Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy Czarny Dziedziniec w Zamku Książ w Wałbrzychu niedostępny dla turystów. Gdzie jeszcze nie można wejść w zamku? ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Czarny Dziedziniec w Zamku Książ w Wałbrzychu
Czarny Dziedziniec w Zamku Książ w Wałbrzychu Ze zbiorów Zamku Książ w Wałbrzychu i Fundacji Księżnej Daisy von Pless
Tylko nieliczni mają wstęp na Czarny Dziedziniec Zamku Książ. Są to głównie pracownicy zamku. Dlaczego to miejsce jest niedostępne dla turystów i co się tu znajduje? Co jeszcze i dlaczego ukryte jest przed wzrokiem zwiedzających perle Dolnego Śląska? Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce?

Spis treści

Czarny dziedziniec ukryty jest między Salą Konrada a Holem Myśliwskim w Zamku Książ w Wałbrzychu

Czarny dziedziniec jest pozostałością wewnętrznego dziedzińca, który był tutaj już w czasach średniowiecznych. Przestrzeń zmieniła się diametralnie na początku XX wieku w czasie wielkiej przebudowy Zamku Książ przez księcia Jana Henryka XV.

Właśnie on postanowił on podkreślić historyczne znaczenie Czarnego dziedzińca. Na jego południowej ścianie zainstalowano kartusze herbowe wszystkich rodów, które były w posiadaniu Książa.

Skąd się wzięła nazwa Czarnego Dziedzińca w Zamku Książ?

Czarny dziedziniec swoją nazwę zawdzięcza znacznemu zacienieniu. Ciekawostką jest, że przez cały dzień nie świeci tutaj słońce, dlatego też prawie pozbawiony jest roślin. W centralnym miejscu znajduje się replika renesansowej studni, pod którą jest nieużytkowany dzisiaj zbiornik na wodę pitną.

Czarny dzieciniec można zobaczyć przez szybę

Czarny dziedziniec najlepiej widać przez wielkotaflowe szklane drzwi prowadzące do niego z Sali Konrada. Zdobi go nie tylko ściana herbowa, ale także liczne rzeźby i płaskorzeźby.

- W XVII wieku otrzymał bogatą dekorację w stylu manierystycznym ze stylizowanymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi (m.in. maski, nereidy, delfiny, rozety). Zdobią go sgraffita, kamienne portale i wykusz, a na południowej ścianie dwa rzędy kartuszy herbowych - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ.

I dodaje, że na południowej ścianie Czarnego Dziedzińca umieszczono w dwóch rzędach herby właściciela Książa wraz z datami panowania. W górnym są to

  • kartusze Piastów (1292-1392)
  • bo bokach Luksemburgów (1392-1437)
  • Habsburgów linii albertyńskiej (1437-1457)
  • w dolnym, pośrodku kartusz z herbem Hochbergów i datą 1605
  • po bokach herby władających Śląskiem w XV i XVI wieku króla Czech Jerzego z Podiebradów, króla węgierskiego Macieja Korwina, a także króla Czech i Węgier Władysława II Jagiellończyka oraz Habsburgów linii leopoldyńskiej.

Miejsca niedostępne dla turystów w Zamku Książ w Wałbrzychu. Tutaj nie wejdziecie

Na Czarny Dziedziniec nie można wejść, bo jest tu zbyt mała przestrzeń i nie ma dróg ewakuacyjnych. Nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie nie mają wstępu turyści w Zamku Książ, choć mogą podziwiać z daleka. Dzisiaj, nie można jeszcze wejść do apartamentów księżnej Daisy na II piętrze, których otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku!

Na remont czekają wciąż IV i V piętro, które jednak można oglądać podczas oficjalnych eventów takich jak nocne zwiedzanie czy kolacje degustacyjne w książęcej kuchni na ostatniej kondygnacji. Wato dodać, że na IV piętrze za Hochbergów mieszkała wyższa służba zamku, a na ostatnim mieściło się królestwo zamkowego kucharza Louisa Hardouina.

- Warto dodać, że Zamek Książ ustawicznie udostępnia turystom wcześniej niedostępne przestrzenie. Obecnie mogą oni zwiedzać m.in. odrestaurowane ze środków unijnych trzecie piętro zamku, które przez dziesięciolecia zamknięte było dla zwiedzających.

Jak dojechać do Zamku Książ w Wałbrzychu zobaczycie na poniższej mapie

Zobacz zdjęcia Czarnego Dziedzińca w Zamku Książ i niepublikowane zdjęcie Louisa Hardouina z żoną koło studni znajdującej się w tym miejscu

Czarny Dziedziniec w Zamku Książ w Wałbrzychu

Tajemniczy Czarny Dziedziniec w Zamku Książ w Wałbrzychu nie...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto