MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy nie odpowiedzą za śmierć na basenie

mm
Prokurator Rejonowy w Dzierżoniowie umorzył śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Bogusława B. przez ratownika Pływalni Miejskiej „Aquarius” w Bielawie polegającego na zaniechaniu obserwacji niecki basenu sportowego i pływających w niej ludzi oraz zbyt późnym wyciągnięciu z wody ciała pokrzywdzonego w wyniku czego nastąpiło jego utonięcie. Powodem umorzenia jest niewykrycie sprawcy przestępstwa.

W toku śledztwa ustalono, że feralnego dnia na pływalni w Bielawie pracowało 3 ratowników. Analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego nie pozwoliła jednakże na ustalenie, który z trzech ratowników pełniących służbę w trakcie rannej zmiany w dniu 13.03.2010r. na terenie hali basenowej Pływalni Miejskiej „Aquarius” w Bielawie był odpowiedzialny za pilnowanie niecki sportowej. Tym samym nie sposób ustalić, który z ratowników niewłaściwie wykonując swoje obowiązki oraz nie udzielając w odpowiednim czasie pomocy pływającemu w tej niecce Bogusławowi B. doprowadził poprzez swoje zaniechanie do jego śmierci.

Wszyscy ratownicy, po otrzymaniu wiadomości o tym, że ciało pokrzywdzonego znajduje się pod wodą natychmiast pospieszyli z udzieleniem mu pomocy, która jednakże okazała się być spóźniona.

Na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok oraz w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań chemicznych i histopatologicznych biegły z zakresu medycyny sądowej wydał opinię, w której stwierdził, że przyczyną nagłej śmierci Bogusława B. było utonięcie przy współistniejących zaawansowanych zmianach chorobowych układu krążenia. Ustalono, że pokrzywdzony do chwili wyciągnięcia go z wody przez ratowników przebywał pod jej lustrem najprawdopodobniej przez nie mniej niż 2 minuty i 30 sekund.

W toku śledztwa ujawniono, że przez lata za wiedzą i przyzwoleniem kierownictwa Pływalni Miejskiej „Aquarius” w Bielawie funkcjonował nieprawidłowy system organizacji pracy ratowników, polegający na braku wyznaczania niecki do pilnowania na danej zmianie określonemu ratownikowi, braku zapewnienia pracy przez minimalną ilość (trzech) ratowników na zmianie, braku nadzoru nad wypełnianiem książki dyżurów przez ratowników (brak wielu podpisów) czy też na wydawaniu bezprawnych poleceń wykonywania przez ratowników pełniących dyżur na danej zmianie prac poza basenem bez zapewnienia ich zastępstwa w tym czasie.

Stwierdzone w toku śledztwa uchybienia dały podstawy do przedstawienia zarzutów niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień funkcjonariuszom publicznym - kierującym zakładem budżetowym Gminy Bielawa pod nazwą Pływalnia Miejskia „Aquarius”, to jest obecnej kierownik oraz poprzedniemu dyrektorowi tej placówki. Śledztwo przeciwko Danucie P. i Andrzejowi Ś. pozostaje nadal w toku.

Za przestępstwo niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i działania tym na szkodę interesu publicznego lub prywatnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto