Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z prof. Ligią Brzezińską-Wcisło, dermatologiem

Krystyna Bochenek
KRYSTYNA BOCHENEK: Co to jest włos? PROF. LIGIA BRZEZIŃSKA-WCISŁO: Włosy są przydatkami skóry. Poza włosami zaliczamy do nich również gruczoły łojowe i potowe.

KRYSTYNA BOCHENEK: Co to jest włos?

PROF. LIGIA BRZEZIŃSKA-WCISŁO: Włosy są przydatkami skóry. Poza włosami zaliczamy do nich również gruczoły łojowe i potowe. Składają się z dwóch części: wystającej ponad powierzchnię skóry — jest nią martwa łodyga i części umieszczonej pod skórą, czyli korzenia włosa. Problemami i chorobami włosów zajmuje się nauka o nazwie trichologia. Rozwój włosa odbywa się w trzech fazach: wzrostu (anagenowa), która trwa średnio od 4 do 6 lat, przejściowa (katagenowa) — trwa około 2 tygodni i spoczynkowa (telogenowa), w której włosy nam wypadają. Trwa od 4 do 6 miesięcy. Stan korzenia włosów bada się za pomocą trichogramu. Badanie takie polega na wyrwaniu włosów z 3 okolic: szczytu głowy, potylicy i skroni. Powinno się z nich pobrać po około 100 włosów, ale ze względu na to, że w przypadku niektórych osób każdy włos jest na wagę złota, pobieramy tylko po około 30, żeby w sumie mieć około 100. Ogląda się je pod mikroskopem w odpowiednim powiększeniu.

KB: Dlaczego włosami zajmują się dermatolodzy?

LBW: Włosy są naturalną ozdobą każdego z nas. Niestety, wiele osób, również bardzo młodych, ma z nimi różne problemy, często wynikające z choroby. Chorobami włosów i skóry zajmują się dermatolodzy.

KB: Dlaczego jedni mają cienkie włosy, a inni grube? Od czego to zależy?

LBW: To jest uwarunkowane genetycznie. Jeśli nasi przodkowie mieli piękne, gęste włosy, to i my takie będziemy mieli. Ale jeśli ich włosy były cienkie i rzadkie, to niestety właśnie takie po nich odziedziczymy.

KB: Czy wypadanie włosów też dziedziczy się po przodkach?

LBW: Niestety, również.

KB: Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

LBW: Zalicza się do nich: wiek biologiczny, niektóre choroby (m. in. zaburzenia hormonalne, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnercza, cukrzyca, choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, niektóre choroby tkanki łącznej), niewłaściwa pielęgnacja włosów, używki (np. papierosy), anemia, niedobory żelaza, promieniowanie ultrafioletowe, stres, przemęczenie, dieta niskokaloryczna i ubogobiałkowa, niektóre leki (np. cytostatyki, leki immunosupresyjne, preparaty witaminy A zażywane w nadmiarze, środki przeciwzakrzepowe), zatrucia metalami ciężkimi.

KB: Nie ma chyba takiej osoby, której nie wychodziłyby włosy, np. przy czesaniu. Co nas powinno zaniepokoić?

LBW: Jeżeli dziennie wypada nam więcej niż 100 włosów, to znaczy, że mamy jakiś problem trichologiczny. Powinniśmy w takiej sytuacji liczyć przez tydzień wszystkie włosy, które nam wypadają samoistnie podczas czesania. Ale nie tuż po umyciu!

KB: Czy wypadanie włosów spowodowane chorobą jest odwracalne?

LBW: W wielu przypadkach tak. Jeśli zakończymy chemioterapię, wyrównamy poziom cukru we krwi u osoby chorej na cukrzycę czy zaczniemy leczyć tarczycę — włosy nam odrosną. Nie możemy na to liczyć w przypadku, gdy na głowie wytworzy się blizna, bo na niej włosy po prostu nie rosną.

KB: Czy nadmierne wypadnie włosów jest zapowiedzią łysienia?

LBW: Zdarzają się takie przypadki. Dotyczą również kobiet, którym włosy wypadały po porodzie. Jeśli nie podejmą w odpowiednim czasie leczenia, wypadanie włosów może u nich przejść w tzw. łysienie androgenowe.

KB: Jaka jest przyczyna łupieżu?

LBW: Jedną z najczęstszych przyczyn są drożdżaki Pityrosporum ovale, których obecność można wykryć za pomocą badania mykologicznego. Ale do powstania łupieżu może się przyczynić również duże nasłonecznienie, używanie kosmetyków podrażniających skórę i zanieczyszczenie powietrza. Nieleczony łupież może przejść w łojotokowe zapalenie skóry.

KB: Na czym polega badanie mykologiczne? Jak się je wykonuje?

LBW: Wykonuje się je zarówno w naszej klinice, jak i wielu laboratoriach. Trzeba zeskrobać naskórek, umieścić go na pożywce i poczekać 2 tygodnie na wynik.

KB: Jak długo powinno się leczyć łupież?

LBW: To zależy od nasilenia — średnio kilka miesięcy.

KB: Można się nim zarazić?

LBW: Jeśli jego przyczyną jest drożdżak, to oczywiście tak. Do zakażenia może dojść poprzez używanie tego samego grzebienia, szczotki do włosów, czy ręcznika.

KB: Czy można się wyleczyć z łuszczycy?

LBW: Jeśli ktoś tak mówi, to kłamie. Czasem okres remisji w tej chorobie może być bardzo długi, ale przy dużych stresach dochodzi do kolejnego ataku. To choroba na całe życie.

KB: W jaki sposób może dojść do zakażenia grzybicą?

LBW: W większości przypadków pacjenci zarażają się od zwierząt: psów, kotów, świnek morskich, chomików. Kiedy się do nas zgłaszają, zawsze pytamy ich o kontakt ze zwierzętami. Można się nią zarazić np. w zakładzie fryzjerskim, jeżeli fryzjerka użyje szczotki do włosów lub grzebienia, którym czesała osobę cierpiącą na grzybicę. Można się również zarazić na basenach, w łaźniach.

KB: Co to jest łysienie androgenowe?

LBW: To typ łysienia, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. U panów zaczyna się od kątów czołowo-skroniowych. Potem dołącza do tego jeszcze łysienie na szczycie głowy, a w fazie końcowej pozostaje tylko płat włosów w okolicy potylicy. U pań natomiast łysieje szczyt głowy lub występuje łysienie o tym samym typie, co u mężczyzn.

KB: W jaki sposób dochodzi do łysienia plackowatego? Kto jest na nie najbardziej narażony?

LBW: Ten typ łysienia dotyka często dzieci, a główną przyczyną jest silny stres. Pod jego wpływem w ciągu kilku tygodni na głowie tworzy się placek pozbawiony włosów. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich preparatów hamujących ten proces. Niestety, u niektórych pacjentów łysienie plackowate przechodzi z czasem w łysienie uogólnione, polegające na całkowitym braku owłosienia. Podajemy im leki stymulujące wzrost włosów, ale często po ich odstawieniu włosy znów zaczynają wypadać.

KB: Czy są jakieś środki powstrzymujące wypadanie włosów?

LBW: Na rynku jest kilka takich preparatów. Niektóre są dostępne bez recepty. Jednym z takich środków jest regaina, którą mogą stosować kobiety i mężczyźni. Kuracja powinna trwać co najmniej 4 miesiące, a zwykle trwa od roku do 2 lat. Hamuje wypadanie włosów i pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Kolejnym środkiem, o którym warto wspomnieć, jest albicort E przeznaczony wyłącznie dla kobiet ze względu na dużą ilość estrogenów, które zawiera. Jest też dercos z aktywną cząsteczką aminexilu, który można stosować niezależnie od płci. Należy go stosować przez 2-3 miesiące — codziennie po pół ampułki lub co drugi dzień po 1 ampułce, którą wklepuje się delikatnie w skórę głowy. Niestety, ten preparat nie jest tani. Od kilku lat na rynku jest również finasteryd — preparat w tabletkach, który trzeba stosować minimum przez 2 lata. Do tej pory uważano, że jest wyłącznie dla mężczyzn, ale ostatnie badania wykonane na Zachodzie wykazały, że mogą też po niego sięgać kobiety. Te, które są w okresie menopauzy, nie mają żadnych przeciwwskazań. Młodsze kobiety również mogą go stosować, ale pod warunkiem, że nie planują dziecka. Dla kobiet są też preparaty hormonalne, ale ich stosowanie trzeba uzgodnić z ginekologiem.

KB: Jaka jest pani opinia na temat przeszczepów włosów?

LBW: Generalnie uważa się, że przeszczepianie włosów jest skuteczniejsze u mężczyzn, jednak ostateczny efekt takiego zabiegu jest uzależniony od gatunku włosów i braku powikłań po przeszczepach. Zdarzają się przypadki tworzenia się keloidów (bliznowców). Osobiście odradzam tego typu zabiegi kobietom, ponieważ u nich wyłysiała powierzchnia jest większa niż u mężczyzn i efekt przeszczepów będzie na pewno gorszy.

KB: Czy włosy przeszczepione są trwałe?

LBW: Z tym bywa różnie. Znam pacjentów, którym przeszczepione włosy po jakimś czasie wypadły.

KB: W jaki sposób powinno się pielęgnować włosy?

LBW: Przede wszystkim odpowiednio je czesząc, myjąc i prawidłowo odżywiając. Jeśli mamy długie włosy, które nie przysparzają nam żadnych problemów, możemy je szczotkować do woli, najlepiej za pomocą szczotki z włosia naturalnego. Jeśli włosy są cienkie i delikatne, lepiej unikać częstego szczotkowania. Zdrowe włosy można myć nawet 2 razy dziennie, ale dotknięte jakimś problemem rzadziej. Naszym włosom na pewno nie sprzyja farbowanie i trwała ondulacja, choć dostępne obecnie na rynku kosmetyki nie niszczą już tak bardzo włosów, jak dawniej. Zdecydowanie odradzam natomiast dietę niskokaloryczną i ubogobiałkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto