Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solą otuleni

Agnieszka Zielińska
Leczenie solą czyli galoterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Pobyt w jaskini solnej poprawia samopoczucie, relaksuje, pomaga w leczeniu wielu schorzeń.

Leczenie solą czyli galoterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Pobyt w jaskini solnej poprawia samopoczucie, relaksuje, pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Specjaliści przekonują, że jest to szczególnie cenne dla osób z wielkich miast.

Właściwości lecznicze soli były znane w medycynie od starożytności. Już wtedy lekarze zalecali chorym wdychanie morskiego powietrza. Stosowano też kosmetyki przygotowywane z soli. Także w Polsce, praktycznie od początków medycyny pisanej, zalecano chorym wyjazdy nad Bałtyk i wdychanie tam jodu.

- W dwudziestym wieku zaczęły powstawać uzdrowiska, także w głębi lądu, nie tylko nad morzem. W Polsce pierwsze uruchomiono w Ciechocinku, gdzie naturalne tężnie przez które przypływała solanka, wytwarzały wspaniały, leczniczy mikroklimat — tłumaczy Dorota Wójcik z jaskini solnej w Sosnowcu. — Naturalne jaskinie solne działały też korzystać w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni. Kolejnym krokiem było stworzenie jaskiń sztucznych, w których nawet pół godzinny pobyt można było porównać do kilkudniowego pobytu nad morzem.

Jaskiniami zachwycili się zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. W jaskiniach solnych można było wypocząć, zrelaksować się, a także zaczerpnąć świeżego powietrza. Dla doktora Stanisława Ptaka, lekarza Adama Małysza, „seanse solne” mogą swobodnie konkurować z wyjazdami nad morze. Także dla dr Magdaleny Cieślar z Centrum Pediatrii w Chorzowie pobyt w grotach solnych ma bez wątpienia pozytywny wpływ na drogi oddechowe.
- Chociaż jakość powietrza, którym oddychamy na Śląsku znacznie się poprawiła, to pozostawia ono jeszcze wiele do życzenia. Stąd choroby górnych dróg oddechowych. Specyficzny mikroklimat jaskini solnej, w którym powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami może przeciwdziałać tym niekorzystnym procesom — uważa pediatra doc. dr hab. Jacek Musiałowicz z Tychów.

Także dr Hanna Stefańska z poradni chorób płuc w Dąbrowie Górniczej, wyjaśnia że korzystanie z jaskiń solnych jest godne polecenia. Także nałogowym palaczom. Tylko nieliczne osoby cierpiące na choroby płuc, źle znoszą przebywanie w takim mikroklimacie.


Mamy kilkadziesiąt grot

Na terenie województwa śląskiego działa kilkadziesiąt grot i jaskiń solnych, (większe ciągi pomieszczeń). Najczęściej są przygotowywane z soli z Morza Martwego, ale dodaje się też sole z Morza Czarnego lub z polskich kopalń soli. Niektóre jaskinie w ogóle przybierają kształt starych chodników kopalnianych, wypełnionych drewnianymi stemplami. Na stworzenie jednej jaskini potrzeba średnio kilkadziesiąt ton soli. Z większych kryształów buduje się ściany, ziarna daje się na podłogę. Dla stworzenia właściwego mikroklimatu dodatkowo tworzy się źródełka i strumyki z solanki. Stefan Kula z Ustronia właściciel jednej z najstarszych w Polsce jaskiń solnych dodatkowo umieszcza w środku specjalne urządzenie jonizujące powietrze.

- Mikroklimat jaskini pomaga w leczeniu wielu chorób na przykład tarczycy, oskrzeli, schorzeń gardła, oraz bronchitu. Leczy także grypę i przeziębienia — dodaje Stefan Kula.

Komu nie służy

Galoterapia pomaga też w leczeniu chorób skóry, układów pokarmowego i krwionośnego, alergii i nerwic. Przeciwskazaniem do korzystania z seansów są gruźlica, choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, klaustrofobia, (cierpiący na te schorzenia mogą korzystać z jaskiń, ale po konsultacji z lekarzem).


Ile to kosztuje?

Koszt jednego seansu, średnio 45 minut to ok. 15 zł dla osoby dorosłej. Bilet ulgowy to połowa tej ceny. Małe dzieci do 3 lat korzystają za darmo, tylko pod opieką osób dorosłych. Jaskinie oferują jednak karnety, 10 seansów, które kosztują ok. 70-80 zł. Aby zabiegi były skuteczne, najlepiej korzystać z nich seriami, np. po 10. Uzupełnieniem galoterapii mogą być masaże lecznicze i rehabilitacyjne, oraz kosmetyki wytworzone z soli.


Gdzie korzystać?

Będzin, ul. Jasna 1, tel. (0-32) 761-98-98,
Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1, tel. (0-33) 810-19-90,
Częstochowa, ul. Kościuszki 23, paw. 5, 0-697-37-61-61,
Dąbrowa Górnicza, Park Hallera, al. Róż 1, tel. (0-32) 639-05-79.
Gliwice, ul. Tarnogórska 30, tel. (0-32) 302-17-20, [email protected]
Goczałkowice Zdrój, ul. Uzdrowiskowa 54, tel. (0-32) 210-70-51,
Jaworzno, ul. Wygoda 56, tel. (0-32) 616-85-97
Rybnik, ul. Wodzisławska 71, (0-32) 42-260-75,
Mysłowice, ul. Katowicka 72, tel. (0-32) 318-27-99, [email protected], [email protected]
Sosnowiec, ul. Kiepury 11, (0-32) 290-40-04, 290-40-05, [email protected]
Szczyrk, ul. Kalinowa 7, tel. (0-33) 817-99-90, 817-95-76, [email protected]
Ustroń, ul. Sanatoryjna 7, (0-33) 479-05-55, [email protected]
Ustroń, Sanatorium Uzdrowiskowe „Malwa”, ul. Szpitalna 45, tel. (0-33) 479 05 04.
Wisła Malinka, ul. Malinka 35, tel. (0-33) 855-55-40, 855-55-53, 855-36-61, [email protected]
Zabrze, Miejski Zakład Kąpielowy, plac Krakowski 10, (0-32) 277-57-19

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto