Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej. Gdzie wybrać się jednośladem, by zwiedzić ciekawe miejsca? Jak przygotować się do wyprawy?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jakie trasy rowerowe przecinają Kotlinę Kłodzką? Gdzie wybrać się jednośladem, by zwiedzić ciekawe miejsca? Jak przygotować się do wyprawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym przewodniku po trasach rowerowych Kotliny Kłodzkiej.
Jakie trasy rowerowe przecinają Kotlinę Kłodzką? Gdzie wybrać się jednośladem, by zwiedzić ciekawe miejsca? Jak przygotować się do wyprawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym przewodniku po trasach rowerowych Kotliny Kłodzkiej. kuznetsovkonsta / 123RF.com / Zdjęcie ilustracyjne
Kotlinę Kłodzką przecina gęsta sieć dróg i ścieżek, którymi chętnie podróżują miłośnicy jednośladów. Nie ma w tym nic dziwnego - ta piękna kraina położona na Dolnym Śląsku ma wiele do zaoferowania turystom poruszającym się różnymi środkami transportu. Dlaczego warto wybrać właśnie rower? To świetny sposób na połączenie aktywności fizycznej z turystyką! Jakie trasy rowerowe znajdziecie w Kotlinie Kłodzkiej? Gdzie wybrać się jednośladem, by zwiedzić ciekawe miejsca? Jak przygotować się do wyprawy? Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym artykule.

Spis treści

Trasy rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej. 5 ciekawych propozycji

Malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej to idealne miejsce na rowerową wyprawę - ciekawe atrakcje, krajobrazy i nietuzinkowa atmosfera aż proszą się o zwiedzanie jednośladem. Wybierając ten środek transportu możecie być pewni, że żadne ciekawe miejsce na wyznaczonej trasie nie umknie Wam po drodze. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na długą wycieczkę, dobrym rozwiązaniem będzie też przemieszczanie się rowerem na krótkich dystansach. Zobaczcie wybrane przez nas trasy rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej, które warto przejechać, będąc w tych okolicach

Droga Stu Zakrętów - ulubione miejsce rowerzystów w Kotlinie Kłodzkiej

Drogę Stu Zakrętów znają chyba wszyscy amatorzy jazdy jednośladem. Ten 23-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 387 prowadzi przez niezwykle malownicze okolice. Zbudowana w latach 1867-1870 droga umożliwia turystom zobaczenie Filarów Skalnych, Fortu Karola i pokonanie Stroczego Zakrętu i Lisiej Przełęczy. Jadąc Drogą Stu Zakrętów, dotrzecie z Kudowy-Zdroju do Radkowa (lub odwrotnie). To zdecydowanie jedna z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych w Kotlinie Kłodzkiej.

Dystans: ok. 23 km.

Trasa rowerowa przez Kotlinę Kłodzką: Niwa - Polanica-Zdrój - Stara Łomnica - Bystrzyca Kłodzka - Długopole-Zdrój - Domaszków - Międzylesie

Punktem startowym jest urokliwa wieś Niwa, w której warto zobaczyć kolumnę z figurą św. Jana Nepomucena, zabytkowy kościół parafialny pw. św. Wita czy drewnianą wieżę przeciwpożarową. Kolejnym przystankiem jest Polanica-Zdrój, czyli uzdrowisko słynące z wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych. Trasa prowadzi także przez Starą Łomnicę (warto zobaczyć zabytkową karczmę z XVIII wieku, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, przydrożne kapliczki), piękną Bystrzycę Kłodzką (zatrzymajcie się tam na dłużej!), Długopole-Zdrój z Parkiem Zdrojowym oraz Domaszków, aż do Międzylesia. Koniec trasy to uczta dla miłośników zwiedzania - zamek, Domy Tkaczy czy Kościół Bożego Ciała otwierają długą listę miejsc do zobaczenia w tym niewielkim mieście.

Dystans: ok. 45 km.

Miejska Trasa Turystyczna w Międzylesiu

Ci, którzy mają dość sił, by zwiedzać Międzylesie na siodełku, będą zadowoleni - w 2006 roku powstała tam Miejska Trasa Turystyczna (można pokonać ją pieszo lub rowerem), która prowadzi zwiedzających do 22 najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Mapa ze wskazówkami lokalizowana jest w samym centrum miasta. Podczas wycieczki odwiedzicie m.in. Domy Tkaczy, sukiennice, zespół zamkowo-pałacowy, zabytkowe kościoły, budynki po byłej gazowni czy kolumnę maryjną.

Czas na nowy rower

Materiały promocyjne partnera

Rowerem przez Kotlinę Kłodzką: Kłodzko - Stary Wielisław - Szczytna - Duszniki-Zdrój

Miejscem startowym trasy rowerowej w tej części Kotliny Kłodzkiej jest niezastąpione Kłodzko, w którym warto przede wszystkim zobaczyć twierdzę, gotycki most oraz zabytkową starówkę. Z historycznej stolicy ziemi kłodzkiej dotrzecie do wsi Stary Wielisław (z zespołem dworsko-folwarcznym, zabytkowymi murami i kościołem parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej). Trasa prowadzi dalej do położonego u podnóża Gór Stołowych miasta Szczytna, aż do uzdrowiska Duszniki-Zdrój, gdzie będziecie mogli wypocząć i zregenerować organizm. U celu warto odwiedzić Muzeum Papiernictwa.

Dystans: ok. 26 km.

Żelazno - Bystrzyca Kłodzka - Domaszków - Gniewoszów

Jeżeli nie widzieliście wcześniej wieży w Żelaźnie, to dobra okazja, by zobaczyć tę ciekawą budowlę. Po zwiedzaniu możecie wyruszyć rowerem do Bystrzycy Kłodzkiej przez Domaszków, aż do Gniewoszowa. Dlaczego akurat tam? W pobliżu tej urokliwej wsi znajdują się dwie ciekawe atrakcje turystyczne: ruiny zamku Szczerba i krasowa jaskinia Solna Jama.

Dystans: ok. 27 km.

Inne trasy rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach

  • Międzylesie - Kamieńczyk (ok. 5 km),
  • Długopole Górne - Jodłów (ok. 20 km),
  • Kłodzko - Krosnowice - Gorzanów - Bystrzyca Kłodzka (ok. 20 km),
  • Kłodzko - Wojciechowice - Góry Bardzkie - Kamieniec Ząbkowicki (tu warto zwiedzić Pałac Marianny Orańskiej) (ok. 25 km),
  • Kłodzko - Ławica - Wojbórz - Wilcza (ok. 18 km),
  • Kłodzko – Zagórze – Stary Wielisław – Starkówek (ok. 15 km).

Zwiedzając Kotlinę Kłodzką rowerem, warto wybrać się do popularnych wśród turystów miejsc. Na tej liście znajdują się m.in.:

Kliknij w link, by poznać jeszcze więcej atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej.

Jak przygotować się do długiej wyprawy rowerowej?

Chociaż amatorów wypraw jednośladem nie brakuje, długa wycieczka rowerowa stanowi duże wyzwanie dla naszego organizmu. Nawet jeżeli jeździmy rowerem do pracy, taka aktywność może nie być wystarczająca, by przygotować nasze ciało do długiego wysiłku. Co zrobić, żeby wymarzona wycieczka krajoznawcza nie zamieniła się w koszmar?

Nie rzucać się na głęboką wodę - jeżeli dotychczas pokonywaliście średnio 20 kilometrów dziennie, nie planujcie od razu 150-kilometrowej trasy. Organizm należy stopniowo przystosowywać do zwiększonego wysiłku. Chcąc pokonać dużą odległość, podzielcie sobie całą trasę na kilka odcinków i rozłóżcie wycieczkę na kilka dni. Innym rozwiązaniem może być także zaplanowanie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem i codzienne zwiększanie pokonywanego dystansu tak, by przyzwyczaić ciało do wzmożonej pracy.
Jeździć z bagażem - należy pamiętać, że na kilkudniową wyprawę rowerową zabieramy zazwyczaj bagaż (plecak, sakwy). To dodatkowe obciążenie, a co za tym idzie wysiłek, z którym ciało musi sobie poradzić. Jeżeli zależy wam na jak najlżejszym przebiegu waszej wyprawy, codzienną jazdę na rowerze powinniście wzbogacić o zabranie jakiegoś bagażu - dzięki temu przyzwyczaicie się do dodatkowego ciężaru.

O tym, co zabrać ze sobą na wyprawę rowerową i jak zaplanować trasę pisaliśmy w poniższym artykule:

Kotlina Kłodzka na rowerze z dzieckiem. Fotelik czy przyczepka?

Ten sprawdzi się w przypadku starszych latorośli, które lepiej znoszą długie wycieczki i łatwiej jest im się skoncentrować. Przyczepka to rozwiązanie bezpieczniejsze, jednak zazwyczaj mniej wygodne dla opiekuna. Jeśli nie jesteście pewni, dobrym wyjściem będzie pożyczenie przyczepki lub fotelika od rodziny czy znajomych, zaplanowanie krótkiej wycieczki i obserwacja dziecka. Żeby wybrać najlepszą opcję, warto też odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka i dla mnie? W końcu każdy jest inny, a wycieczka po pięknej Kotlinie Kłodzkiej ma sprawiać radość obu stronom - tylko wtedy spędzony razem czas będzie w pełni satysfakcjonujący dla dzieci i dorosłych.

Zalety i wady obu tych rozwiązań omówiliśmy w poniższym artykule:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trasy rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej. Gdzie wybrać się jednośladem, by zwiedzić ciekawe miejsca? Jak przygotować się do wyprawy? - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto