Piława Górna:Dlaczego gmina nie remontuje budynków komunalnych?

RED
Władze miasta postanowiły wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego tak niewiele robi w gminie w dziedzinie remontów budynków. I wymieniają, że w ostatnich 3 latach wykonano: remonty lub wymianę pokryć dachowych na 15 budynkach, remonty elewacji na 3 budynkach, przyłącza do kanalizacji sanitarnej do 5 budynków oraz wymianę drzwi frontowych w 8 budynkach

Budynki stanowiące mieszkaniowy zasób gminy, to budynki w większości wybudowane przed 1945 rokiem. Niestety, w okresie ich wieloletniej eksploatacji nie przeprowadzano w nich – z uwagi na brak środków finansowych – żadnych kapitalnych remontów, co doprowadziło w konsekwencji do znacznej ich degradacji.

W chwili obecnej za stan techniczny budynków odpowiada nie tylko gmina, ale również właściciele lokali mieszkalnych, gdyż w wielu przypadkach oni decydują o koniecznych do wykonania remontach w częściach wspólnych budynków (dachy, elewacje, korytarze, klatki schodowe).

Na terenie naszego miasta pozostało zaledwie 16 budynków 100% gminnych i jedynie w tych budynkach gmina może sama decydować o potrzebach remontowych, pozostałych 96 budynków są własnością Wspólnot Mieszkaniowych z udziałem gminy i tam o remontach części wspólnych budynków decydują właściciele lokali mieszkalnych „większością głosów”, którzy wielokrotnie z powodu braku środków finansowych głosują na „nie”.

Pomimo realizacji w ostatnim okresie wielu robót mających bezpośredni wpływ na stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ich mieszkańców, takich jak: remonty lub wymiana pokryć dachowych, wymiana instalacji, wykonanie przyłączy kanalizacyjnych - nadal stan techniczny wielu budynków należy uznać za jedynie dostateczny.

Mimo wielu trudności, gmina w miarę swoich możliwości finansowych czyni starania, aby zdegradowane budynki komunalne zmieniały sukcesywnie swój wygląd.

Od wielu lat w celu poprawy estetyki miasta, udzielane jest ze środków budżetu gminy dofinansowanie przedsięwzięć związanych z remontem i modernizacją części wspólnych nieruchomości. Taka forma pomocy zyskała duże uznanie wśród wspólnot mieszkaniowych, wobec czego kontynuowana jest do chwili obecnej.

W ramach powyższego programu w ostatnich 3-ech latach wykonano:

remonty lub wymianę pokryć dachowych na 15 budynkach,

remonty elewacji na 3 budynkach,

przyłącza do kanalizacji sanitarnej do 5 budynków

wymianę drzwi frontowych w 8 budynkach

Ponadto, gmina w roku bieżącym przystąpiła do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji, którego celem działania jest wspieranie przedsięwzięć w zakresie renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, przyczyniających się do poprawy warunków mieszkaniowych osób zamieszkujących zdegradowane obszary miasta.

Rząd ustąpi górnikom? Trudne negocjacje

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie