Większość umów umów na remonty w ramach programu rewitalizacji miasta podpisała już Świdnica.
Łącznie zadania, które zrealizuje miasto opiewają na ponad 23 mln zł, z czego ponad 13,5 mln zł to unijna dotacja.
- Możemy mieć satysfakcję, ponieważ efekty naszej pracy zaczynają być widoczne dla mieszkańców - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - A z miesiącami będzie ich przybywać. Z racji tego, że prace przy rewitalizacji zaczynaliśmy jako pierwsi - przed pięciu laty, dziś już jedną inwestycję mamy zrealizowaną, druga trwa, a kolejne będą ruszać. Również jako pierwsi podpisaliśmy umowy na unijne dofinansowanie - dodaje prezydent.
W ramach rewitalizacji przewidziano: przebudowę i zagospodarowanie placu Jana Pawła II wraz z przyległymi ulicami w Świdnicy, przebudowę budynku przy ul. Długiej33 na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przebudowę rewaloryzacyjno-remontową obiektów budowlanych i przestrzeni Rynku i ulicy Łukowej, budowę wieży ratuszowej, remont elewacji frontowej budynku Rynek 41 oraz 42 w Świdnicy oraz remont elewacji frontowej i klatki schodowej budynku przy ul. Kotlarskiej 22.
Dwa zadania zrealizują również partnerzy miasta.
Diecezja Świdnicka przy ul. Budowlanej tworzy Centrum Profilaktyki, a Caritas Diecezji Świdnickiej przy ul. Westerplatte chce utworzyć Centrum Charytatywne. To ostatnie zadanie ze względu na niski kurs euro ma kłopoty z pozyskaniem planowanego dofinansowania.
Wyjątkowym projektem jest odbudowa wieży ratuszowej w Rynku. Ma być strzelista, z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym. Poprzednia zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym.
- W historii miasta to pierwszy tak długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad Rynkiem. Dzięki funduszom unijnym wieża zostanie odbudowana. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem z pracami ruszymy najpóźniej w czerwcu tego roku, a zakończymy je do końca 2011 r. Wieża ma być efektownym zwieńczenie naszych prac nad przywracaniem blasku świdnickiej starówce - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Do wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic.
Na parterze będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na pierwszym piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Poziom drugi to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. Stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie siódmym. Poziom ostatni - 9. - to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach.
Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży będzie kula.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?