TAURON Giganci Siatkówki 2022 - Jastrzębski Węgiel wygrał turniej w Twardogórze [WYNIKI]

red.
TAURON Giganci Siatkówki 2022. Jastrzębski Węgiel obronił puchar TAURON Gigantów Siatkówki, który wywalczył także rok temu. W niedzielę pokonał 3:0 w Twardogórze VC Maaseik. Drugie miejsce zajęła PGE Skra Bełchatów.

TAURON Giganci Siatkówki 2022

PGE Skra Bełchatów zakończyła turniej TAURON Giganci Siatkówki 2022 z dwoma zwycięstwami i jednym straconym setem.
Niedzielę, drugi dzień na TAURON Gigantach Siatkówki, zainaugurował mecz PGE Skry Bełchatów z Knack Volley Roeselare. Pierwszy set był bardzo ciekawy. Przełomowy moment nastąpił, gdy bełchatowianie prowadzili 17:15. Najpierw dobrą akcję zanotował Bieniek, potem Belgowie się nie dogadali i żaden nie ruszył do prostej piłki, a następnie blok zanotował Lanza (20:15). W krótkim czasie trener Steven Vanmedegael dwa razy poprosił o przerwę, ale ta partia mu się wymykała.

W drugiej partii Skra od początku narzuciła swój rytm (11:6). Miała problemy tylko wtedy, kiedy po dobrym przyjęciu blokujących na siatce rozrzucił Stijn D'Hulst. Mimo tego utrzymywała cztery punkty przewagi (14:10, 16:12). Potem w kilku akcjach ten zapas zmalał. Zablokowany został m.in. Filippo Lanza. Przy wyniku 16:15 Joel Banks zdecydował się na przerwę na przerwę na żądanie, lecz Knack Volley i tak doszedł Skrę (16:16), a następnie dołożył dwa punkty (17:19). Wszystko jednak zmieniało się jak w kalejdoskopie, bo końcówka znów zapowiadała się na wyrównaną batalię (22:22). W odpowiednim momencie polska ekipa wrzuciła jednak wyższy bieg i wygrała 25:23.

Trzecia odsłona należała do wyraźnie rozluźnionej PGE Skry. Jej przewaga była niezagrożona (17:12). Dobrze w obronie radził sobie doświadczony libero Robert Milczarek. Sporo zamieszania w belgijskich szeregach siała także zagrywka bełchatowian, którzy pewnie wykorzystywali potem kontrataki. Ostatecznie wygrali 25:19, a cały mecz 3:0.

PGE Skra Bełchatów - Knack Volley Roeselare 3:0 (25:20, 25:23, 25:18)
MVP:
Lukas Vasina
Skra: Kłos 7, Vasina 11, Atanasijević 11, Łomacz 1, Bieniek 11, Lanza 11, Milczarek (libero)
Knack Volley: D'Hulst, Ayhi 10, Leite 4, Tammearu 15, Rotty 8, Fasteland 4, Deroey (libero) oraz Coolman 2, Verhanneman, Depovere, Kukartsev.

W ostatnim meczu turnieju Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta VC Maaseik.

Maaseik na początku meczu wypracowało sobie dwa-trzy punkty przewagi, ale Jastrzębski Węgiel szybko to odrobił (7:7) i Belgowie poprosili o czas. Nie zdało się to na wiele, bo wicemistrz Polski nie pozwolił już przeciwnikom na wiele. Znów skuteczny był Tomasz Fornal, dobrze rozgrywał jak zawsze Benjamin Toniutti. W efekcie drużyna Marcelo Mendeza wygrała łatwo, lekko i przyjemnie 25:17.

Belgijska drużyna szybko jednak odrobiła lekcje i drugiego seta zaczęła od prowadzenia 5:1. No i w tym momencie znów ruszyło Jastrzębie zdobywając cztery punkty z rzędu przy serwisie Toniuttiego (5:5). Przez pewien czas gra toczyła się punkt za punkt, ale potem Jastrzębie przycisnęło i przed decydującą fazą miało pięć punktów przewagi (20:15). Efektownym atakiem odpowiedział Jolan Cox, a potem błąd popełnili Polacy (20:17). Skuteczny był jednak Rafał Szymura, a seta zakończył asem Dawid Dryja.

Pierwszy punkt na lewym skrzydle atakiem w secie trzecim zdobyli Belgowie. Potem szło równo. Do znakomitej, długiej wymiany doszło przy wyniku 12:11 dla Skry. Bełchatowianie kilka razy próbowali, ale Maaseik dobrze spisywało się w obronie. Akcja skończyła się po autowym ataku Jana Hadravy (11:13). Mendez wziął czas. Mecz się wyrównał. Przy prowadzeniu Belgów 20:19 piłka przechodziła na ich stronę. Na atak zdecydował się Adam Bartos, lecz zrobił to nieczysto, po taśmie i Skra wyrównała. Zamiast 21:19 było 20:20. Kto wie, czy to nie był kluczowy moment meczu... Po chwili mieliśmy już pierwszą piłkę meczową dla Jastrzębia, po efektownym ataku Dryi (24:22). Mecz zakończył zbiciem Tomasz Fornal.

Drugie zwycięstwo 3:0 oznaczało, że - tak jak przed rokiem - olbrzymi puchar TAURON Gigantów Siatkówki powędrował w ręce Jastrzębskiego Węgla. Drugie miejsce dla PGE Skry Bełchatów, która przegrała gorszym bilansem setów (6:0 do 6:1).

Jastrzębski Węgiel - VC Greenyard Maaseik 3:0 (25:17, 25:19, 25:23)