Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat: Szkoły sobie dobrze radzą

Redakcja
Funkcjonowanie placówek oświatowych w powiecie dzierżoniowskim – to główny temat ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 25 października.

Do tematu wprowadziła radnych Alicja Hromada, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie: - W ciągu minionych pięciu lat powiat dzierżoniowski dokładał wszelkich starań, aby zachować stabilizację w powiatowej oświacie – mówiła, podkreślając, że utrzymanie wszystkich szkół przy zmniejszającej się liczbie uczniów jest sporym wyzwaniem, które władze powiatu zdecydowały się podjąć ze względów społecznych. Alicja Hromada zwróciła jednak uwagę na fakt, że sytuacja ta wymaga ciągłej racjonalizacji kosztów, aby nie dopuszczać do nadmiernego przekraczania subwencji oświatowej.

Następnie Andrzej Ziemieńczuk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie omówił pojęcie Edukacyjnej Wartości Dodanej, które stosunkowo niedawno pojawiło się w tematyce oświatowej. To narzędzie, które sprawdza, jak szkoła wykorzystuje potencjał uczniów. – EWD niesie ze sobą więcej informacji niż średnia arytmetyczna. Pomaga zmierzyć efektywność pracy szkoły poprzez porównanie wyników ich osiągnięć na początku i na końcu kształcenia. Pozwala inaczej spojrzeć na wyniki matur, które – choć czasem są słabsze w porównaniu do innej szkoły – mogą oznaczać, że placówka przyjmując słabszego ucznia, maksymalnie wykorzystała jego potencjał. Zdarza się również, że szkoła, która ma lepsze wyniki końcowe, nie rozwinęła możliwości ucznia lepszego na starcie – wyjaśniał Andrzej Ziemieńczuk.

W trakcie sesji Andrzej Myślicki, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie przedstawił założenia reformy kształcenia zawodowego, która rozpocznie się we wrześniu 2012 roku. Zmiany polegają m.in. na zwiększeniu liczby godzin nauczania praktycznego, umożliwieniu cząstkowego zdobywania kwalifikacji oraz na wprowadzeniu innych zasad egzaminowania – oceniany ma być rezultat, a nie – jak było do tej pory – proces. Niewykluczone, że powiat będzie musiał przeznaczyć określone środki na doposażenie placówek w ramach ich przygotowania do reformy.

W głównym punkcie sesji przedstawiciele dwóch placówek - Zespołu Szkół w Pieszycach i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dzierżoniowie – zaprezentowali szkolne projekty i korzyści wynikające z ich realizacji. Radni zapoznali się również z działalnością niektórych szkół niepublicznych.
Każdy z radnych przed spotkaniem otrzymał raport zawierający szczegółowe informacje na temat działalności placówek oświatowych. Znalazły się w nim dane m.in. o liczbie uczniów w poszczególnych placówkach, ich osiągnięciach, o zatrudnionych nauczycielach i ich doskonaleniu, o działalności opiekuńczo-wychowawczej szkół oraz o przeprowadzonych remontach i inwestycjach i zakupionych pomocach dydaktycznych. W dyskusji omówiono więc tylko wybrane zagadnienia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto