Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owoce przez cały rok

(mam)
Owoce zajmują bardzo ważną pozycję w jadłospisie niemowlęcia. Zwykle są pierwszym posiłkiem o nowym smaku i nowej konsystencji dla malucha, który dotychczas był karmiony wyłącznie pokarmem mamy lub mlekiem modyfikowanym.

Owoce zajmują bardzo ważną pozycję w jadłospisie niemowlęcia. Zwykle są pierwszym posiłkiem o nowym smaku i nowej konsystencji dla malucha, który dotychczas był karmiony wyłącznie pokarmem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Pierwsze soczki i przeciery owocowe to „krok milowy” w stronę menu bogatego, urozmaiconego, opartego na pełnym zestawie produktów spożywczych. Takiego, które zapewnia prawidłowy rozwój w okresie dzieciństwa i zdrowie w życiu dorosłym. Od tego, czy dziecko we wczesnym okresie życia nauczy się jeść i polubi owoce, zależą jego przyszłe preferencje kulinarne i stosowanie zasad prawidłowego odżywiania w przyszłości.


Skarbnica witamin

Owoce stanowią bogactwo naturalnych witamin i soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zawarte w nich błonnik pokarmowy, pektyny i kwasy organiczne działają regulująco na przewód pokarmowy. Dostarczają również tzw. wody organicznej o najwyższej czystości (wykorzystuje się ją m.in. w produkcji nowoczesnych kosmetyków).

W pierwszym roku życia dziecka pediatrzy zalecają rodzicom podawanie owoców w postaci soków nektarowych i przecierów owocowych. Najbezpieczniejszym owocem jest jabłko. Nie powoduje alergii, stąd warto zacząć uzupełnianie jadłospisu właśnie od niego. W kolejnych tygodniach można wprowadzać banany, gruszki, morele, brzoskwinie, maliny, winogrona, porzeczki, jeżyny, arbuzy, śliwki. Pod koniec pierwszego roku życia można rozszerzyć asortyment owoców o truskawki, poziomki i cytrusy.

Bez dodatku cukru

Dojrzałe owoce są wystarczająco słodkie, aby nie dodawać do nich cukru. Zgodnie z tą zasadą przygotowywane są również gotowe dania owocowe dla niemowląt, np. musy owocowe, które mogą stanowić samodzielny posiłek, mogą uzupełnić obiad jako smakowity deser lub można je wykorzystać jako dodatek do potraw (z ryżu, makaronu, do naleśników).
Im młodsze dziecko, tym bardziej jest wrażliwe na pozostałości środków ochrony roślin, nawozów, zanieczyszczeń gleby i powietrza. Jeśli decydujemy się przygotować maluszkowi posiłek ze świeżych owoców, zwróćmy uwagę, czy pochodzą z upraw ekologicznych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto