Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Trwa XI Festiwal Bachowski (zdjęcia)

Elżbieta Węgrzyn, Fot. Dariusz Gdesz
Świdnicki Ośrodek Kultury i Miasto Świdnica zapraszają od 24 lipca na XI Festiwal Bachowski. Muzyczne wydarzenia potrwają przez 9 dni, do 1 sierpnia. W najbliższych dniach możecie być świadkiem niepowtarzalnego wykonania dzieł Jana Sebastiana Bacha oraz kompozytorów, których twórczość w nierozerwalny sposób uzupełnia dorobek barokowego wirtuoza z Niemiec.

Tegoroczny festiwal, podobnie jak w latach ubiegłych nie ogranicza się do prezentacji dzieł Bacha, ale w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju, Świdnickiej Katedry, kościoła św. Krzyża i kościoła św. Katarzyny w Makowicach muzycy zilustrują ducha epoki baroku we wszystkich jego przejawach. Najlepszym przykładem będzie drugi koncert pierwszego dnia festiwalu poświęcony sakralnej i świeckiej muzyce włoskiej z XVII wieku. Wydarzenie nawiązuje stylistycznie do malarstwa barokowego italskiego mistrza pędzla – Michelangelo Merisi da Caravaggio, jego umiejętnym symbolicznym operowaniu kontrastem – światłem i cieniem. Muzycy przyjrzą się też wnikliwie uprawianym w epoce baroku gatunkom muzycznym oraz instrumentom, przy pomocy których muzyka rozbrzmiewała w czasach Bacha. Zatem w Świdnicy zabrzmią takie utwory jak kantaty, sonaty oraz suity orkiestrowe, a występujący w przestrzeni sakralnej zagrają nie tylko na popularnych do dziś instrumentach smyczkowych jak skrzypce i wiolonczela, ale usłyszymy też klawesyn oraz przeżywające w baroku złoty wiek instrumenty dęte jak obój i fagot oraz rzadko używany dziś teorban (lutnia basowa).

Nie zabraknie też wrażeń dla wielbicieli teatru, ponieważ w Świdnicy dwukrotnie zabrzmi opera „Amadigi di Gaula”, autorstwa równie sławnego rówieśnika i rodaka Bacha - Jerzego Fryderyka Händla. Podczas festiwalu w Świdnicy i w Makowicach zaprezentują się muzycy z Polski i Europy specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach oraz artyści niezrównani w repertuarze oratoryjnym i operowym. Usłyszymy m.in. sopranistkę Adrianę Fernandez w towarzystwie Les Sacqueboutiers de Toulouse, grupa Filomusi, Marcin Świątkiewicz specjalizujący się w grze na klawesynie, orkiestra kameralna Akamus (Akademie für Alte Musik Berlin), Ensemble Zefiro oraz Capella Cracoviensis.

Koncerty odbywać się będą w godzinach wieczornych, a 25 lipca i 1 sierpnia dodatkowo muzyka zabrzmi przed południem (o g. 10). Widzowie będą się spotykać w świdnickim Kościele Pokoju, a gościnnie 25 lipca barokowe dźwięki rozświetlą kościół w Makowicach, 26 i 27 lipca kościół św. Krzyża w Świdnicy oraz 28 lipca Katedrę.
Karnety festiwalowe kosztują 105 zł, a pojedyncze bilety normalne kosztują 15-25 zł, ulgowe zaś 15 zł. Na koncert inauguracyjny oraz poranne 25 lipca i 1 sierpnia wstęp jest wolny.
Sprzedaż biletów i karnetów odbywa się w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz w Kościele Pokoju w godzinach jego otwarcia dla zwiedzających (w dni powszednie g. 9-13 i 15-18; niedziele i święta g. 15-18). Rezerwacji można też dokonać drogą elektroniczną pod adresem [email protected]. Bilety zarezerwowane trzeba odebrać najpóźniej pół godziny przed koncertem. Każdy bilet weźmie udział na zakończenie Festiwalu w losowaniu upominków płytowych. Szczegóły na temat koncertów znajdziecie na stronie www.bach.pl oraz naszej stronie www.swidnica.naszemiasto.pl/rozrywka.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto