Nasiona słonecznika można dodawać do sałatek, posypywać nimi potrawy lub traktować je jako przekąskę.
• Suszone morele są niezłym źródłem żelaza i błonnika, a doskonałym potasu. Ponadto zawierają beta-karoten (prowitamina A), który zapobiega nowotworom chorobie wieńcowej. Polecane są szczególnie kobietom po menopauzie — ze względu na zawartość boru, który pomaga utrzymać estrogeny na odpowiednim poziomie. Znajdują zastosowanie w leczeniu anemii, chorób nerek i nadciśnienia. Mogą być dodatkiem do mięs, szczególnie białych. Świetnie nadają się również jako dodatek do sałatek.
• Suszone śliwki, dzięki zawartości włókna roślinnego, poprawiają pracę jelit, sprzyjają, szybszemu oczyszczaniu organizmu, są prawdziwą skarbnicą składników mineralnych: potasu, żelaza, wapnia i magnezu. Częste spożywanie suszonych śliwek korzystnie wpływa na cerę i poprawia samopoczucie. Powinno się je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli temperatura w mieszkaniu jest zbyt wysoka, lepiej trzymać je w lodówce. Dzięki temu zachowają świeżość przez kilka miesięcy. Pokrojone suszone śliwki można dodawać do płatków zbożowych i sałatek.
• Marchew to prawdziwa kopalnia witamin (z grupy B, C, E, PP i K) i składników mineralnych (wapnia, potasu, sodu, fosforu, miedzi, magnezu, żelaza, cynku i jodu). Ma właściwości regulujące, oczyszczające, wzmacniające i regenerujące. Najlepiej spożywać ją na surowo lub w postaci soku. Jest niskokaloryczna (w 100 gramach mieści się tylko 10 kalorii).
• Ziemniaki to źródło soli mineralnych (potasu, wapnia, magnezu i żelaza) oraz witamin (C, E, K i B). Największą wartość mają ziemniaki gotowane na parze lub pieczone z łupiną. Regulują równowagę kwasowo-zasadową organizmu, wspomagają leczenie niektórych chorób stawów, serca i nerek.
• Szparagi są niskokaloryczne (w 100 gramach mieści się 25 kalorii), bogate w witaminy (B, C i K, nieco mniej jest w nich witamin A i E) i składniki mineralne (żelazo, potas i fosfor). To znakomity środek moczopędny i przeczyszczający, zapobiegający pękaniu naczyń włosowatych i zwiększający krzepliwość krwi. Aby zachować jak najdłużej ich walory, należy je gotować (w wodzie lub na parze) związane w pęczek, główkami do góry. Nie należy ich kupować na zapas, ponieważ szybko się psują. Świeże można przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 3 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto