Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak pracowali górnicy na Dolnym Śląsku zaraz po II wojnie światowej UNIKATOWE ZDJĘCIA

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Praca i życie codzienne wałbrzyskich górników w latach 1948-1949. Zdjęcia fotografów Wojskowej Agencji Fotograficznej
Praca i życie codzienne wałbrzyskich górników w latach 1948-1949. Zdjęcia fotografów Wojskowej Agencji Fotograficznej Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzięki mrówczej pracy archiwistów z Narodowego Archiwum Cyfrowego, możemy się przekonać, jak wyglądały pierwsze lata powojennego górnictwa na Dolnym Śląsku. Zdjęcia przedstawiające prace górników i codzienne życie ich rodzin zostały wykonane przez fotografów Wojskowej Agencji Fotograficznej w latach 1948 - 1949. Zobaczcie te wyjątkowe kadry.

Warto wspomnieć, że Wałbrzych przetrwał II wojnę niemal nietknięty. Ze względu na czynne kopalnie i zakłady przemysłowe, miasto było bardzo cenną zdobyczą wojenną. Już w maju 1945 roku ściągnięto tutaj inżynierów, którzy mieli zarządzać pracami kopalń i zadbać o to, by węgiel wciąż był wydobywany.

Co ciekawe, do Wałbrzycha ściągano repatriantów pochodzących również z terenów górniczych, które wcześniej należały do II RP. Przyjeżdżali tutaj głównie mieszkańcy Borysławia, Drohobycza czy Stanisławowa, a także pozostałej południowo-wschodniej części Kresów, obecnie terenów należących do Ukrainy.

Likwidacja wałbrzyskich kopalń do dziś budzi kontrowersje

Po II wojnie światowej podjęto decyzję o modernizacji zakładów przemysłowych oraz górniczych. Rozwijany był przemysł ciężki, ściśle związany z górnictwem. Węgiel wciąż wydobywano, chociaż prognozy co do ilości dostępnych zasobów były mało optymistyczne. Dopiero po 1989 okazało się, że koniec wydobycia jest nieunikniony. W październiku 1990 roku w Warszawie, podpisano porozumienie między stroną rządową i przedstawicielami górniczej "Solidarności" z Wałbrzycha. Uzgodniono, że zostanie przeprowadzona restrukturyzacja regionu wałbrzyskiego, połączona z likwidacją miejscowych kopalń węgla kamiennego. Rząd przeznaczył pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy w regionie.

Likwidacja wałbrzyskich kopalń do dziś budzi wiele kontrowersji. Badania geologiczne prowadzone w połowie lat 90. i już w XXI wieku pokazały, że w Wałbrzychu i jego okolicach, pod ziemią wciąż znajduje się kilkaset milionów ton najlepszego gatunkowo węgla antracytowego.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto