Nasza Loteria

Pieniądz na czas

Tomasz Borówka, Ryszard Parka
Z wybuchem Wielkiej Wojny z rynku nagle zaczął znikać bilon. Monety bite nie tylko z metali szlachetnych, ale również z miedzi były zbyt cenne, by pozostawać w normalnym obiegu.

Z wybuchem Wielkiej Wojny z rynku nagle zaczął znikać bilon. Monety bite nie tylko z metali szlachetnych, ale również z miedzi były zbyt cenne, by pozostawać w normalnym obiegu. Władze Niemiec zaczęły je masowo wycofywać tam gdzie tylko się dało. Również ludzie woleli trzymać swoje oszczędności w złotych i srebrnych monetach. Ale znikające drobniaki trzeba było czymś zastąpić.

Wkrótce zaczęto drukować tzw. pieniądz zastępczy. Prawa emisji miały gminy i przedsiębiorstwa, które też zobowiązywały się do jego wykupu. W Cesarstwie Niemieckim pieniądz zastępczy przyjął nazwę notgeld, czyli w dosłownym tłumaczeniu „pieniądz na czas potrzeby”.

Z początku notgelt był zwykłym „kwitkiem” – kawałkiem papieru z urzędową pieczęcią, obok której drukowano nominał. W pierwszej fazie wojny, gdy gospodarka niemiecka miała się w miarę dobrze, a armia odnosiła sukcesy, wartość notgeldów była podawana w fenigach. W miarę upływu czasu ich nominał rósł, by już po wojnie osiągnąć wartość najpierw setek milionów, a później miliardów marek.

Pierwotne „urzędowe” notgeldy zaczęto z czasem traktować jak widokówki. Na papierze obok nominału i pieczęci zaczęły się pojawiać np. rysunki gminnego ratusza czy kościoła albo panorama okolicy miasta - emitenta.

W Katowicach swój pieniądz zastępczy wypuszczał kupiec Boriński, właściciel delikatesów, które stały na miejscu Skarbka, oraz wspólnicy Fiedler i Glaser, właściciele katowickiego młyna. W okresie plebiscytu na Górnym Śląsku notgeld nabrał znaczenia polityczno-propagandowego. Polacy i Niemcy umieszczali na pieniądzu hasła agitujące za głosowaniem na rzecz polskiego lub niemieckiego Śląska. W czasie powstań śląskich własne pieniądze zastępcze emitowali nawet powstańcy.

W całych Niemczech opublikowano ok. 100 tys. różnych rodzajów pieniądza zastępczego. Wystarczająco dużo, by natychmiast pojawiła się moda na kolekcjonowanie zastępczego pieniądza. W Niemczech ostatecznie notgeld wyszedł z użycia w 1924 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiermasz Mikołajkowy w Kłecku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto