Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sygnały z kobiecego ciała

Katarzyna Matusewicz
Przydatki to żeńskie narządy płciowe – jajniki i jajowody. Ich stan zapalny to jedna z najczęstszych chorób kobiecych. Występuje głównie u młodych, aktywnych seksualnie kobiet między 20. a 35. rokiem życia.

Przydatki to żeńskie narządy płciowe – jajniki i jajowody. Ich stan zapalny to jedna z najczęstszych chorób kobiecych. Występuje głównie u młodych, aktywnych seksualnie kobiet między 20. a 35. rokiem życia.

Bardzo rzadko pojawia się natomiast u dziewcząt przed okresem dojrzewania oraz u kobiet po menopauzie.

Ryzyko zachorowania zwiększa się kilkakrotnie u kobiet często zmieniających partnerów. Jest to związane z tym, że większość drobnoustrojów wywołujących zapalenie jajników i jajowodów przenika do organizmu drogą pochwową.

W tym niemal 90 procent – podczas współżycia płciowego. Ryzyko zakażenia drogą wstępującą zmniejszają prezerwatywy oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Te drugie zagęszczają śluz w szyjce macicy, który stanowi lepszą barierę nie tylko dla plemników, ale także drobnoustrojów chorobotwórczych.

Sprzyjające warunki do rozwoju zakażenia w obrębie przydatków stanowią również:

  • poród i okres połogu (6 tygodni po urodzeniu dziecka);
  • stosowanie domacicznych wkładek antykoncepcyjnych, tzw. spirali;
  • poronienia;
  • zabiegi ginekologiczne.
  • Znacznie rzadziej do zapalenia przydatków dochodzi drogą krwiopochodną z innych ognisk chorobowych, np. podczas zapalenia zatok, anginy czy stanów zapalnych jelit.
    Najlepiej zapobiegać
    Znając możliwe sposoby zakażenia i stosując podstawowe zasady higieny, można uniknąć choroby. Specjaliści zalecają, by kobiety, szczególnie te stosujące spiralę, zwracały uwagę na charakter wydzieliny z pochwy i w przypadku niepokojących upławów wykonywały posiew bakteryjny pochwy.
    Po porodzie nie powinno się podejmować współżycia przez około 1-2 miesiące, ponieważ zbyt wczesny powrót do aktywności seksualnej zwiększa ryzyko zapalenia przydatków.

    Ponadto należy unikać:

  • kąpieli w zbiornikach wodnych ze stojącą wodą;
  • korzystania z publicznych toalet;
  • wyziębiania narządów miednicy mniejszej, np. siadając na zimnych powierzchniach;
  • zbyt częstych irygacji (podmywań), które zmieniają odczyn pochwy z kwaśnego na zasadowy, który nie chroni przed rozwojem bakterii.


    Niepokojące sygnały
    Objawami, które mogą świadczyć o ostrym zapaleniu przydatków, są:
  • bóle w dole brzucha, nasilające się pod koniec dnia, po stosunku, przy poruszaniu się;
  • upławy o nieprzyjemnym zapachu;
  • gorączka;
  • złe samopoczucie;
  • nudności, rzadziej wymioty.

    Nieleczone zapalenie przydatków przechodzi w stan przewlekły. Kobieta może odczuwać wówczas bóle brzucha i krzyża, stan podgorączkowy, uczucie ciągłego zmęczenia. Miesiączki często stają się nieregularne i obfite.

    Każda kobieta, która zaobserwuje u siebie podobne objawy, powinna jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Tym bardziej, że w podobny sposób może przebiegać też wiele innych chorób, np. zapalenie wyrostka robaczkowego.



    Nieleczone jest groźne

    Zaniedbane zapalenie przydatków może być bardzo niebezpieczne szczególnie u kobiet które jeszcze nie rodziły. Najczęstszym powikłaniem są zrosty zamykające światło jajowodów, wodniaki lub ropnie jajowodów. Może to prowadzić bowiem do niepłodności.

    A może do sanatorium?
    Wspomagająco w leczeniu zapalenia przydatków można zastosować terapię sanatoryjną. Dobre rezultaty przynoszą kąpiele mineralne w źródłach termalnych i solankach, które pobudzają układ nerwowy, hormonalny, krążenie krwi. Przyspiesza to gojenie stanów zapalnych i rozluźnianie zrostów.

    Specjaliści polecają również zabiegi błotne z borowiny, które nie tylko powodują przegrzanie organizmu i przyspieszają przemianę materii, ale dzięki zawartości estrogenów wywołują korzystny efekt leczniczy.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto