MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Takie emerytury od marca zacznęły wpływać na konta seniorów. Przedstawiamy prognozy świadczeń - rekordowa waloryzacja emerytur

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
- Dwuskładnikowy mechanizm waloryzacji jest korzystny szczególnie dla osób, które pobierają najniższe świadczenia, bo mają gwarancję, że otrzymają emeryturę bądź rentę o 250 zł wyższą. To rekordowo wysoka podwyżka. Zapewnienie odpowiednich warunków życia najstarszym Polakom to nasza powinność, z której każdego dnia się wywiązujemy. Dowodem na to jest nie tylko przyjęta przez Sejm historycznie wysoka waloryzacja świadczeń, ale także pozostałe – trwale już wpisane w politykę senioralną – elementy, chociażby wypłata trzynastych i czternastych emerytur. Tylko na te trzy narzędzia w latach 2019-2022 przeznaczyliśmy ponad 116 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jakie będą emerytury - sprawdź na kolejnych sklajdach.
- Dwuskładnikowy mechanizm waloryzacji jest korzystny szczególnie dla osób, które pobierają najniższe świadczenia, bo mają gwarancję, że otrzymają emeryturę bądź rentę o 250 zł wyższą. To rekordowo wysoka podwyżka. Zapewnienie odpowiednich warunków życia najstarszym Polakom to nasza powinność, z której każdego dnia się wywiązujemy. Dowodem na to jest nie tylko przyjęta przez Sejm historycznie wysoka waloryzacja świadczeń, ale także pozostałe – trwale już wpisane w politykę senioralną – elementy, chociażby wypłata trzynastych i czternastych emerytur. Tylko na te trzy narzędzia w latach 2019-2022 przeznaczyliśmy ponad 116 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jakie będą emerytury - sprawdź na kolejnych sklajdach. CANVA
Rekordowa waloryzacja emerytur. Od marca 2023 roku minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł. Oznacza to, że minimalne świadczenia emerytalne wzrosły o 13,8 procent. Należy przez to rozumieć, że rząd zagwarantował seniorom świadczenie wyższe o co najmniej 250 zł. Jakie są podwyżki emerytur w 2023 roku? Czy emeryci mogą liczyć na trzynastą emeryturę oraz co zdeklarowaną przez minister Marzenę Maląg i prezesa PiS Jarosław Kaczyński czternastą emeryturą? Sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania.

Spis treści

Czy emerytury i renty wzrosną w 2023 roku?

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą waloryzacji rent i emerytur. Seniorzy od marca 2023 roku otrzymali świadczenia wyższe co najmniej o 250 zł, a najniższa emerytura wzrośnie do 1588,44 zł. Oznacza to, że świadczenia emerytalne wzrosły o 13,8 procent.

- Ten dwuskładnikowy mechanizm waloryzacji jest korzystny szczególnie dla osób, które pobierają najniższe świadczenia, bo mają gwarancję, że otrzymają emeryturę bądź rentę o 250 zł wyższą. To rekordowo wysoka podwyżka. Zapewnienie odpowiednich warunków życia najstarszym Polakom to nasza powinność, z której każdego dnia się wywiązujemy. Dowodem na to jest nie tylko przyjęta przez Sejm historycznie wysoka waloryzacja świadczeń, ale także pozostałe – trwale już wpisane w politykę senioralną – elementy, chociażby wypłata trzynastych i czternastych emerytur. Tylko na te trzy narzędzia w latach 2019-2022 przeznaczyliśmy ponad 116 mld zł

– powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wzrost poszczególnych świadczeń - czego dotyczy waloryzacja?

  • W 2023 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1588,44 zł z 1338,44 zł.
  • Gwarancja kwoty nie niższej niż 250 zł dotyczyć będzie emerytów, którzy mają staż co najmniej 20 lat pracy - w przypadku kobiet i 25 lat - w przypadku mężczyzn, uprawniający do wypłaty emerytury w wysokości najniższej, gwarantowanej przez państwo.
  • Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zwiększy się do 1191,33 zł z 1003,83 zł w 2022 roku.
  • Kwota waloryzacji w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy wyniesie nie mniej niż 187,50 zł, a dla osób, które pobierają częściową emeryturę, waloryzacja nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.
  • Waloryzacja będzie także dotyczyć emerytur i rent rolników indywidulanych, służb mundurowych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

13. emerytura w 2023 roku. Sprawdź, ile wyniesie świadczenie

W 2023 roku emeryci otrzymają tzw. "trzynastkę". Sprawdziliśmy, ile wyniesie po waloryzacji 13. emerytura w 2023 roku i kiedy pieniądze wpłyną na konta emerytów.

W 2023 roku najniższa emerytura i trzynastka mają wynosić:

  • 1588,44 zł czyli 1445 zł netto w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
  • 1191,33 zł brutto czyli 1020 zł netto w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

13 emerytura 2023. Kiedy wypłata?

Jak na swoich stronach informuje ZUS, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie seniorom wypłacone wraz ze świadczeniem stałym kwietniowym. Natomiast osobom pobierającym świadczenie przedemerytalne, 13. emerytura zostanie wypłacona w maju.

Sprawdź, ile wyniesie twoja emerytura w 2023 roku

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile wyniesie Twoja emerytura w 2023 roku wejdź w naszą galerię zdjęć. Znajdziesz w niej kwotę emerytury po podwyżce!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie emerytury od marca zacznęły wpływać na konta seniorów. Przedstawiamy prognozy świadczeń - rekordowa waloryzacja emerytur - Głos Wielkopolski

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto