Przybywa chorych na chłoniaki

(maz)
Chłoniaki nieziarnicze to najczęściej występująca forma tego nowotworu. Od początku lat 70. liczba przypadków chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 80 proc.

Chłoniaki nieziarnicze to najczęściej występująca forma tego nowotworu. Od początku lat 70. liczba przypadków chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 80 proc. Chłoniaki nieziarnicze występują najczęściej u osób dorosłych, ze szczytem zachorowań między 45. a 60. rokiem życia. Około 1 na 5 przypadków chłoniaków to ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina). Nazwę nadano na cześć lekarza Thomasa Hodgkina, który jako pierwszy, w 1832 roku, opisał tę chorobę. Od 75 do 95. proc. przypadków rozpoznanych we wczesnym stadium choroby jest wyleczalnych. Ze wszystkich rodzajów chłoniaków, w ziarnicy złośliwej (chłoniak Hodgkina) najłatwiej jest uzyskać wyleczenie. Jednak chłoniak Hodgkina jest dosyć specyficznym nowotworem ze względu na dwa szczyty zachorowań: wczesny okres dorosłości i wiek podeszły.

Chłoniak może być bardzo trudny do rozpoznania ze względu na mało charakterystyczne i często pomijane objawy. W związku z powyższym oraz z tym, że w wielu państwach brakuje pełnego rejestru nowotworów, dostępne dane uważane są za niekompletne i odzwierciedlające jedynie ułamek chorych, żyjących z chłoniakiem.

Objawy chłoniaka są mało charakterystyczne, dlatego też często mylone są z objawami infekcji czy przeziębiania. Z tego powodu, chorzy na chłoniaki są często diagnozowani i leczeni zbyt późno, co znacząco zmniejsza ich szansę na wyleczenie.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków to:

*powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami, w pachwinach,

*znużenie, osłabienie, brak sił,

*łatwe męczenie się,

*duszności po wysiłku lub w spoczynku, pokasływanie,

*gwałtowne chudnięcie,

*stany gorączkowe 37,5 - 38 st. C nieusprawiedliwione infekcją,

*obfite pocenie się w nocy,

*uporczywe swędzenie skóry,

*bóle brzucha, dyskomfort,

*zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca,

*powiększenie lub zgrubienie jądra,

*nieprawidłowe miesiączki,

*zmiany skórne, guzki podskórne.

Idź na badania!

Szczególną uwagę na powyższe objawy powinny zwrócić osoby powyżej 40. roku życia, ponieważ u osób w tym wieku, częściej niż u osób młodszych występują chłoniaki o powolnym przebiegu, przez co można przeoczyć ich rozwój.

Chłoniaki należą do pierwotnych nowotworów układu chłonnego, których powstanie jest związane z powiększeniem węzłów chłonnych, migdałków, śledziony lub tkanki limfatycznej w innym fizjologicznym dla niej miejscu jak ściany przewodu pokarmowego układu nerwowego i wielu innych. Przyczyny powstawania chłoników są nieznane, chociaż podawana jest etiologia wirusowa niektórych postaci jak choćby chłoniaka Burkita, który powstaje jako następstwo zakażenia wirusem. - Każdy, kto zauważy u siebie podobne objawy powinien porozmawiać z lekarzem - najlepiej onkologiem - namawia prof. Hołowiecki. Taka możliwość bezpłatnych konsultacji u najlepszych w Polsce specjalistów pojawi się 30 września w Katowicach. Ci, którzy obserwują u siebie niepokojące objawy mogą do 28 września w godz. od 15 do 18 dzwonić pod numer telefonu (32) 259 13 07, by zarejestrować się na bezpłatne badanie, które odbędzie się 30 września w przychodni kierowanej przez prof. Hołowieckiego w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Reymonta w Katowicach. Więcej informacji na temat chłoniaków można także uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii Polskiej Unii Onkologii 0 800 493 494, która działa od poniedziałku do czwartku w godzinach: 16:00 - 22:00. Pamiętaj, do onkologa nie trzeba skierowania!

teksty: maria zawała

Leczenie chłoniaków

Chłoniaki nieziarnicze można podzielić na dwie grupy: agresywne i o przewlekłym przebiegu. Dla obu grup strategie leczenia są różne.

Agresywne ( pośredniej lub wysokiej złośliwości) chłoniaki dzielą się i mnożą bardzo szybko. Nieleczone mogą doprowadzić do śmierci w ciągu sześciu miesięcy. W w przypadku leczenia szanse przeżycia wynoszą 5 lat, 30-40 proc. pacjentów ma szanse na całkowite wyleczenie. Pacjenci zdiagnozowani we wczesnych stadiach choroby mają większe szanse na wyleczenie i znacznie mniejsze ryzyko nawrotu choroby. Tradycyjnie w leczeniu agresywnych chłoniaków nieziarniczych stosowano standardowy schemat chemioterapii i /lub wysokodawkową chemioterapię z autologicznym przeszczepem szpiku kostnego. Stosowanie przeciwciała monoklonalnego rytuksymabu, w połączeniu ze standardową chemioterapią zostało zatwierdzone w 2002 roku.

Chłoniaki o przewlekłym przebiegu ( indolentne), czyli o niskim stopniu złośliwości dzielą się i mnożą powoli, co utrudnia ich rozpoznanie, ale w przeciwieństwie do agresywnych standardowe metody leczenia nie dają możliwości całkowitego wyleczenia. Istnieje ryzyko nawrotów choroby. Chorzy są od pięciu do sześciu razy w ciągu swojego życia poddawani terapii. Tzw. mediana przeżycia w tym typie chłoniaka wynosi od sześciu do dziesięciu lat. (maz)

Pomogą Sowie Oczy

Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy" to organizacja skupiającą ludzi, którzy w różny sposób zetknęli się z chłoniakami. Są wśród nich chorzy, ozdrowieńcy, członkowie rodzin, opiekunowie, pielęgniarki i lekarze. Wszyscy przeciwdziałają poczuciu osamotnienia, niewiedzy i zagubienia chorych wobec budzącego lęk rozpoznania nowotworów układu chłonnego. Osoby zainteresowane kontaktem ze stowarzyszeniem mogą dzwonić pod warszawski numer (22) 668031371.

Jednodawkowa szczepionka niebawem na rynku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie