Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recepta na czyste wnętrze

Agata Markowicz
Zanieczyszczone środowisko, przetworzona chemicznie żywność i stresy powodują, że do organizmu dostaje się dużo więcej toksyn niż ten jest w stanie usunąć.

Zanieczyszczone środowisko, przetworzona chemicznie żywność i stresy powodują, że do organizmu dostaje się dużo więcej toksyn niż ten jest w stanie usunąć. Dlatego - w trosce o własne zdrowie - powinniśmy mu w tym pomóc, stosując raz na jakiś czas kurację oczyszczającą.

Do najbardziej znanych metod oczyszczania organizmu należą diety owocowo-warzywne, kuracje ziołowe, głodówka oraz pobyt w saunie.

Dwie pierwsze polecane są nawet raz w tygodniu (podobnie z seansami w saunie), jednak głodówkę winniśmy wcześniej skonsultować z lekarzem. Prowadzona w sposób nieracjonalny może znacznie osłabiać organizm i zamiast korzyści - powodować szereg działań niepożądanych.

Prawidłowo przeprowadzona dieta oczyszczająca wzmocni odporność organizmu. Sprawi, że przestaniemy czuć się ociężale, będziemy mieć ochotę do działania, pozbędziemy się problemu z matowymi włosami, łamliwymi paznokciami, ziemistą cerą. Ustąpią zaparcia i wzdęcia.

Obok - kilka propozycji diet oczyszczających. Możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie.


Trzy warianty diety oczyszczającej


1-dniowa dieta sokowo-warzywna

W ciągu dnia wypijamy 1,5 litra soku ze świeżo wyciśniętych warzyw (np. marchew+burak albo marchew+burak+seler), rozcieńczonych w niegazowanej wodzie mineralnej (ok. 1 litra). Można też wypijać mniej soku, a zastępować go surówkami bądź świeżymi jarzynami.

3-dniowa dieta jabłkowa

Kuracja bardzo skuteczna, prosta w przygotowaniu i niedroga! Przez pierwsze dwa dni jemy jabłka bez ograniczeń. Pod różnymi postaciami: surowe, pieczone, duszone. Wspomagamy się herbatką, np. oczyszczającą paragwajską Mate i wodą mineralną. Trzeciego dnia jemy około 5 jabłek. Potem wracamy do zdrowej diety.

Uwaga! Przed przystąpieniem do 3-dniowej diety jabłkowej należy stopniowo przygotowywać do niej organizm. Kilka dni wcześniej powinniśmy ograniczać ilość spożywanych codziennie posiłków i jedzenie mięsa.

12-dniowa dieta zbożowa

Jemy tylko gotowaną pszenicę, najlepiej ze świeżej uprawy. Gotujemy ją w wodzie na wolnym ogniu, przez około 6 godzin. Można od razu przygotować porcję na dwa, trzy dni. Ale uwaga! Przechowujemy ją wtedy w lodówce i następnego dnia tylko podgrzewamy, nie można jej drugi raz zagotować.

Przy diecie zbożowej (gotowanej pszenicy jemy tyle, na ile mamy ochotę) dobrze jest popijać herbatkę z zielonej pietruszki: na 0,5 litra wody wrzucamy garść świeżej lub suszonej naci pietruszki. Gotujemy przez 10-20 minut. Dobra jest też herbatka z babki szerokolistnej - przygotowujemy ją tak samo, zachowując te same proporcje.

Eliminacja toksyn z organizmu

Usuwanie toksyn z organizmu odbywa się wieloma drogami. Największe znaczenie mają w tym procesie: układ pokarmowy, układ moczowy, skóra i płuca.

• Cząsteczki rozpuszczające się w wodzie eliminowane są m.in. przez układ moczowy i skórę, a te rozpuszczalne w tłuszczach - w układzie pokarmowym (do którego należą wątroba, trzustka, żołądek i jelita).

• Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu, który uczestniczy

w "przetwarzaniu" różnych substancji chemicznych. Jeżeli zbyt wiele toksycznych substancji będzie docierać do wątroby, to jej praca i sprawność w usuwaniu tych substancji może zostać upośledzona.

• Przez jelita usuwane są niestrawione resztki pokarmowe, różne szkodliwe substancje zawarte w żywności oraz toksyny bakterii chorobotwórczych bytujących w tym organie

• Za usuwanie nadmiaru wody i zbędnych lub szkodliwych dla organizmu substancji odpowiedzialny jest układ moczowy. Tą drogą usuwane są z organizmu końcowe produkty przemiany materii oraz niektóre leki oraz metale ciężkie, np. kadm i ołów.

• W procesie oczyszczania organizmu z toksyn ma także znaczenie odpowiednio nawodniona skóra. Wraz z potem tracony jest między innymi chlorek sodu oraz potas.

• W usuwaniu toksyn ważną rolę pełni także sprawnie działający nabłonek oddechowy, który odpowiedzialny jest za eliminację szkodliwych substancji wdychanych ze środowiska oraz drobnoustrojów chorobotwórczych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto