Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Piława Górna:Dlaczego gmina nie remontuje budynków komunalnych?

RED
Władze miasta postanowiły wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego tak niewiele robi w gminie w dziedzinie remontów budynków. I wymieniają, że w ostatnich 3 latach wykonano: remonty lub wymianę pokryć dachowych na 15 budynkach, remonty elewacji na 3 budynkach, przyłącza do kanalizacji sanitarnej do 5 budynków oraz wymianę drzwi frontowych w 8 budynkach

Budynki stanowiące mieszkaniowy zasób gminy, to budynki w większości wybudowane przed 1945 rokiem. Niestety, w okresie ich wieloletniej eksploatacji nie przeprowadzano w nich – z uwagi na brak środków finansowych – żadnych kapitalnych remontów, co doprowadziło w konsekwencji do znacznej ich degradacji.

W chwili obecnej za stan techniczny budynków odpowiada nie tylko gmina, ale również właściciele lokali mieszkalnych, gdyż w wielu przypadkach oni decydują o koniecznych do wykonania remontach w częściach wspólnych budynków (dachy, elewacje, korytarze, klatki schodowe).

Na terenie naszego miasta pozostało zaledwie 16 budynków 100% gminnych i jedynie w tych budynkach gmina może sama decydować o potrzebach remontowych, pozostałych 96 budynków są własnością Wspólnot Mieszkaniowych z udziałem gminy i tam o remontach części wspólnych budynków decydują właściciele lokali mieszkalnych „większością głosów”, którzy wielokrotnie z powodu braku środków finansowych głosują na „nie”.

Pomimo realizacji w ostatnim okresie wielu robót mających bezpośredni wpływ na stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ich mieszkańców, takich jak: remonty lub wymiana pokryć dachowych, wymiana instalacji, wykonanie przyłączy kanalizacyjnych - nadal stan techniczny wielu budynków należy uznać za jedynie dostateczny.

Mimo wielu trudności, gmina w miarę swoich możliwości finansowych czyni starania, aby zdegradowane budynki komunalne zmieniały sukcesywnie swój wygląd.

Od wielu lat w celu poprawy estetyki miasta, udzielane jest ze środków budżetu gminy dofinansowanie przedsięwzięć związanych z remontem i modernizacją części wspólnych nieruchomości. Taka forma pomocy zyskała duże uznanie wśród wspólnot mieszkaniowych, wobec czego kontynuowana jest do chwili obecnej.

W ramach powyższego programu w ostatnich 3-ech latach wykonano:

remonty lub wymianę pokryć dachowych na 15 budynkach,

remonty elewacji na 3 budynkach,

przyłącza do kanalizacji sanitarnej do 5 budynków

wymianę drzwi frontowych w 8 budynkach

Ponadto, gmina w roku bieżącym przystąpiła do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji, którego celem działania jest wspieranie przedsięwzięć w zakresie renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, przyczyniających się do poprawy warunków mieszkaniowych osób zamieszkujących zdegradowane obszary miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto