Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strzegom - Będą kształcić kamieniarzy

MM
W Strzegomiu powstanie Technikum Górnictwa Odkrywkowego. Powód? Brak rąk do pracy w zakładach kamieniarskich w gminie.

Przedsiębiorcy z tych branż od dłuższego czasu odczuwają brak kwalifikowanych pracowników nadzorujących wydobycie i przetwarzanie surowców skalnych.
- Eksploatacja odkrywkowa złóż podlega przepisom prawa górniczego i, które nakłada na na nas obowiązek zatrudniania osób posiadających wykształcenie średnie lub wyższe w specjalności technik lub inżynier górnictwa odkrywkowego, a w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych nie kształci się techników górnictwa – tłumaczą kamieniarze.
Od 1 września takie technikum powstanie przy Zespole Szkół w Strzegomiu. Szkoła posiada zatwierdzony przez ministerstwo oświaty program nauczania i jest przygotowana do rozpoczęcia kształcenia. Czas nauki wynosiłby 4 lata.
- Program nauczania obejmuje eksploatację odkrywkową złóż, przeróbkę mechaniczną, produkcję kruszyw, obróbkę kamienia i przeróbkę termiczną - wylicza dyrektor szkoły Zbigniew Dudziński. - Również kształcenie kamieniarzy na poziomie szkoły zawodowej będzie kontynuowane, a zajęcia praktyczne uczniowie będą odbywali w wybranych zakładach kamieniarskich.
Warto podkreślić, że do klasy technikum górnictwa odkrywkowego nabór będzie prowadzony wśród młodzieży męskiej i żeńskiej. A pracodawcy gwarantują dla wszystkich absolwentów zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto